Aleksandr Gorbunov

Club
Challenge
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler 4 1 3 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 9 2 7 0 0
Mixed Steel Longsword 3 1 2 0 0
Mixed Steel Sabre 9 4 4 1 0
Mixed Classical Dueling Singlesword 5 3 2 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 3600 860
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 700 943.1
Sabre (Mixed/Men, Steel) 319 1253.1

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Sabre (Mixed/Men, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Aleksandr Koviazin LOSS
Mixed Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Fedor Gudkov WIN
Mixed Steel Longsword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Konstantin Smetanin LOSS

Sabre (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Mikhail Nelubin LOSS Eliminations (RO12)
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Iuliia Pichugina LOSS Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Sergey Novikov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Michail Demidov WIN Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Bogdan Bykov DRAW Pools
Mixed Steel Sabre Blade Master 2019 (February 2019) Anton Bulaev WIN Pools
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Mikhail Nelubin WIN
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Nikita Gnezdilov LOSS
Mixed Steel Sabre Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Igor Iakutov LOSS

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Mikhail Prikhodko WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Daria Aleshina LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Artem Rassypkin WIN Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Natalia Balybina LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Olga Slovareva LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Anton Bulaev LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Sergey Novikov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Michail Demidov LOSS Pools
Mixed Steel Rapier & Dagger Blade Master 2019 (February 2019) Bogdan Bykov LOSS Pools

Non-rated results

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Aleksandr Fogt WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Ivan Shubinov WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Viacheslav Shavkutenko LOSS
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Vladimir Zaitcev WIN
Mixed Classical Dueling Singlesword Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Nikita Gnezdilov LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Andrei Melnik LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Igor Iakutov LOSS
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Nikita Gnezdilov WIN
Mixed Nylon Arming Sword & Buckler Open Championship of Ural Federal District 2017 (April 2017) Chingiz Gataullin LOSS