English Sidesword Open 2018

Date
February 24
Country
United Kingdom
City
Godalming

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sidesword 72 29
Mixed Steel Sidesword & Dagger 48 17
Mixed Nylon Sidesword 32 11
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 10 5
Mixed Nylon Sidesword & Rotella 15 6
Mixed Steel Sidesword & Rotella 48 17

Fighters in event

NameNationalityClub
Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo
Marco Bonaiti Sala d'Arme Achille Marozzo
Michael Milandri Sala d'Arme Achille Marozzo
Lorenzo Sbrana Sala d'Arme Achille Marozzo
Jason Winter The Renaissance Sword Club
Brett Kagan The School of Historical Fencing
Alejandro Cortes-Garcia The Iron Door Collective
Elay Morozov Tempus Fugitives
Eleonora Manoni Sala d'Arme Achille Marozzo
Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Camaggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo
Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo
Andrea Reggi Sala d'Arme Achille Marozzo
Alberto Ferretti Sala d'Arme Achille Marozzo
Emilia Skirmuntt The School of the Sword
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän
Burak Urgancioglu L’Épée Blanche
Jordan Eyre Academy of Historical Fencing
Dave McPherson Alpha Weapons Academy
Ian Baverstock KdF Bournemouth
Harvey Dickinson London Longsword Academy
Gabriel Laycock Schola Gladiatoria
Jay Maxwell Tempus Fugitives
Lee Maxwell Tempus Fugitives
Simon Swainson The 1595 Club
Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club
Rob Runacres The Renaissance Sword Club
Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club
Stephen Howell The Renaissance Sword Club
Stewart Hotston The School of the Sword
Adrian Faulkner The School of the Sword
Matthew Crane The School of the Sword
Christopher Le Gresley The School of the Sword
James Barker The School of the Sword
Chris Hartley The School of the Sword
Apollon Makropoulos The School of the Sword
Mark Sains The School of the Sword
John Waller The School of the Sword
Philip Hodder The School of the Sword
Chris Mills The School of the Sword
Sam Wildman The School of the Sword
Daniel Philpott The School of the Sword
Phillip Mair The School of the Sword
Alexander Makarov Waterloo Sparring Group
Maria Makarova Waterloo Sparring Group
Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group

Tournaments

Mixed Steel Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Matthew Crane Chris Hartley DRAW DRAW
Pool 1 Burak Urgancioglu Alberto Ferretti DRAW DRAW
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Chris Hartley DRAW DRAW
Pool 1 Matthew Crane Alberto Ferretti LOSS WIN
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Burak Urgancioglu WIN LOSS
Pool 1 Chris Hartley Alberto Ferretti LOSS WIN
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Alberto Ferretti DRAW DRAW
Pool 1 Matthew Crane Burak Urgancioglu LOSS WIN
Pool 1 Rory Merrall-Wyre Matthew Crane WIN LOSS
Pool 1 Chris Hartley Burak Urgancioglu WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Pietro Bruzzi Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Pietro Bruzzi WIN LOSS
Pool 2 Dave McPherson Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Pietro Bruzzi Dave McPherson WIN LOSS
Pool 3 Eleonora Manoni Jason Winter LOSS WIN
Pool 3 Emilia Skirmuntt Mark Sains LOSS WIN
Pool 3 Stewart Hotston Jason Winter WIN LOSS
Pool 3 Emilia Skirmuntt Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 3 Stewart Hotston Mark Sains WIN LOSS
Pool 3 Emilia Skirmuntt Jason Winter LOSS WIN
Pool 3 Emilia Skirmuntt Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 3 Eleonora Manoni Mark Sains WIN LOSS
Pool 3 Eleonora Manoni Stewart Hotston DRAW DRAW
Pool 3 Mark Sains Jason Winter WIN LOSS
Pool 4 Apollon Makropoulos Simon Swainson WIN LOSS
Pool 4 Adrian Faulkner Brett Kagan DRAW DRAW
Pool 4 Kristofer Stanson Simon Swainson WIN LOSS
Pool 4 Apollon Makropoulos Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 4 Kristofer Stanson Brett Kagan DRAW DRAW
Pool 4 Adrian Faulkner Simon Swainson DRAW DRAW
Pool 4 Kristofer Stanson Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 4 Apollon Makropoulos Brett Kagan LOSS WIN
Pool 4 Apollon Makropoulos Kristofer Stanson LOSS WIN
Pool 4 Brett Kagan Simon Swainson WIN LOSS
Pool 5 Anonymous fighter Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell James Barker WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton James Barker WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 5 Stephen Howell Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 5 James Barker Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Jonathan Middleton Phillip Mair WIN LOSS
Pool 5 Anonymous fighter James Barker LOSS WIN
Pool 6 Jay Maxwell Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 6 Maria Makarova Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 6 Maria Makarova Jay Maxwell LOSS WIN
Pool 6 Alejandro Cortes-Garcia Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 6 Jay Maxwell Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 6 Maria Makarova Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Eighthfinal Jonathan Middleton Mark Sains WIN LOSS
Eighthfinal Rory Merrall-Wyre Alberto Ferretti WIN LOSS
Eighthfinal Kristofer Stanson James Barker WIN LOSS
Eighthfinal Sam Brennan Booth Pietro Bruzzi LOSS WIN
Eighthfinal Alexander Makarov Chris Hartley WIN LOSS
Eighthfinal Stephen Howell Brett Kagan LOSS WIN
Eighthfinal Apollon Makropoulos Jay Maxwell LOSS WIN
Eighthfinal Maria Makarova Stewart Hotston LOSS WIN
Quarterfinal Rory Merrall-Wyre Jonathan Middleton LOSS WIN
Quarterfinal Kristofer Stanson Pietro Bruzzi WIN LOSS
Quarterfinal Jay Maxwell Stewart Hotston WIN LOSS
Quarterfinal Alexander Makarov Brett Kagan WIN LOSS
Semifinal Kristofer Stanson Jonathan Middleton WIN LOSS
Semifinal Alexander Makarov Jay Maxwell LOSS WIN
Final Alexander Makarov Jonathan Middleton WIN LOSS
Final Kristofer Stanson Jay Maxwell WIN LOSS

Mixed Steel Sidesword & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Andrea Camaggi Andrea Reggi WIN LOSS
Pool 1 Emilia Skirmuntt Matthew Crane LOSS WIN
Pool 1 Apollon Makropoulos Michael Milandri LOSS WIN
Pool 1 Andrea Camaggi Matthew Crane DRAW DRAW
Pool 1 Andrea Reggi Michael Milandri WIN LOSS
Pool 1 Apollon Makropoulos Emilia Skirmuntt DRAW DRAW
Pool 1 Andrea Camaggi Michael Milandri WIN LOSS
Pool 1 Apollon Makropoulos Matthew Crane LOSS WIN
Pool 1 Emilia Skirmuntt Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 1 Apollon Makropoulos Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Emilia Skirmuntt Michael Milandri LOSS WIN
Pool 1 Matthew Crane Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 1 Emilia Skirmuntt Andrea Camaggi LOSS WIN
Pool 1 Apollon Makropoulos Andrea Reggi LOSS WIN
Pool 1 Matthew Crane Michael Milandri LOSS WIN
Pool 2 Eleonora Manoni Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Benedetto Antonio Colombo Mark Sains WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Devis Carli LOSS WIN
Pool 2 Eleonora Manoni Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Pool 2 Alexander Makarov Mark Sains WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Benedetto Antonio Colombo DRAW DRAW
Pool 2 Eleonora Manoni Mark Sains WIN LOSS
Pool 2 Alexander Makarov Eleonora Manoni WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Mark Sains WIN LOSS
Pool 3 Maria Makarova Rory Merrall-Wyre LOSS WIN
Pool 3 Pietro Bruzzi Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Chris Hartley Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Pool 3 Rory Merrall-Wyre Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Maria Makarova Lorenzo Sbrana DRAW DRAW
Pool 3 Pietro Bruzzi Chris Hartley WIN LOSS
Pool 3 Rory Merrall-Wyre Lorenzo Sbrana WIN LOSS
Pool 3 Chris Hartley Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Maria Makarova Pietro Bruzzi LOSS WIN
Pool 3 Rory Merrall-Wyre Chris Hartley WIN LOSS
Pool 3 Pietro Bruzzi Lorenzo Sbrana WIN LOSS
Pool 3 Maria Makarova Anonymous fighter WIN LOSS
Pool 3 Rory Merrall-Wyre Pietro Bruzzi WIN LOSS
Pool 3 Maria Makarova Chris Hartley DRAW DRAW
Pool 3 Anonymous fighter Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Quarterfinal Pietro Bruzzi Andrea Reggi WIN LOSS
Quarterfinal Andrea Camaggi Michael Milandri WIN LOSS
Semifinal Devis Carli Pietro Bruzzi WIN LOSS
Semifinal Alexander Makarov Andrea Camaggi WIN LOSS
Quarterfinal Alexander Makarov Rory Merrall-Wyre WIN LOSS
Quarterfinal Devis Carli Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Final Andrea Camaggi Pietro Bruzzi WIN LOSS
Final Alexander Makarov Devis Carli LOSS WIN

Mixed Nylon Sidesword

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 John Waller Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 Chris Mills Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder Lorenzo Rocca DRAW DRAW
Pool 1 Chris Mills Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 John Waller Philip Hodder WIN LOSS
Pool 1 Lorenzo Rocca Lee Maxwell WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 Chris Mills Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 John Waller Lee Maxwell WIN LOSS
Pool 1 Sam Wildman Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 John Waller Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Sam Wildman Lee Maxwell WIN LOSS
Pool 1 John Waller Lorenzo Rocca DRAW DRAW
Pool 1 Philip Hodder Chris Mills LOSS WIN
Pool 2 Ian Baverstock Elay Morozov LOSS WIN
Pool 2 Jordan Eyre Ian Baverstock WIN LOSS
Pool 2 Daniel Philpott Elay Morozov LOSS WIN
Pool 2 Jordan Eyre Christopher Le Gresley WIN LOSS
Pool 2 Ian Baverstock Daniel Philpott LOSS WIN
Pool 2 Jordan Eyre Daniel Philpott WIN LOSS
Pool 2 Elay Morozov Christopher Le Gresley WIN LOSS
Pool 2 Jordan Eyre Elay Morozov WIN LOSS
Pool 2 Ian Baverstock Christopher Le Gresley LOSS WIN
Pool 2 Daniel Philpott Christopher Le Gresley LOSS WIN
Quarterfinal Chris Mills Lorenzo Rocca LOSS WIN
Quarterfinal Lee Maxwell Elay Morozov WIN LOSS
Quarterfinal Jordan Eyre Christopher Le Gresley LOSS WIN
Quarterfinal John Waller Sam Wildman LOSS WIN
Semifinal Lorenzo Rocca Lee Maxwell LOSS WIN
Semifinal Sam Wildman Christopher Le Gresley WIN LOSS
Final Sam Wildman Lee Maxwell WIN LOSS

Mixed Nylon Sidesword & Dagger

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Jordan Eyre Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Chris Mills Marco Bonaiti LOSS WIN
Pool 1 Jordan Eyre Gabriel Laycock WIN LOSS
Pool 1 Chris Mills Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Marco Bonaiti LOSS WIN
Pool 1 Jordan Eyre Chris Mills WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Chris Mills LOSS WIN
Pool 1 Lorenzo Rocca Marco Bonaiti WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Lorenzo Rocca LOSS WIN
Pool 1 Jordan Eyre Marco Bonaiti LOSS WIN

Mixed Nylon Sidesword & Rotella

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 John Waller Harvey Dickinson LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Philip Hodder WIN LOSS
Pool 1 Sam Wildman Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Harvey Dickinson WIN LOSS
Pool 1 John Waller Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Harvey Dickinson Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock Sam Wildman LOSS WIN
Pool 1 John Waller Philip Hodder LOSS WIN
Pool 1 Sam Wildman Harvey Dickinson LOSS WIN
Pool 1 Philip Hodder Lee Maxwell LOSS WIN
Pool 1 Gabriel Laycock John Waller WIN LOSS
Pool 1 Philip Hodder Harvey Dickinson WIN LOSS
Pool 1 John Waller Sam Wildman WIN LOSS
Pool 1 Gabriel Laycock Lee Maxwell LOSS WIN

Mixed Steel Sidesword & Rotella

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Andrea Camaggi Alberto Ferretti WIN LOSS
Pool 1 Rob Runacres Dave McPherson WIN LOSS
Pool 1 Benedetto Antonio Colombo James Barker WIN LOSS
Pool 1 Andrea Camaggi Dave McPherson WIN LOSS
Pool 1 Benedetto Antonio Colombo Alberto Ferretti DRAW DRAW
Pool 1 Rob Runacres James Barker WIN LOSS
Pool 1 Andrea Camaggi Benedetto Antonio Colombo DRAW DRAW
Pool 1 James Barker Dave McPherson LOSS WIN
Pool 1 Rob Runacres Alberto Ferretti WIN LOSS
Pool 1 Andrea Camaggi James Barker WIN LOSS
Pool 1 Rob Runacres Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Pool 1 Dave McPherson Alberto Ferretti LOSS WIN
Pool 1 Rob Runacres Andrea Camaggi WIN LOSS
Pool 1 James Barker Alberto Ferretti LOSS WIN
Pool 1 Benedetto Antonio Colombo Dave McPherson WIN LOSS
Pool 2 Jonathan Middleton Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Adrian Faulkner WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Stewart Hotston DRAW DRAW
Pool 2 Adrian Faulkner Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 2 Stewart Hotston Lorenzo Sbrana WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Sam Brennan Booth LOSS WIN
Pool 2 Stewart Hotston Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool 2 Adrian Faulkner Sam Brennan Booth WIN LOSS
Pool 2 Devis Carli Lorenzo Sbrana WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Jonathan Middleton LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Stewart Hotston WIN LOSS
Pool 2 Adrian Faulkner Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Pool 2 Devis Carli Jonathan Middleton WIN LOSS
Pool 2 Sam Brennan Booth Lorenzo Sbrana LOSS WIN
Pool 2 Adrian Faulkner Stewart Hotston LOSS WIN
Pool 3 Jay Maxwell Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 3 Andrea Reggi Michael Milandri WIN LOSS
Pool 3 Kristofer Stanson Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 3 Jay Maxwell Andrea Reggi WIN LOSS
Pool 3 Kristofer Stanson Michael Milandri WIN LOSS
Pool 3 Andrea Reggi Alejandro Cortes-Garcia WIN LOSS
Pool 3 Kristofer Stanson Andrea Reggi WIN LOSS
Pool 3 Jay Maxwell Michael Milandri DRAW DRAW
Pool 3 Kristofer Stanson Jay Maxwell WIN LOSS
Pool 3 Alejandro Cortes-Garcia Michael Milandri LOSS WIN
Quarterfinal Rob Runacres Jay Maxwell WIN LOSS
Quarterfinal Andrea Camaggi Stewart Hotston WIN LOSS
Quarterfinal Kristofer Stanson Benedetto Antonio Colombo LOSS WIN
Quarterfinal Devis Carli Lorenzo Sbrana WIN LOSS
Semifinal Rob Runacres Andrea Camaggi LOSS WIN
Semifinal Devis Carli Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Final Rob Runacres Benedetto Antonio Colombo WIN LOSS
Final Devis Carli Andrea Camaggi WIN LOSS