Spring Golden Forests Championship 2018

Date
March 31
Country
Russia
City
Moscow

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Rapier & Dagger 45 22
Mixed Steel Rapier & Dagger 25 13
Mixed Steel Rapier & Dagger 20 11
Women's Steel Rapier & Dagger 17 9
Mixed Classical Dueling Singlesword 67 34
Mixed Classical Dueling Singlesword 20 11
Mixed Classical Dueling Singlesword 8 8
Women's Classical Dueling Singlesword 20 11

Fighters in event

NameNationalityClub
Kira Amzarakova
Ekaterina Kandaurova
Vadim Raevskiy
Vladimir Varenik
Sergei Shchipanov Fencing Fanatics
Andrey Holodov Fencing Fanatics
Oleg Rodionov Fencing Fanatics
Sergey Bakumenko FFC Paladin
Mihail Yusov FFC Paladin
Denis Klevin FFC Paladin
Denis Kozlov FFC Paladin
Andrey Terentiev FFC Paladin
Mikhail Bakir FFC Paladin
Anastasia Matiushina FFC Paladin
Roman Pomelov FFC Paladin
Iuliia Kuznetsova FFC Paladin
Nikodim Dyachek FFC Paladin
Ilia Murashchenko FFC Paladin
Oleg Kolganov FFC Paladin
Dmitrii Nikulshin FFC Paladin
Maria Zvonareva Golden Forests
Mikhail Voronov Golden Forests
Nikita Sidorov Golden Forests
Dmiriy Rusavskiy Golden Forests
Vitaliy Maksimov Golden Forests
Sergey Petrov Golden Forests
Aleksandra Ilmayarov Golden Forests
Nataliya Sayukina Golden Forests
Georgiy Burobin Golden Forests
Danila Orehov Golden Forests
Azamat Radzhabov Golden Forests
Igor Rodionov Golden Forests
Denis Maksimenko Golden Forests
Polina Razygraeva Golden Forests
Sevil Daminova Golden Forests
Valeriya Oleneva Golden Forests
Nikolay Malyshev Hello Kitty
Aleksei Iagodovskii Hello Kitty
Stanislav Nikulin Hello Kitty
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Dmitriy Kostyankov Le Renard
Almir Shammasov Le Renard
Oleg Ivanin Le Renard
Alexey Trekin Men With Swords
Mikhail Rekhtin Men With Swords
Alexander Ryabov Men With Swords
Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club
Maksim Krylov Renaissance Fencing School
Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School
Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School
Sergei Abalakin Renaissance Fencing School
Olga Slovareva Renaissance Fencing School
Dmitry Gibadullin UKRF
Aleksandr Savochkin UKRF
Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir
Kirill Danilov White Company
Sergey Volkov White Company
Evgeniy Volodkov White Company
Anastasiya Krestovskaya White Company

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Mihail Yusov Maria Zvonareva WIN LOSS
Mikhail Rekhtin Mihail Yusov LOSS WIN
Almir Shammasov Mihail Yusov WIN LOSS
Mikhail Bakir Sergei Shchipanov WIN LOSS
Nataliya Sayukina Sergei Shchipanov LOSS WIN
Olga Slovareva Sergei Shchipanov WIN LOSS
Anastasiia Averianova Nikolay Malyshev LOSS WIN
Olga Slovareva Almir Shammasov WIN LOSS
Sevil Daminova Nikolay Malyshev LOSS WIN
Iuliia Pichugina Ilia Murashchenko LOSS WIN
Kira Amzarakova Anastasiia Averianova LOSS WIN
Andrey Holodov Anastasiia Averianova LOSS WIN
Nikolay Malyshev Anastasia Matiushina WIN LOSS
Iuliia Pichugina Olga Slovareva LOSS WIN
Mikhail Bakir Dmitrii Nikulshin WIN LOSS
Andrey Holodov Sergey Blagov LOSS WIN
Dmitrii Nikulshin Nikolay Malyshev WIN LOSS
Vadim Raevskiy Igor Rodionov LOSS WIN
Mikhail Bakir Igor Rodionov WIN LOSS
Andrey Holodov Vadim Raevskiy WIN LOSS
Olga Slovareva Nikolay Malyshev WIN LOSS
Mikhail Bakir Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Nataliya Sayukina Mikhail Bakir LOSS WIN
Almir Shammasov Kira Amzarakova DRAW DRAW
Anastasia Matiushina Dmitrii Nikulshin LOSS WIN
Igor Rodionov Sergey Blagov LOSS WIN
Olga Slovareva Mikhail Bakir DRAW DRAW
Sevil Daminova Almir Shammasov LOSS WIN
Kira Amzarakova Ilia Murashchenko LOSS WIN
Oleg Rodionov Iuliia Pichugina LOSS WIN
Dmitrii Nikulshin Sergey Blagov WIN LOSS
Almir Shammasov Dmitrii Nikulshin LOSS WIN
Mikhail Rekhtin Ilia Murashchenko WIN LOSS
Oleg Rodionov Mikhail Rekhtin LOSS WIN
Dmitrii Nikulshin Sergey Blagov WIN LOSS
Ilia Murashchenko Sergei Shchipanov LOSS WIN
Oleg Rodionov Nataliya Sayukina WIN LOSS
Iuliia Pichugina Sevil Daminova WIN LOSS
Sergey Petrov Anastasiia Averianova WIN LOSS
Olga Slovareva Mikhail Bakir WIN LOSS
Maria Zvonareva Anastasia Matiushina LOSS WIN
Sergey Petrov Sergei Shchipanov LOSS WIN
Olga Slovareva Dmitrii Nikulshin WIN LOSS
Vadim Raevskiy Maria Zvonareva WIN LOSS
Mihail Yusov Sergey Petrov WIN LOSS
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Leonid Tcurkin Ekaterina Kandaurova WIN LOSS
Dmitriy Kostyankov Polina Razygraeva LOSS WIN
Iuliia Pichugina Leonid Tcurkin LOSS WIN
Polina Razygraeva Andrey Terentiev LOSS WIN
Mikhail Bakir Mihail Yusov LOSS WIN
Oleg Rodionov Igor Rodionov DRAW DRAW
Nikodim Dyachek Mihail Yusov WIN LOSS
Andrey Terentiev Igor Rodionov WIN LOSS
Danila Orehov Mihail Yusov LOSS WIN
Kira Amzarakova Oleg Rodionov LOSS WIN
Denis Kozlov Aleksei Iagodovskii LOSS WIN
Nikolay Malyshev Oleg Rodionov WIN LOSS
Denis Maksimenko Aleksei Iagodovskii WIN LOSS
Dmiriy Rusavskiy Sergei Abalakin LOSS WIN
Aleksei Iagodovskii Dmiriy Rusavskiy WIN LOSS
Maksim Krylov Andrey Terentiev WIN LOSS
Leonid Tcurkin Kira Amzarakova WIN LOSS
Denis Maksimenko Nikolay Malyshev WIN LOSS
Sergey Bakumenko Anastasiya Krestovskaya WIN LOSS
Valeriya Oleneva Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Ekaterina Kandaurova Oleg Rodionov LOSS WIN
Vitaliy Maksimov Anastasiya Krestovskaya WIN LOSS
Sergey Bakumenko Nikolay Malyshev LOSS WIN
Danila Orehov Iuliia Kuznetsova WIN LOSS
Denis Maksimenko Denis Klevin WIN LOSS
Vitaliy Maksimov Nikolay Malyshev LOSS WIN
Sergey Bakumenko Dmitrii Nikulshin LOSS WIN
Sergey Petrov Nikodim Dyachek LOSS WIN
Denis Klevin Polina Razygraeva WIN LOSS
Nikolay Malyshev Sergey Petrov WIN LOSS
Aleksei Iagodovskii Sergey Bakumenko LOSS WIN
Sergey Petrov Iuliia Kuznetsova WIN LOSS
Denis Kozlov Dmitriy Kostyankov WIN LOSS
Sergei Abalakin Nikodim Dyachek LOSS WIN
Anastasia Matiushina Nikodim Dyachek LOSS WIN
Vladimir Varenik Anastasiia Averianova DRAW DRAW
Dmitrii Nikulshin Sergey Petrov LOSS WIN
Denis Kozlov Igor Rodionov LOSS WIN
Sergei Abalakin Denis Klevin WIN LOSS
Valeriya Oleneva Anastasia Matiushina LOSS WIN
Ilia Murashchenko Vladimir Varenik DRAW DRAW
Sergey Petrov Leonid Tcurkin WIN LOSS
Maksim Krylov Iuliia Pichugina LOSS WIN
Sergei Abalakin Nikolay Malyshev WIN LOSS
Danila Orehov Anastasia Matiushina LOSS WIN
Leonid Tcurkin Vladimir Varenik WIN LOSS
Mihail Yusov Sergey Petrov DRAW DRAW
Maksim Krylov Mihail Yusov LOSS WIN
Sergei Abalakin Andrey Terentiev WIN LOSS
Sergey Petrov Anastasia Matiushina WIN LOSS
Mikhail Bakir Sevil Daminova WIN LOSS
Azamat Radzhabov Iuliia Pichugina LOSS WIN
Iuliia Kuznetsova Dmiriy Rusavskiy WIN LOSS
Anastasiia Averianova Nikodim Dyachek LOSS WIN
Ilia Murashchenko Kira Amzarakova LOSS WIN
Sevil Daminova Vladimir Varenik LOSS WIN
Iuliia Pichugina Oleg Rodionov LOSS WIN
Denis Maksimenko Sergei Abalakin LOSS WIN
Mikhail Bakir Vitaliy Maksimov WIN LOSS
Dmitriy Kostyankov Dmitrii Nikulshin LOSS WIN
Ekaterina Kandaurova Sevil Daminova WIN LOSS
Azamat Radzhabov Nikolay Malyshev LOSS WIN
Nikodim Dyachek Denis Maksimenko WIN LOSS
Dmitrii Nikulshin Mikhail Bakir DRAW DRAW
Valeriya Oleneva Anastasiia Averianova LOSS WIN
Sergei Abalakin Nikodim Dyachek LOSS WIN
Azamat Radzhabov Ilia Murashchenko WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Spring Golden Forests Championship 2018

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
4 Dmitry Gibadullin UKRF 1806.5 11.6
9 6 Sergey Volkov White Company 1724.8 75.2
10 3 Kirill Danilov White Company 1718.9 22.5
11 7 Evgeniy Volodkov White Company 1699.3 59.9
22 2 Alexander Ryabov Men With Swords 1598.7 11.9
35 15 Aleksandr Savochkin UKRF 1536.1 63.1
38 51 Olga Slovareva Renaissance Fencing School 1528.5 152
51 Georgiy Burobin Golden Forests 1478.7
57 13 Mikhail Bakir FFC Paladin 1455.6 37.6
86 17 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1388 31.4
107 Mihail Yusov FFC Paladin 1350.9
113 74 Mikhail Voronov Golden Forests 1334.2 122.6
115 316 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1331.9 429.9
135 71 Alexey Trekin Men With Swords 1319.8 116.4
148 35 Nikodim Dyachek FFC Paladin 1290.4 76.7
183 47 Mikhail Rekhtin Men With Swords 1236.4 88.1
195 32 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1219.3 34
204 Nikita Sidorov Golden Forests 1203.8
207 83 Nikolay Malyshev Hello Kitty 1200.2 128.6
218 38 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1181.6 69.8
240 164 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1159.6 219.7
241 Denis Maksimenko Golden Forests 1158.5
281 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1107
285 Sergey Petrov Golden Forests 1099.6
296 Almir Shammasov Le Renard 1092.2
299 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 1088.7
349 Igor Rodionov Golden Forests 1026.8
367 48 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1004 70.4
393 Andrey Holodov Fencing Fanatics 981.9
408 Vadim Raevskiy N/A 960.8
414 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 957.6
429 29 Kira Amzarakova N/A 942.9 1.8
501 94 Maria Zvonareva Golden Forests 835.8 103.2
522 Nataliya Sayukina Golden Forests 803.8
539 Sevil Daminova Golden Forests 779.8