Ilia Filatov

Club
Ultima Ratio Sibir
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 5 4 1 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 11 0 11 0 0
Men's Steel Longsword 18 3 14 1 0
Mixed Steel Single Rapier 5 0 4 1 0
Mixed Steel Sabre 18 6 12 0 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 3 1 2 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 3180 1008.4
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 964 845.7
Sabre (Mixed/Men, Steel) 584 1175.4
Single Rapier (Mixed, Steel) 858 933.8
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 286 1323.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Bogdan Bykov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Zaika LOSS Pools
Men's Steel Longsword Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Deys WIN Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Murashchenko LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Evgeniy Fedotikov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Daniil Volkov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Oleg Zabolotskiy LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Aleksey Bogatikov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Nikolaev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Egor Kulyomin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Danil Yunusov DRAW Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Denis Slobodenyuk LOSS Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikita Devyatkov WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Deys WIN Pools
Men's Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Dobrovolskiy LOSS Pools

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Andrei Skrynko LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Zaika LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Egor Bayanov LOSS Eighthfinal
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Nikolaev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Artem Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Tikhomirov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Denis Davydov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Darya Golikova LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Viacheslav Koptev LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Artem Rassypkin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Anton Shulga WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2018 (February 2018) Kira Amzarakova LOSS
Mixed Steel Sabre Blade Master 2018 (February 2018) Anastasia Matiushina LOSS
Mixed Steel Sabre Blade Master 2018 (February 2018) Fedin Andrei WIN

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Dmitriy Usoltsev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Zaika LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Siberian Cup 2020 (February 2020) Daniil Volkov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vladislav Rogozin LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Darya Golikova LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vadim Polyuga LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Viacheslav Shavkutenko LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Evgenii Shibeev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Iuliia Pichugina LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Tikhomirov LOSS Pools

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksei Elistratov LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Aleksandr Zaika LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Rafael Fazletdinov DRAW Pools
Mixed Steel Single Rapier Siberian Cup 2020 (February 2020) Petr Vasiliev LOSS Pools

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Nikita Nenilin LOSS Final
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Andrey Kryukov WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Anton Muravyov WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Konstantin Dobrovolskiy WIN Pools
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Daniil Volkov WIN Semifinal

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Andrey Kryukov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Aleksandr Kolodkin LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2019 (November 2019) Irina Emelyanova WIN Pools