4 Torneo Esgrima Histórica de Redondela

Date
December 4
Country
Spain
State
Galicia
City
Redondela

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 114 34
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 60 18
Mixed Steel Single Rapier 96 31

Fighters in event

NameNationalityClub
Hubertus Von Thuemmler Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH
Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA
Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA
Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA
Alberto Rodriguez Ferraces 100Tolos HEMA
Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA
Ana María Vázquez Gómez 100Tolos HEMA
Francisco Prado Valiño 100Tolos HEMA
Xoan Vicenzo Ces Rodriguez Arte do Combate
Dario Beiró Devesa Arte do Combate
Raúl Bouzas Blanco Arte do Combate
Benjamín Mariño Añón Arte do Combate
Fernando Sanmartín Pereiras Arte do Combate
José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua
Alberto Jose Leon Perez Club de Artes Marciales Historicas Europeas Drac
Pedro Otero Rodríguez El Arte de la Espada
Francisco Lopez Burguete Esgrima Antiga Pontevedra
Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra
Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra
Mariola Juncal Rosales Esgrima Antiga Pontevedra
Eduardo Gutierrez Martín Sala de Armas Fénix
Iker Musitu Bravo Sala de Armas Fiore dei Líberi
Salvador Monedero Viña Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH
Manuel Sanchez Piñeiro Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Rodrigo Presa Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Miguel Muiños Vicente Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Iago Cristobal Limés Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Eva Cobian Ledo Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Naila Rodríguez Suárez Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Pedro Velasco López Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Santiago Blanco Abeigón Sala Viguesa de Esgrima Antiga
Joao Oliveira Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Filipe Martins Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Filipe Albuquerque de Sousa Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés
Alexandre Botelho Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Miguel Otero Rey Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 1 Ana María Vázquez Gómez Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Hubertus Von Thuemmler Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Poule 1 Carlos Torres Rodríguez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 1 Ana María Vázquez Gómez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Poule 1 Miguel Otero Rey Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Hubertus Von Thuemmler Miguel Otero Rey WIN LOSS
Poule 1 Miguel Otero Rey Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 1 Carlos Torres Rodríguez Miguel Otero Rey WIN LOSS
Poule 1 Ana María Vázquez Gómez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Hubertus Von Thuemmler Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 1 Ana María Vázquez Gómez Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 1 Carlos Torres Rodríguez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 1 Hubertus Von Thuemmler Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Eva Cobian Ledo Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Poule 1 Carlos Torres Rodríguez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 1 Hubertus Von Thuemmler Benjamín Mariño Añón LOSS WIN
Poule 1 Carlos Torres Rodríguez Hubertus Von Thuemmler WIN LOSS
Poule 1 Benjamín Mariño Añón Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Poule 2 Alberto Jose Leon Perez Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Damián Troncoso Saavedra Alberto Jose Leon Perez LOSS WIN
Poule 2 Raúl Bouzas Blanco Alberto Jose Leon Perez LOSS WIN
Poule 2 Mariola Juncal Rosales Alberto Jose Leon Perez LOSS WIN
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Alberto Jose Leon Perez LOSS WIN
Poule 2 Alberto Jose Leon Perez Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Poule 2 Duarte Puga Vilariño Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 2 Raúl Bouzas Blanco Duarte Puga Vilariño LOSS WIN
Poule 2 Mariola Juncal Rosales Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Efren Faraldo Figueira Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Raúl Bouzas Blanco Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 2 Mariola Juncal Rosales Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 2 Efren Faraldo Figueira Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 2 Raúl Bouzas Blanco Mariola Juncal Rosales LOSS WIN
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Raúl Bouzas Blanco WIN LOSS
Poule 2 Efren Faraldo Figueira Raúl Bouzas Blanco WIN LOSS
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 2 Efren Faraldo Figueira Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 2 Pedro Otero Rodríguez Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 3 Miguel Muiños Vicente Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 3 Joao Oliveira Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 3 Miguel Muiños Vicente Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Iker Musitu Bravo Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 3 Dario Beiró Devesa Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 3 Joao Oliveira Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Alberto Rodriguez Ferraces LOSS WIN
Poule 3 Alberto Rodriguez Ferraces Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Iker Musitu Bravo Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 3 Dario Beiró Devesa Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 3 Diego Pereira Gomez Joao Oliveira WIN LOSS
Poule 3 Joao Oliveira Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Iker Musitu Bravo Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 3 Dario Beiró Devesa Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 3 Diego Pereira Gomez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Iker Musitu Bravo Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 Dario Beiró Devesa Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 Iker Musitu Bravo Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Dario Beiró Devesa Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 3 Iker Musitu Bravo Dario Beiró Devesa LOSS WIN
Poule 4 Fernando Sanmartín Pereiras Alexandre Botelho WIN LOSS
Poule 4 Pablo Lojo Rial Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 4 José Fernández Meni Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 4 Alexandre Botelho Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 4 Francisco Lopez Burguete Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 4 Fernando Sanmartín Pereiras Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 4 José Fernández Meni Fernando Sanmartín Pereiras WIN LOSS
Poule 4 Fernando Sanmartín Pereiras Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 4 Francisco Lopez Burguete Fernando Sanmartín Pereiras LOSS WIN
Poule 4 Fernando Sanmartín Pereiras Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 4 Pablo Lojo Rial José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 4 Salvador Monedero Viña Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 4 Francisco Lopez Burguete Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 4 José Fernández Meni Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 4 Francisco Lopez Burguete José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 4 José Fernández Meni Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 4 Francisco Lopez Burguete Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 4 Salvador Monedero Viña Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 4 Francisco Lopez Burguete Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 5 Iago Cristobal Limés Manuel Sanchez Piñeiro LOSS WIN
Poule 5 Francisco Prado Valiño Manuel Sanchez Piñeiro LOSS WIN
Poule 5 Aitor Fernandez Dominguez Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Poule 5 Xoan Vicenzo Ces Rodriguez Manuel Sanchez Piñeiro LOSS WIN
Poule 5 Manuel Sanchez Piñeiro Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Poule 5 Iago Cristobal Limés Francisco Prado Valiño LOSS WIN
Poule 5 Aitor Fernandez Dominguez Iago Cristobal Limés WIN LOSS
Poule 5 Iago Cristobal Limés Xoan Vicenzo Ces Rodriguez LOSS WIN
Poule 5 Eduardo Gutierrez Martín Iago Cristobal Limés WIN LOSS
Poule 5 Aitor Fernandez Dominguez Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 5 Xoan Vicenzo Ces Rodriguez Francisco Prado Valiño LOSS WIN
Poule 5 Eduardo Gutierrez Martín Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Poule 5 Aitor Fernandez Dominguez Xoan Vicenzo Ces Rodriguez WIN LOSS
Poule 5 Eduardo Gutierrez Martín Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 5 Xoan Vicenzo Ces Rodriguez Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Round of sixteen Salvador Monedero Viña Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Round of sixteen Efren Faraldo Figueira Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Round of sixteen Damián Troncoso Saavedra Alexandre Botelho LOSS WIN
Round of sixteen Manuel Sanchez Piñeiro Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Round of sixteen Pedro Otero Rodríguez Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Round of sixteen Joao Oliveira Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Round of sixteen Hubertus Von Thuemmler José Fernández Meni WIN LOSS
Round of sixteen Alberto Jose Leon Perez Benjamín Mariño Añón WIN LOSS
Quarter Final Daniel Lopez Varela Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Quarter Final Alexandre Botelho Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Quarter Final Carlos Torres Rodríguez Eduardo Gutierrez Martín WIN LOSS
Quarter Final Hubertus Von Thuemmler Alberto Jose Leon Perez WIN LOSS
Semi Final Daniel Lopez Varela Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Semi Final Hubertus Von Thuemmler Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Final Carlos Torres Rodríguez Daniel Lopez Varela LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Diego Pereira Gomez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 1 Damián Troncoso Saavedra Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Poule 1 Efren Faraldo Figueira Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 1 Diego Pereira Gomez Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 1 Efren Faraldo Figueira Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 1 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 1 Efren Faraldo Figueira Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 1 Damián Troncoso Saavedra Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 1 Efren Faraldo Figueira Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 2 Pablo Lojo Rial Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Pablo Lojo Rial Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 2 Iker Musitu Bravo Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Miguel Muiños Vicente Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 2 Joao Oliveira Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Poule 2 Miguel Muiños Vicente Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Miguel Muiños Vicente LOSS WIN
Poule 2 Joao Oliveira Aitor Fernandez Dominguez WIN LOSS
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 2 Iker Musitu Bravo Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 2 Jose Francisco Rojo Fernandez Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 2 Iker Musitu Bravo Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 3 Manuel Sanchez Piñeiro Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Eva Cobian Ledo Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Poule 3 José Fernández Meni Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Alberto Jose Leon Perez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Manuel Sanchez Piñeiro Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Poule 3 José Fernández Meni Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Poule 3 Manuel Sanchez Piñeiro Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Poule 3 Alberto Jose Leon Perez Manuel Sanchez Piñeiro LOSS WIN
Poule 3 José Fernández Meni Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Poule 3 Rodrigo Presa Gomez Eduardo Gutierrez Martín WIN LOSS
Poule 3 Alberto Jose Leon Perez Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Poule 3 José Fernández Meni Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Poule 3 Alberto Jose Leon Perez José Fernández Meni LOSS WIN
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín Alberto Jose Leon Perez WIN LOSS
Round of sixteen Joao Oliveira Pedro Otero Rodríguez WIN LOSS
Round of sixteen Damián Troncoso Saavedra Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Round of sixteen Eduardo Gutierrez Martín Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Round of sixteen Alberto Jose Leon Perez Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Round of sixteen José Fernández Meni Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Round of sixteen Efren Faraldo Figueira Miguel Muiños Vicente WIN LOSS
Round of sixteen Salvador Monedero Viña Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Round of sixteen Aitor Fernandez Dominguez Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Quarter Final Damián Troncoso Saavedra Joao Oliveira WIN LOSS
Quarter Final Eduardo Gutierrez Martín Rodrigo Presa Gomez LOSS WIN
Quarter Final Efren Faraldo Figueira José Fernández Meni WIN LOSS
Quarter Final Salvador Monedero Viña Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Semi Final Damián Troncoso Saavedra Rodrigo Presa Gomez WIN LOSS
Semi Final Efren Faraldo Figueira Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Final Damián Troncoso Saavedra Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Poule 1 Naila Rodríguez Suárez Manuel Sanchez Piñeiro LOSS WIN
Poule 1 Manuel Sanchez Piñeiro Pedro Otero Rodríguez LOSS WIN
Poule 1 Daniel Lopez Varela Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Poule 1 Francisco Lopez Burguete Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Poule 1 Filipe Albuquerque de Sousa Manuel Sanchez Piñeiro WIN LOSS
Poule 1 Naila Rodríguez Suárez Pedro Otero Rodríguez LOSS WIN
Poule 1 Daniel Lopez Varela Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 1 Naila Rodríguez Suárez Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 1 Filipe Albuquerque de Sousa Naila Rodríguez Suárez WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Pedro Otero Rodríguez WIN LOSS
Poule 1 Pedro Otero Rodríguez Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 1 Filipe Albuquerque de Sousa Pedro Otero Rodríguez WIN LOSS
Poule 1 Daniel Lopez Varela Francisco Lopez Burguete LOSS WIN
Poule 1 Filipe Albuquerque de Sousa Daniel Lopez Varela LOSS WIN
Poule 1 Francisco Lopez Burguete Filipe Albuquerque de Sousa WIN LOSS
Poule 2 Duarte Puga Vilariño Alberto Rodriguez Ferraces LOSS WIN
Poule 2 Alexandre Botelho Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Hubertus Von Thuemmler Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Duarte Puga Vilariño WIN LOSS
Poule 2 Duarte Puga Vilariño Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Alberto Rodriguez Ferraces Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 2 Hubertus Von Thuemmler Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Alberto Rodriguez Ferraces WIN LOSS
Poule 2 Alberto Rodriguez Ferraces Pablo Lojo Rial LOSS WIN
Poule 2 Hubertus Von Thuemmler Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Alexandre Botelho LOSS WIN
Poule 2 Alexandre Botelho Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 2 Hubertus Von Thuemmler Aitor Fernandez Dominguez LOSS WIN
Poule 2 Pablo Lojo Rial Hubertus Von Thuemmler LOSS WIN
Poule 2 Aitor Fernandez Dominguez Pablo Lojo Rial WIN LOSS
Poule 3 Eva Cobian Ledo Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 José Fernández Meni Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 Miguel Otero Rey Diego Pereira Gomez LOSS WIN
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín Diego Pereira Gomez WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 José Fernández Meni Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Miguel Otero Rey Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín Eva Cobian Ledo WIN LOSS
Poule 3 Carlos Torres Rodríguez José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 3 Miguel Otero Rey Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Poule 3 Miguel Otero Rey José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 3 Eduardo Gutierrez Martín José Fernández Meni WIN LOSS
Poule 3 Miguel Otero Rey Eduardo Gutierrez Martín LOSS WIN
Poule 4 Pedro Velasco López Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 4 Pedro Velasco López Ana María Vázquez Gómez LOSS WIN
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Pedro Velasco López WIN LOSS
Poule 4 Pedro Velasco López Salvador Monedero Viña LOSS WIN
Poule 4 Filipe Martins Pedro Velasco López WIN LOSS
Poule 4 Pedro Velasco López Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Poule 4 Iker Musitu Bravo Ana María Vázquez Gómez LOSS WIN
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 4 Salvador Monedero Viña Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 4 Filipe Martins Iker Musitu Bravo WIN LOSS
Poule 4 Iker Musitu Bravo Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 4 Ana María Vázquez Gómez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 4 Salvador Monedero Viña Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 4 Ana María Vázquez Gómez Filipe Martins LOSS WIN
Poule 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Ana María Vázquez Gómez WIN LOSS
Poule 4 Damián Troncoso Saavedra Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 4 Filipe Martins Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Poule 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Poule 4 Salvador Monedero Viña Filipe Martins WIN LOSS
Poule 4 Jose Francisco Rojo Fernandez Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Poule 4 Filipe Martins Jose Francisco Rojo Fernandez LOSS WIN
Poule 5 Santiago Blanco Abeigón Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 5 Efren Faraldo Figueira Santiago Blanco Abeigón WIN LOSS
Poule 5 Santiago Blanco Abeigón Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Santiago Blanco Abeigón LOSS WIN
Poule 5 Santiago Blanco Abeigón Francisco Prado Valiño LOSS WIN
Poule 5 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 5 Joao Oliveira Hugo Samuel Gonzalez Lemos WIN LOSS
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 5 Francisco Prado Valiño Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Poule 5 Joao Oliveira Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Poule 5 Efren Faraldo Figueira Mariola Juncal Rosales WIN LOSS
Poule 5 Francisco Prado Valiño Efren Faraldo Figueira LOSS WIN
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Joao Oliveira LOSS WIN
Poule 5 Francisco Prado Valiño Joao Oliveira WIN LOSS
Poule 5 Mariola Juncal Rosales Francisco Prado Valiño WIN LOSS
Round of sixteen Pedro Otero Rodríguez Carlos Torres Rodríguez LOSS WIN
Round of sixteen Aitor Fernandez Dominguez Joao Oliveira LOSS WIN
Round of sixteen Daniel Lopez Varela Jose Francisco Rojo Fernandez WIN LOSS
Round of sixteen Filipe Albuquerque de Sousa Damián Troncoso Saavedra LOSS WIN
Round of sixteen Francisco Lopez Burguete Hubertus Von Thuemmler LOSS WIN
Round of sixteen Efren Faraldo Figueira Salvador Monedero Viña WIN LOSS
Round of sixteen Eduardo Gutierrez Martín Filipe Martins WIN LOSS
Round of sixteen Hugo Samuel Gonzalez Lemos Alexandre Botelho WIN LOSS
Quarter Final Joao Oliveira Carlos Torres Rodríguez WIN LOSS
Quarter Final Daniel Lopez Varela Damián Troncoso Saavedra WIN LOSS
Quarter Final Hubertus Von Thuemmler Efren Faraldo Figueira WIN LOSS
Quarter Final Eduardo Gutierrez Martín Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Semi Final Daniel Lopez Varela Joao Oliveira WIN LOSS
Semi Final Hubertus Von Thuemmler Hugo Samuel Gonzalez Lemos LOSS WIN
Final Hugo Samuel Gonzalez Lemos Daniel Lopez Varela LOSS WIN

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just 4 Torneo Esgrima Histórica de Redondela

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
8 5 Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA 1857.6 53.7
30 11 Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1740.3 33.3
36 12 Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra 1724.2 49.7
44 24 Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra 1699.1 57.9
124 79 Eduardo Gutierrez Martín Sala de Armas Fénix 1561.5 59.4
182 60 Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA 1510.6 61.8
204 13 Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1497.6 6
233 193 Alexandre Botelho Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1474.9 113.1
338 21 Iker Musitu Bravo Sala de Armas Fiore dei Líberi 1400.1 6.4
342 112 Joao Oliveira Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés 1398.3 46.6
354 52 Manuel Sanchez Piñeiro Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1391.6 22.4
378 513 Alberto Jose Leon Perez Club de Artes Marciales Historicas Europeas Drac 1379.5 250.3
411 Hubertus Von Thuemmler Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH 1363.7
448 74 Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1347.4 29.5
565 José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1280.7
680 Salvador Monedero Viña Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH 1219.4
712 Dario Beiró Devesa Arte do Combate 1203.8
740 103 Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1191.5 38.5
759 449 Francisco Lopez Burguete Esgrima Antiga Pontevedra 1183.1 188.8
775 272 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1178.3 108.9
817 32 Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA 1158.2 23.7
875 Pedro Otero Rodríguez El Arte de la Espada 1128.7
906 Fernando Sanmartín Pereiras Arte do Combate 1115.4
913 Francisco Prado Valiño 100Tolos HEMA 1112.7
1009 Benjamín Mariño Añón Arte do Combate 1073.4
1142 256 Miguel Muiños Vicente Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1019.3 115.9
1148 Ana María Vázquez Gómez 100Tolos HEMA 1014.3
1209 163 Mariola Juncal Rosales Esgrima Antiga Pontevedra 982.9 63.5
1219 152 Xoan Vicenzo Ces Rodriguez Arte do Combate 976.5 57
1251 Alberto Rodriguez Ferraces 100Tolos HEMA 959.5
1424 Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA 858.3
1427 Eva Cobian Ledo Sala Viguesa de Esgrima Antiga 854.4
1449 Iago Cristobal Limés Sala Viguesa de Esgrima Antiga 841.3
1546 Raúl Bouzas Blanco Arte do Combate 745.4
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Daniel Lopez Varela 100Tolos HEMA 1860.5 3
8 3 Damián Troncoso Saavedra Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1666.8 18.7
16 4 Carlos Torres Rodríguez Esgrima Antiga Pontevedra 1601.1 15.3
23 2 Aitor Fernandez Dominguez Esgrima Antiga Pontevedra 1561 14.8
28 1 Efren Faraldo Figueira Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 1532.7 5.1
31 58 Joao Oliveira Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés 1522.6 188.6
37 Filipe Martins Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés 1491.3 5.9
52 16 Jose Francisco Rojo Fernandez 100Tolos HEMA 1440.6 46.7
72 Alexandre Botelho Grupo Esgrima Medieval e Artes de Combate 1381
74 140 Francisco Lopez Burguete Esgrima Antiga Pontevedra 1378.9 313.6
89 Salvador Monedero Viña Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH 1335.7
99 47 Hugo Samuel Gonzalez Lemos Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1316.6 98.8
101 Hubertus Von Thuemmler Sala de armas Jaime III "El Temerario" AMEH 1310.7
138 80 Eduardo Gutierrez Martín Sala de Armas Fénix 1242.8 186.6
151 24 Iker Musitu Bravo Sala de Armas Fiore dei Líberi 1203 58.4
160 Filipe Albuquerque de Sousa Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Algés 1185.3
164 Pedro Velasco López Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1178.6
165 7 Pablo Lojo Rial Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1178.2 10.7
184 Ana María Vázquez Gómez 100Tolos HEMA 1135.2
196 5 Mariola Juncal Rosales Esgrima Antiga Pontevedra 1110.4 4.9
199 3 Manuel Sanchez Piñeiro Sala Viguesa de Esgrima Antiga 1104 1.4
218 Pedro Otero Rodríguez El Arte de la Espada 1066.5
232 3 Miguel Otero Rey 100Tolos HEMA 1037.2 20.7
241 56 Francisco Prado Valiño 100Tolos HEMA 1012.2 162.8
254 20 Diego Pereira Gomez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 978.5 58.9
261 5 Alberto Rodriguez Ferraces 100Tolos HEMA 960.1 22.5
275 Santiago Blanco Abeigón Sala Viguesa de Esgrima Antiga 929.4
282 José Fernández Meni Asociacion Naronesa de Esgrima Antigua 911
283 Duarte Puga Vilariño 100Tolos HEMA 910.6
334 Naila Rodríguez Suárez Sala Viguesa de Esgrima Antiga 735.9
338 Eva Cobian Ledo Sala Viguesa de Esgrima Antiga 598.2