Giovanni Birigazzi

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo Grosseto
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Sidesword & Buckler 3 0 3 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 6 4 1 1 0
Mixed Steel Sidesword & Dagger 5 3 1 0 1
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 6 4 2 0 0
Mixed Steel Longsword 3 0 3 0 0
Mixed Nylon Longsword 3 1 2 0 0
Mixed Steel Sabre 4 2 2 0 0
Mixed Steel Single Sidesword 8 4 4 0 0
Mixed Nylon Sidesword 3 1 2 0 0
Sum 41 19 20 1 1

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed & Men's, Steel) 3562 850.8
Sabre (Mixed & Men's, Steel) 661 1117.6
Sidesword (Mixed, Steel) 231 1189.7
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 909 755

Full rating histories

Match results

Longsword (Mixed & Men's, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Longsword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Gianluca Brambilla LOSS 50%
Mixed Steel Longsword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Daniele Adami LOSS 51%
Mixed Steel Longsword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Giulio Schifino LOSS 40%

Sabre (Mixed & Men's, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Sabre I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Antonio Magotti LOSS 50%
Mixed Steel Sabre I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Mattia Gozzer WIN 50%
Mixed Steel Sabre I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Daniele Adami LOSS 42%
Mixed Steel Sabre I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 4 Alessio Torricelli WIN 50%

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Single Sidesword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 5 Stefano Zanardelli WIN 49%
Mixed Steel Single Sidesword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 5 Gianni Radici WIN 46%
Mixed Steel Single Sidesword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Pool 5 Federico Lasagni Manghi LOSS 48%
Mixed Steel Single Sidesword I.Lake Hema 2023 (September 2023) Round 1 Federico Bianchi LOSS 49%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Federico Tornabene WIN 50%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Domenico Fichera LOSS 37%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Lorenzo Possanza WIN 60%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Zeno Toffalini LOSS 50%

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Filippo Santi LOSS 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Valerio Roscani LOSS 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Alberto Ferretti LOSS 53%
DivisionEventStageOpponentOutcome
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Michele Cantoni WIN
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Yassin Al Mobaslat LOSS
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Lorenzo Rocca LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 8 Samuele Romboli LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 8 Alex Modotti WIN
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 8 Paolo Luca LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) 16nd Final Luca Zanatti WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Eights Final Stefano Chiappano WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 16 Fioretto Luca Basile WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 16 Raffaele Maiero DRAW
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 16 Fabrizio La Rosa WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Quarter Final Paolo Luca LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) 16nd Final Salvatore Falco WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Eights Final Marco Volpini WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Ermes Festa Rovera WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Davide Lelli LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Matteo Tadiello WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Quarter Final Yassin Al Mobaslat LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Fabrizio La Rosa WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Mattia Giorgetti DOUBLE LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Simone Grimaldi WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Quarter Final Stefano Campelli LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Round of 16 Jacopo Giannerini WIN