Arnold Fencing Classic 2020

Date
March 6
Country
United States
State
Ohio
City
Columbus

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 44 9
Mixed Steel Longsword 167 45
Mixed Steel Rapier & Dagger 83 24
Mixed Steel Sabre 83 24
Women's Steel Longsword 35 8

Fighters in event

NameNationalityClub
Stewart Williams
Christina Tamer Ann Arbor Sword Club
Samantha West Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing
Kaitlyn Rose Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing
Kieron Rowe Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing
Colin Allen Medieval Swordplay Canada
Steve Cromwell NEMESIS Historical Fencing
Greg Tsagris NEMESIS Historical Fencing
Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team
AJ Trefney
Sam Street
Eric King
Tanner Martin
Matthew Keller
Justin Hernandez
Elanora Dovat
Steven Gotcher Aegis Historical Combat Training
Andrew Palmer Black Wolf Historic Martial Arts
Connor Heaton Capital Kunst des Fechtens
Shane Hillen Centerline Sword School
Thomas Amoroso Columbus Saber Academy
Sean Martin Corsair Fencing Club
Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens
Thomas Kesler Gem City Duelists Society
Joseph Hochadel Gem City Duelists Society
J.J. Conlon Gem City Duelists Society
Jonathan Rose Gem City Duelists Society
Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club
Natalie Chaykina Indianapolis Fencing Club
Rebecca Glass L'Arte Della Bellica
Patrick McCaffrey L'Arte NYC Historical Fencing
Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley
Andrew Bakry Maryland Kunst des Fechtens
Kevin Zbranak Medieval European Martial Arts Guild
Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild
Richard Shepro Metropolitan Historical Fencing Academy
David Rowe Metropolitan Historical Fencing Academy
Thomas Utter Michigan Medieval Combat Association
Constance Burns New Jersey Kloppfechters
Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild
Jaron Bernstein Royal Arts Fencing Academy
John Osborn Royal Arts Fencing Academy
Michael Silvania Royal Arts Fencing Academy
Derek Ray Royal Arts Fencing Academy
Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy
Joseph Streb Royal Arts Fencing Academy
Rob Applegate Royal Arts Fencing Academy
Chance Cobb Royal Arts Fencing Academy
Brandon Caylor Royal Arts Fencing Academy
Ian Broderick Royal Arts Fencing Academy
Dwain Crackel Royal Arts Fencing Academy
Bonnie Scott Royal Arts Fencing Academy
Stephanie Eaton Royal Arts Fencing Academy
Felicia Figley Royal Arts Fencing Academy
William Handford Royal Arts Fencing Academy
Jennifer Marsh Royal Arts Fencing Academy
Ari Toumpas Royal Arts Fencing Academy
Mary McConnell Steel City Historical Fencing
Wesley Halstead Steel City Historical Fencing
Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing
Chris Hobbs Steel City Historical Fencing
Nick Chiappazzi Steelhead Western Martial Arts
Raymond Koren Swordsmanship Museum and Academy
Alexis Soto-Rodriguez Swordsmanship Museum and Academy
Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre
David Pharis The Vanguard Centre
Matthew Martens Virginia Academy of Fencing
Adam Severa Youngstown Historical Fencing

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Brandon Caylor Rob Applegate LOSS WIN
Pool William Handford Rob Applegate WIN LOSS
Pool Brandon Caylor William Handford LOSS WIN
Pool Samantha West Rob Applegate LOSS WIN
Pool Brandon Caylor Samantha West LOSS WIN
Pool Samantha West William Handford WIN LOSS
Pool Stewart Williams Rob Applegate WIN LOSS
Pool Brandon Caylor Stewart Williams WIN LOSS
Pool Stewart Williams William Handford LOSS WIN
Pool Samantha West Stewart Williams WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Rob Applegate LOSS WIN
Pool Brandon Caylor Kaitlyn Rose WIN LOSS
Pool William Handford Kaitlyn Rose WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Samantha West LOSS WIN
Pool Stewart Williams Kaitlyn Rose WIN LOSS
Pool Rob Applegate Alexis Soto-Rodriguez WIN LOSS
Pool Alexis Soto-Rodriguez Brandon Caylor LOSS WIN
Pool William Handford Alexis Soto-Rodriguez WIN LOSS
Pool Alexis Soto-Rodriguez Samantha West WIN LOSS
Pool Alexis Soto-Rodriguez Stewart Williams LOSS WIN
Pool Alexis Soto-Rodriguez Kaitlyn Rose WIN LOSS
Pool Felicia Figley Rob Applegate LOSS WIN
Pool Brandon Caylor Felicia Figley WIN LOSS
Pool William Handford Felicia Figley WIN LOSS
Pool Samantha West Felicia Figley WIN LOSS
Pool Stewart Williams Felicia Figley WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Felicia Figley WIN LOSS
Pool Felicia Figley Alexis Soto-Rodriguez LOSS WIN
Pool Rob Applegate Stephanie Eaton WIN LOSS
Pool Stephanie Eaton Brandon Caylor LOSS WIN
Pool William Handford Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool Samantha West Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool Stewart Williams Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool Kaitlyn Rose Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool Alexis Soto-Rodriguez Stephanie Eaton LOSS WIN
Pool Stephanie Eaton Felicia Figley WIN LOSS
Table of 16 Kaitlyn Rose Felicia Figley WIN LOSS
Quarters William Handford Kaitlyn Rose WIN LOSS
Quarters Samantha West Brandon Caylor WIN LOSS
Quarters Stewart Williams Stephanie Eaton LOSS WIN
Quarters Rob Applegate Alexis Soto-Rodriguez LOSS WIN
Semi William Handford Samantha West LOSS WIN
Semi Alexis Soto-Rodriguez Stephanie Eaton LOSS WIN
Final Samantha West Stephanie Eaton LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Thomas Utter Steve Cromwell LOSS WIN
Pool Thomas Kesler Thomas Utter WIN LOSS
Pool Steve Cromwell Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Nathan Wallace Thomas Utter WIN LOSS
Pool Steve Cromwell Nathan Wallace LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Thomas Utter Chris Hobbs LOSS WIN
Pool Chris Hobbs Steve Cromwell WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Chris Hobbs LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Chris Hobbs LOSS WIN
Pool Thomas Utter Sean Martin LOSS WIN
Pool Sean Martin Steve Cromwell WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Sean Martin LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Sean Martin WIN LOSS
Pool Chris Hobbs Sean Martin WIN LOSS
Pool Thomas Utter Christina Tamer LOSS WIN
Pool Christina Tamer Steve Cromwell LOSS WIN
Pool Thomas Kesler Christina Tamer WIN LOSS
Pool Nathan Wallace Christina Tamer WIN LOSS
Pool Christina Tamer Chris Hobbs LOSS WIN
Pool Sean Martin Christina Tamer WIN LOSS
Pool Derek Ray Adam Severa WIN LOSS
Pool Eric King Derek Ray LOSS WIN
Pool Adam Severa Eric King LOSS WIN
Pool Jonathan Paulino Derek Ray WIN LOSS
Pool Adam Severa Jonathan Paulino LOSS WIN
Pool Eric King Jonathan Paulino WIN LOSS
Pool Natalie Chaykina Derek Ray LOSS WIN
Pool Adam Severa Natalie Chaykina LOSS WIN
Pool Natalie Chaykina Eric King LOSS WIN
Pool Jonathan Paulino Natalie Chaykina WIN LOSS
Pool Derek Ray Colin Allen LOSS WIN
Pool Adam Severa Colin Allen LOSS WIN
Pool Eric King Colin Allen LOSS WIN
Pool Jonathan Paulino Colin Allen WIN LOSS
Pool Natalie Chaykina Colin Allen LOSS WIN
Pool Derek Ray Andrew Palmer WIN LOSS
Pool Andrew Palmer Adam Severa WIN LOSS
Pool Eric King Andrew Palmer WIN LOSS
Pool Andrew Palmer Jonathan Paulino LOSS WIN
Pool Natalie Chaykina Andrew Palmer LOSS WIN
Pool Colin Allen Andrew Palmer WIN LOSS
Pool Timothy Patterson Constance Burns LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Constance Burns WIN LOSS
Pool Timothy Patterson Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti Constance Burns WIN LOSS
Pool Timothy Patterson Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Constance Burns Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Timothy Patterson Elanora Dovat LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Elanora Dovat Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool J.J. Conlon Constance Burns LOSS WIN
Pool Timothy Patterson J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski J.J. Conlon LOSS WIN
Pool J.J. Conlon Joseph Pugnetti WIN LOSS
Pool Elanora Dovat J.J. Conlon LOSS WIN
Pool Sam Street Constance Burns WIN LOSS
Pool Timothy Patterson Sam Street LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Sam Street WIN LOSS
Pool Joseph Pugnetti Sam Street WIN LOSS
Pool Elanora Dovat Sam Street LOSS WIN
Pool J.J. Conlon Sam Street WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Steven Gotcher WIN LOSS
Pool William Handford Steven Gotcher LOSS WIN
Pool Aidan Witherspoon William Handford WIN LOSS
Pool Christopher Shelton Steven Gotcher LOSS WIN
Pool Aidan Witherspoon Christopher Shelton WIN LOSS
Pool William Handford Christopher Shelton LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Steven Gotcher WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Greg Tsagris LOSS WIN
Pool William Handford Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Christopher Shelton Greg Tsagris WIN LOSS
Pool Steven Gotcher Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Aidan Witherspoon Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool William Handford Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Christopher Shelton Jaron Bernstein LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Jaron Bernstein WIN LOSS
Pool Connor Kemp-Cowell David Pharis WIN LOSS
Pool Connor Heaton Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool David Pharis Connor Heaton LOSS WIN
Pool Dwain Crackel Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool David Pharis Dwain Crackel LOSS WIN
Pool Dwain Crackel Connor Heaton WIN LOSS
Pool Wesley Halstead Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Pool David Pharis Wesley Halstead LOSS WIN
Pool Connor Heaton Wesley Halstead WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Wesley Halstead WIN LOSS
Pool Thomas Amoroso Connor Kemp-Cowell LOSS WIN
Pool David Pharis Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Connor Heaton Thomas Amoroso WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Wesley Halstead Thomas Amoroso WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool David Rowe Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Kieron Rowe David Rowe LOSS WIN
Pool Patrick McCaffrey Chance Cobb LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Chance Cobb WIN LOSS
Pool David Rowe Chance Cobb WIN LOSS
Pool Kevin Zbranak Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Kevin Zbranak LOSS WIN
Pool Kevin Zbranak David Rowe LOSS WIN
Pool Chance Cobb Kevin Zbranak WIN LOSS
Pool Nick Chiappazzi Patrick McCaffrey LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool Nick Chiappazzi David Rowe LOSS WIN
Pool Chance Cobb Nick Chiappazzi WIN LOSS
Pool Nick Chiappazzi Kevin Zbranak LOSS WIN
Pool Tanner Martin Shane Hillen WIN LOSS
Pool Andrew Bakry Tanner Martin LOSS WIN
Pool Shane Hillen Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Rebecca Glass Tanner Martin LOSS WIN
Pool Shane Hillen Rebecca Glass WIN LOSS
Pool Andrew Bakry Rebecca Glass WIN LOSS
Pool Tanner Martin Christopher Smoot WIN LOSS
Pool Christopher Smoot Shane Hillen WIN LOSS
Pool Andrew Bakry Christopher Smoot LOSS WIN
Pool Rebecca Glass Christopher Smoot LOSS WIN
Pool AJ Trefney Tanner Martin LOSS WIN
Pool Shane Hillen AJ Trefney WIN LOSS
Pool AJ Trefney Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Rebecca Glass AJ Trefney LOSS WIN
Pool AJ Trefney Christopher Smoot WIN LOSS
Table of 64 Thomas Kesler Andrew Palmer WIN LOSS
Table of 64 David Pharis Christopher Smoot LOSS WIN
Table of 64 Nick Chiappazzi Chance Cobb LOSS WIN
Table of 64 Christina Tamer Constance Burns WIN LOSS
Table of 64 Thomas Utter Steven Gotcher LOSS WIN
Table of 64 Kevin Zbranak Timothy Patterson WIN LOSS
Table of 64 Christopher Shelton William Handford WIN LOSS
Table of 64 Thomas Amoroso Andrew Bakry WIN LOSS
Table of 64 Dwain Crackel Rebecca Glass WIN LOSS
Table of 64 Sam Street Natalie Chaykina WIN LOSS
Table of 64 Elanora Dovat Steve Cromwell LOSS WIN
Table of 64 Adam Severa Wesley Halstead LOSS WIN
Table of 64 Patrick McCaffrey Jaron Bernstein WIN LOSS
Table of 32 Thomas Kesler Chris Hobbs LOSS WIN
Table of 32 Connor Heaton Kieron Rowe LOSS WIN
Table of 32 Greg Tsagris Christopher Smoot WIN LOSS
Table of 32 Chance Cobb Colin Allen LOSS WIN
Table of 32 Nathan Wallace Christina Tamer WIN LOSS
Table of 32 Jerzy Miklaszewski Steven Gotcher WIN LOSS
Table of 32 Kevin Zbranak Eric King LOSS WIN
Table of 32 Christopher Shelton Joseph Pugnetti WIN LOSS
Table of 32 Tanner Martin Thomas Amoroso WIN LOSS
Table of 32 Sean Martin Aidan Witherspoon LOSS WIN
Table of 32 Dwain Crackel Derek Ray LOSS WIN
Table of 32 J.J. Conlon Sam Street LOSS WIN
Table of 32 Jonathan Paulino Steve Cromwell WIN LOSS
Table of 32 Connor Kemp-Cowell Wesley Halstead WIN LOSS
Table of 32 AJ Trefney Shane Hillen WIN LOSS
Table of 32 Patrick McCaffrey David Rowe LOSS WIN
Table of 16 Kieron Rowe Chris Hobbs LOSS WIN
Table of 16 Greg Tsagris Colin Allen LOSS WIN
Table of 16 Nathan Wallace Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Table of 16 Eric King Christopher Shelton LOSS WIN
Table of 16 Tanner Martin Aidan Witherspoon WIN LOSS
Table of 16 Sam Street Derek Ray WIN LOSS
Table of 16 Jonathan Paulino Connor Kemp-Cowell WIN LOSS
Table of 16 AJ Trefney David Rowe LOSS WIN
Quarters Colin Allen Chris Hobbs LOSS WIN
Quarters Christopher Shelton Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Quarters Tanner Martin Sam Street LOSS WIN
Quarters David Rowe Jonathan Paulino WIN LOSS
Semi Jerzy Miklaszewski Chris Hobbs LOSS WIN
Semi Sam Street David Rowe LOSS WIN
Final Chris Hobbs David Rowe WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Joseph Streb Derek Ray LOSS WIN
Pool Christina Tamer Joseph Streb LOSS WIN
Pool Derek Ray Christina Tamer WIN LOSS
Pool Joseph Streb Steve Cromwell WIN LOSS
Pool Derek Ray Steve Cromwell WIN LOSS
Pool Christina Tamer Steve Cromwell LOSS WIN
Pool Tanner Martin Joseph Streb WIN LOSS
Pool Derek Ray Tanner Martin WIN LOSS
Pool Tanner Martin Christina Tamer WIN LOSS
Pool Steve Cromwell Tanner Martin WIN LOSS
Pool Joseph Streb John Osborn WIN LOSS
Pool Derek Ray John Osborn WIN LOSS
Pool John Osborn Christina Tamer WIN LOSS
Pool Steve Cromwell John Osborn WIN LOSS
Pool Tanner Martin John Osborn WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Matthew Martens Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Matthew Martens LOSS WIN
Pool Matthew Keller Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Matthew Keller WIN LOSS
Pool Matthew Martens Matthew Keller WIN LOSS
Pool Andrew Bakry Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Dwain Crackel Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Matthew Martens Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Matthew Keller Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Greg Tsagris Andrew Bakry WIN LOSS
Pool Dwain Crackel Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Matthew Martens Greg Tsagris WIN LOSS
Pool Matthew Keller Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Ian Broderick Shane Hillen WIN LOSS
Pool Samantha West Shane Hillen LOSS WIN
Pool Ian Broderick Samantha West WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Shane Hillen WIN LOSS
Pool Ian Broderick Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Samantha West Thomas Kesler LOSS WIN
Pool David Rowe Shane Hillen WIN LOSS
Pool Ian Broderick David Rowe LOSS WIN
Pool Samantha West David Rowe LOSS WIN
Pool David Rowe Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Shane Hillen Ari Toumpas LOSS WIN
Pool Ian Broderick Ari Toumpas WIN LOSS
Pool Ari Toumpas Samantha West WIN LOSS
Pool Thomas Kesler Ari Toumpas LOSS WIN
Pool David Rowe Ari Toumpas WIN LOSS
Pool Christopher Shelton Michael Silvania LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Christopher Shelton WIN LOSS
Pool Michael Silvania Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Christopher Shelton Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Michael Silvania Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Patrick McCaffrey WIN LOSS
Pool Bonnie Scott Christopher Shelton LOSS WIN
Pool Michael Silvania Bonnie Scott LOSS WIN
Pool Bonnie Scott Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Patrick McCaffrey Bonnie Scott LOSS WIN
Pool Eric King Christopher Shelton WIN LOSS
Pool Michael Silvania Eric King WIN LOSS
Pool Eric King Kieron Rowe WIN LOSS
Pool Patrick McCaffrey Eric King LOSS WIN
Pool Bonnie Scott Eric King LOSS WIN
Table of 32 Matthew Keller Dwain Crackel WIN LOSS
Table of 32 Samantha West Thomas Kesler LOSS WIN
Table of 32 Christina Tamer Steve Cromwell LOSS WIN
Table of 32 Joseph Hochadel Shane Hillen WIN LOSS
Table of 32 John Osborn Tanner Martin LOSS WIN
Table of 32 Andrew Bakry Joseph Streb LOSS WIN
Table of 32 Patrick McCaffrey Ari Toumpas LOSS WIN
Table of 32 Christopher Shelton Kieron Rowe WIN LOSS
Table of 16 Matthew Keller Derek Ray LOSS WIN
Table of 16 Bonnie Scott Thomas Kesler WIN LOSS
Table of 16 Matthew Martens Steve Cromwell WIN LOSS
Table of 16 Eric King Joseph Hochadel LOSS WIN
Table of 16 Greg Tsagris Tanner Martin LOSS WIN
Table of 16 Joseph Streb Michael Silvania WIN LOSS
Table of 16 Ian Broderick Ari Toumpas WIN LOSS
Table of 16 Christopher Shelton David Rowe WIN LOSS
Quarters Bonnie Scott Derek Ray LOSS WIN
Quarters Joseph Hochadel Matthew Martens WIN LOSS
Quarters Joseph Streb Tanner Martin WIN LOSS
Quarters Ian Broderick Christopher Shelton WIN LOSS
Semi Joseph Hochadel Derek Ray LOSS WIN
Semi Ian Broderick Joseph Streb LOSS WIN
Final Derek Ray Joseph Streb WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Justin Hernandez Sam Street LOSS WIN
Pool Joseph Pugnetti Justin Hernandez WIN LOSS
Pool Sam Street Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Justin Hernandez Steve Cromwell LOSS WIN
Pool Sam Street Steve Cromwell WIN LOSS
Pool Steve Cromwell Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Justin Hernandez Raymond Koren WIN LOSS
Pool Sam Street Raymond Koren WIN LOSS
Pool Raymond Koren Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Steve Cromwell Raymond Koren WIN LOSS
Pool Justin Hernandez Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Sam Street Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Thomas Kesler Joseph Pugnetti LOSS WIN
Pool Steve Cromwell Thomas Kesler WIN LOSS
Pool Raymond Koren Thomas Kesler LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Stewart Williams Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Stewart Williams WIN LOSS
Pool Tanner Martin Joseph Hochadel WIN LOSS
Pool Kieron Rowe Tanner Martin WIN LOSS
Pool Stewart Williams Tanner Martin LOSS WIN
Pool Richard Shepro Joseph Hochadel LOSS WIN
Pool Kieron Rowe Richard Shepro WIN LOSS
Pool Stewart Williams Richard Shepro LOSS WIN
Pool Richard Shepro Tanner Martin LOSS WIN
Pool Joseph Hochadel Christopher Smoot WIN LOSS
Pool Christopher Smoot Kieron Rowe LOSS WIN
Pool Stewart Williams Christopher Smoot LOSS WIN
Pool Tanner Martin Christopher Smoot LOSS WIN
Pool Richard Shepro Christopher Smoot WIN LOSS
Pool Chance Cobb Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Pool Samantha West Chance Cobb LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Samantha West WIN LOSS
Pool Jonathan Rose Chance Cobb LOSS WIN
Pool Jerzy Miklaszewski Jonathan Rose WIN LOSS
Pool Jonathan Rose Samantha West WIN LOSS
Pool David Rowe Chance Cobb WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski David Rowe LOSS WIN
Pool Samantha West David Rowe LOSS WIN
Pool Jonathan Rose David Rowe LOSS WIN
Pool Greg Tsagris Chance Cobb WIN LOSS
Pool Jerzy Miklaszewski Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Samantha West Greg Tsagris LOSS WIN
Pool Jonathan Rose Greg Tsagris LOSS WIN
Pool David Rowe Greg Tsagris WIN LOSS
Pool Colin Allen Steven Gotcher LOSS WIN
Pool Sean Martin Colin Allen WIN LOSS
Pool Steven Gotcher Sean Martin LOSS WIN
Pool Colin Allen Matthew Martens LOSS WIN
Pool Steven Gotcher Matthew Martens WIN LOSS
Pool Sean Martin Matthew Martens WIN LOSS
Pool Thomas Amoroso Colin Allen LOSS WIN
Pool Steven Gotcher Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Thomas Amoroso Sean Martin WIN LOSS
Pool Matthew Martens Thomas Amoroso LOSS WIN
Pool Colin Allen Nathan Wallace LOSS WIN
Pool Nathan Wallace Steven Gotcher WIN LOSS
Pool Sean Martin Nathan Wallace WIN LOSS
Pool Matthew Martens Nathan Wallace LOSS WIN
Pool Thomas Amoroso Nathan Wallace LOSS WIN
Table of 32 Justin Hernandez Thomas Kesler LOSS WIN
Table of 32 Sam Street Stewart Williams WIN LOSS
Table of 32 Jonathan Rose Steve Cromwell LOSS WIN
Table of 32 Steven Gotcher Colin Allen LOSS WIN
Table of 32 Richard Shepro Matthew Martens LOSS WIN
Table of 32 Raymond Koren Thomas Amoroso LOSS WIN
Table of 32 Tanner Martin Samantha West WIN LOSS
Table of 32 Chance Cobb Christopher Smoot LOSS WIN
Table of 16 Thomas Kesler David Rowe LOSS WIN
Table of 16 Jerzy Miklaszewski Sam Street WIN LOSS
Table of 16 Kieron Rowe Steve Cromwell WIN LOSS
Table of 16 Sean Martin Colin Allen WIN LOSS
Table of 16 Greg Tsagris Matthew Martens LOSS WIN
Table of 16 Joseph Hochadel Thomas Amoroso LOSS WIN
Table of 16 Nathan Wallace Tanner Martin WIN LOSS
Table of 16 Christopher Smoot Joseph Pugnetti LOSS WIN
Quarters David Rowe Jerzy Miklaszewski LOSS WIN
Quarters Kieron Rowe Sean Martin LOSS WIN
Quarters Matthew Martens Thomas Amoroso WIN LOSS
Quarters Nathan Wallace Joseph Pugnetti LOSS WIN
Semi Jerzy Miklaszewski Sean Martin LOSS WIN
Semi Matthew Martens Joseph Pugnetti LOSS WIN
Final Sean Martin Joseph Pugnetti LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool Jennifer Marsh Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Jennifer Marsh Kaitlyn Rose LOSS WIN
Pool Rebecca Glass Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Jennifer Marsh Rebecca Glass LOSS WIN
Pool Kaitlyn Rose Rebecca Glass LOSS WIN
Pool Elanora Dovat Bonnie Scott LOSS WIN
Pool Jennifer Marsh Bonnie Scott LOSS WIN
Pool Kaitlyn Rose Bonnie Scott WIN LOSS
Pool Bonnie Scott Rebecca Glass WIN LOSS
Pool Elanora Dovat Mary McConnell WIN LOSS
Pool Jennifer Marsh Mary McConnell WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Mary McConnell LOSS WIN
Pool Mary McConnell Rebecca Glass WIN LOSS
Pool Mary McConnell Bonnie Scott LOSS WIN
Pool Christina Tamer Elanora Dovat WIN LOSS
Pool Jennifer Marsh Christina Tamer LOSS WIN
Pool Kaitlyn Rose Christina Tamer LOSS WIN
Pool Rebecca Glass Christina Tamer WIN LOSS
Pool Bonnie Scott Christina Tamer LOSS WIN
Pool Christina Tamer Mary McConnell WIN LOSS
Pool Elanora Dovat Samantha West LOSS WIN
Pool Samantha West Jennifer Marsh WIN LOSS
Pool Kaitlyn Rose Samantha West LOSS WIN
Pool Samantha West Rebecca Glass WIN LOSS
Pool Bonnie Scott Samantha West LOSS WIN
Pool Samantha West Mary McConnell LOSS WIN
Pool Christina Tamer Samantha West WIN LOSS
Quarters Elanora Dovat Christina Tamer LOSS WIN
Quarters Bonnie Scott Mary McConnell LOSS WIN
Quarters Kaitlyn Rose Rebecca Glass WIN LOSS
Quarters Jennifer Marsh Samantha West LOSS WIN
Semi Christina Tamer Mary McConnell WIN LOSS
Semi Kaitlyn Rose Samantha West LOSS WIN
Final Samantha West Christina Tamer LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Arnold Fencing Classic 2020

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
26 8 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1798.2 25.5
60 3 Jonathan Paulino Philadelphia Common Fencers Guild 1726.7 2.2
90 63 David Rowe Metropolitan Historical Fencing Academy 1675.9 54
115 3 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1648.9 1.2
130 21 Sam Street N/A 1637.2 16.6
181 62 Tanner Martin N/A 1601.7 41.9
198 20 Christopher Shelton Hilt and Helm Pittsburgh Fencing Club 1592.2 12.2
208 3 Kieron Rowe Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing 1577.2 2.3
223 17 Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens 1568.6 10.6
281 81 Connor Heaton Capital Kunst des Fechtens 1539.8 48.7
289 24 Connor Kemp-Cowell The Vanguard Centre 1535.5 14.9
294 34 Greg Tsagris NEMESIS Historical Fencing 1532 17.4
329 35 J.J. Conlon Gem City Duelists Society 1515.1 14.4
352 22 Derek Ray Royal Arts Fencing Academy 1504.8 7.7
386 47 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1490.7 17.8
404 56 Eric King N/A 1482.1 23.8
421 185 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1476.5 60.3
466 49 Wesley Halstead Steel City Historical Fencing 1454.3 12.2
530 45 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1436.4 13
644 122 Steve Cromwell NEMESIS Historical Fencing 1407.9 33.4
688 169 AJ Trefney N/A 1398.1 38.3
720 58 Patrick McCaffrey L'Arte NYC Historical Fencing 1390.6 13.5
725 25 Shane Hillen Centerline Sword School 1388.7 2.5
729 Stephanie Eaton Royal Arts Fencing Academy 1388.1
768 172 Kevin Zbranak Medieval European Martial Arts Guild 1380.5 43.5
774 976 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1379.1 218.6
954 276 Steven Gotcher Aegis Historical Combat Training 1330.7 64.9
985 10 Constance Burns New Jersey Kloppfechters 1325 1.3
1066 256 Sean Martin Corsair Fencing Club 1304.3 57.8
1104 Dwain Crackel Royal Arts Fencing Academy 1295.7
1233 272 David Pharis The Vanguard Centre 1263.5 66.9
1257 William Handford Royal Arts Fencing Academy 1258.2
1321 Samantha West Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing 1245.5
1329 998 Chance Cobb Royal Arts Fencing Academy 1243.3 186.9
1334 75 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1242.1 14.7
1443 75 Andrew Palmer Black Wolf Historic Martial Arts 1219.3 17
1451 250 Thomas Amoroso Columbus Saber Academy 1218.3 49
1515 200 Jaron Bernstein Royal Arts Fencing Academy 1206.5 40.1
1721 1027 Rob Applegate Royal Arts Fencing Academy 1163.9 189.9
2072 745 Brandon Caylor Royal Arts Fencing Academy 1101.7 137.9
2112 34 Elanora Dovat N/A 1093.6 8.9
2202 9 Andrew Bakry Maryland Kunst des Fechtens 1079.8
2252 63 Rebecca Glass L'Arte Della Bellica 1068.7 15.1
2255 Stewart Williams N/A 1067.8
2547 100 Nick Chiappazzi Steelhead Western Martial Arts 1006.7 27.7
2590 Alexis Soto-Rodriguez Swordsmanship Museum and Academy 1000.4
2621 136 Adam Severa Youngstown Historical Fencing 995.8 27.7
2718 Natalie Chaykina Indianapolis Fencing Club 978.7
2742 880 Christina Tamer Ann Arbor Sword Club 973.8 182.8
3365 Kaitlyn Rose Dueling Weapons Academy of Renaissance Fencing 849.8
3458 109 Thomas Utter Michigan Medieval Combat Association 825.3 32.8
3592 12 Timothy Patterson L'Arte NYC Lehigh Valley 790.5 13.8
3819 Felicia Figley Royal Arts Fencing Academy 670.6