Denis Davydov

Club
HEMA Academy
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 4 1 3 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 37 16 16 5 0
Mixed Steel Longsword 8 1 6 1 0
Men's Steel Longsword 14 3 8 3 0
Mixed Steel Single Rapier 6 4 2 0 0
Mixed Steel Sabre 56 27 23 6 0
Women's Steel Sabre 5 2 1 2 0
Men's Steel Sabre 5 2 3 0 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 39 14 21 4 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 2526 1095.6
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 160 1401
Sabre (Mixed/Men, Steel) 244 1361.8
Single Rapier (Mixed, Steel) 186 1368.3
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 1056 908.8

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Danshin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Petr Vasiliev LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov DRAW Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Pavel Burlak LOSS Pools
Men's Steel Longsword Blade Master 2020 (January 2020) Bogdan Bykov DRAW Pools
Men's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Denis Matyazh LOSS Finals (RO3)
Men's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Viacheslav Shavkutenko LOSS Finals (RO3)
Men's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Egor Kulyomin WIN Pools
Men's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Vladimir Matlashevskiy DRAW Pools
Men's Steel Longsword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Pavel Medvedev WIN Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Aleksandr Koviazin LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Mikhail Danshin LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Denis Efimov LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Oleg Kolganov LOSS Pools
Mixed Steel Longsword Blade Master 2019 (February 2019) Mikhail Nelubin LOSS Pools
Men's Steel Longsword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Viktor Anshukov LOSS
Men's Steel Longsword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Semion Kurdiukov LOSS
Men's Steel Longsword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Fedin Andrei WIN
Men's Steel Longsword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Egor Kulyomin LOSS
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandr Koviazin DRAW
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Egor Kulyomin WIN
Mixed Steel Longsword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Andrei Skrynko LOSS

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Tikhomirov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Nikolaev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Ilia Filatov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Artem Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Zaika DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Nelubin WIN Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin DRAW Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Egor Kulyomin WIN Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Vladimir Matlashevskiy DRAW Pools
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Semifinal
Mixed Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Irina Noskova WIN Third Place
Men's Steel Sabre Ascent Sabre Tournament 2019 (November 2019) Petr Yakushin LOSS Eliminations
Men's Steel Sabre Ascent Sabre Tournament 2019 (November 2019) Pavel Dolgorukov LOSS Round of pools
Men's Steel Sabre Ascent Sabre Tournament 2019 (November 2019) Alexey Mozharov WIN Round of pools
Men's Steel Sabre Ascent Sabre Tournament 2019 (November 2019) Ivan Feoktistov LOSS Round of pools
Men's Steel Sabre Ascent Sabre Tournament 2019 (November 2019) Aleksandr Kordyukov WIN Round of pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Anastasia Matiushina WIN Eliminations (RO12)
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Egor Kulyomin LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Viktoriya Ahmadulina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Yaroslav Emelyanov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Daniil Plaksin DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Anastasiya Plohova WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Azrael Fahra WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Rafael Fazletdinov DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Chingiz Gataullin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Egor Kulyomin WIN Pools
Mixed Steel Sabre Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Spring Ural Cup (May 2019) Egor Kulyomin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Spring Ural Cup (May 2019) Daria Iliinykh WIN Pools
Mixed Steel Sabre Spring Ural Cup (May 2019) Ilia Rebrov LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Nikita Nenilin LOSS Eliminations (RO12)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Denis Matyazh WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Natalia Balybina WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Denis Markov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Egor Kulyomin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Mikhail Nelubin LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Grigoriy Zaharchenko LOSS
Mixed Steel Sabre Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Aleksey Puzynin LOSS
Mixed Steel Sabre Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Viktoriia Volkova WIN
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Daria Iliinykh WIN Eliminations (RO12)
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Rafael Fazletdinov WIN Eliminations (RO6)
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Aleksandr Dmitriev LOSS Finals (RO3)
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Igor Ostanin WIN Finals (RO3)
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Nadezhda Lazareva WIN Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Pavel Medvedev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Go Fencing Day 2018 (November 2018) Aleksey Filonov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Ivan Shubinov LOSS
Mixed Steel Sabre Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Denis Matyazh LOSS
Mixed Steel Sabre Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Aleksandr Dmitriev WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandr Zaika LOSS
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Artem Borodulin WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Vladimir Isaev LOSS
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Iuliia Kuznetsova WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Denis Matyazh LOSS
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Igor Iakutov LOSS
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Anna Onishchuk DRAW
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Igor Ostanin WIN
Mixed Steel Sabre Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Artem Bykov LOSS

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vadim Zaharov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Evgenii Shibeev DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Dmitry Gibadullin WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Mikhail Danshin WIN Quarterfinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Vladimir Nasretdinov LOSS Semifinal
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2020 (January 2020) Aleksandr Savochkin LOSS Third Place
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Pavel Medvedev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Irina Noskova WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Sergey Radishevskiy WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Semifinal
Mixed Steel Rapier & Dagger VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Irina Noskova WIN Third Place
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Petr Vasiliev WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Dmitry Gibadullin LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Denis Matyazh LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Aleksey Zhivaev WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Andrei Kachanov DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Radik Shagabutdinov DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Alexander Kitaev WIN Eliminations (RO6)
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Irina Noskova LOSS Finals (RO3)
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Anastasia Matiushina LOSS Finals (RO3)
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Azrael Fahra WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Kristina Mikhailova WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Irina Noskova DRAW Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Olga Posadskaia WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Denis Gonchar WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Sergey Novikov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Chingiz Gataullin LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Petr Vasiliev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Andrei Kachanov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Aleksandr Dmitriev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Go Fencing Day 2018 (November 2018) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2018 (February 2018) Pavel Tarasov DRAW
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2018 (February 2018) Daria Iliinykh LOSS
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2018 (February 2018) Olga Vinogradova WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2018 (February 2018) Andrei Andreev LOSS

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Evgenii Shibeev LOSS Final
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Mikhail Bakir WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Aleksandr Gorbunov WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Egor Kulyomin LOSS Pools
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Radik Shagabutdinov WIN Pools
Mixed Steel Single Rapier Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Bogdan Bykov WIN Semifinal

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Nataliya Presnyakova WIN
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Aleksandr Koviazin LOSS
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Rafael Fazletdinov LOSS
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Iuliia Kuznetsova LOSS

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Egor Kulyomin LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Viacheslav Shavkutenko LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Ilia Rebrov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Andrei Kachanov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Bogdan Bykov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Bogdan Bykov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Danil Dvinskih LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2019 (October 2019) Aleksandr Dmitriev LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Yuliy Lyudke WIN Eliminations (RO12)
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Rafael Fazletdinov LOSS Eliminations (RO6)
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Igor Astashov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Marat Sultanov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Aleksandr Glushkov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Rafael Fazletdinov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Ufa Duel Fencing Tournament (September 2019) Denis Gonchar LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Bogdan Bykov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Andrei Kachanov WIN Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Vladimir Isaev LOSS Pools
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Vadim Gayl WIN Quarterfinal
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Konstantin Smetanin LOSS Semifinal
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Ural Cup (May 2019) Radik Shagabutdinov LOSS Third Place
Mixed Classical Dueling Singlesword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Aleksey Silchenko WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Aleksei Kulchitckii LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Nikita Gnezdilov DRAW
Mixed Classical Dueling Singlesword Winter Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District (November 2018) Aleksey Denga LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Aleksandra Diukova WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Denis Matyazh WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Milena Guseva LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Autumn Ural Cup 2018 (October 2018) Nikita Kaminec LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksey Silchenko DRAW
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksey Dmitriev DRAW
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Aleksandra Diukova DRAW
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Natalia Balybina LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Ivan Shubinov LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Anastasia Matiushina WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Rafael Fazletdinov LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Spring Open Duel Fencing Championship of the Ural Federal District 2018 (April 2018) Bogdan Bykov LOSS
Women's Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin DRAW Pools
Women's Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Egor Kulyomin WIN Pools
Women's Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Vladimir Matlashevskiy DRAW Pools
Women's Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Dmitry Gibadullin LOSS Semifinal
Women's Steel Sabre VI Tyumen Open Christmas Tournament (January 2020) Irina Noskova WIN Third Place