Ascent Sabre Tournament 2019

Date
November 23
Country
Russia
State
Saint Petersburg
City
Saint Petersburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Women's Steel Sabre 21 7
Women's Steel Sabre 38 12
Men's Steel Sabre 64 32
Men's Steel Sabre 62 29

Fighters in event

NameNationalityClub
Irina Nikolayevskaya Fencing Fanatics
Ekaterina Freydina Tramazzone
Marina Gritsenko Tramazzone
Natalja Demich Tramazzone
Anita Prokhorenko Tramazzone
Olga Leontjeva Virm
Alexey Lasyi Diestro Minsk
Yuriy Brauer Diestro Minsk
Andrei Hardzeyeu Diestro Minsk
Makar Babenko Diestro Vitebsk
Sergey Tikhomirov
Petr Yakushin
Ivan Feoktistov
Aleksandr Demich
Denis Rylow
Mikhail Kapitanov
Anatolii Berelekhis Challenge
Ekaterina Barsukova Edinorog
Sergey Klochkov Edinorog
Evgeniy Kosykh Edinorog
Sergey Kosykh Edinorog
Andrei Tarasov Edinorog
Pavel Safonov Edinorog
Viktoria Romashova Edinorog
Alexander Makarov Edinorog
Andrey Holodov Fencing Fanatics
Oleg Rodionov Fencing Fanatics
Andrey Kozlov FFC Paladin
Vadim Kravchenko FFC Paladin
Anastasia Matiushina FFC Paladin
Oleg Kolganov FFC Paladin
Mariya Loseva FFC Paladin
Vladislava Aleksandrova FFC Paladin
Timofey Matrosov Freifechtergilde
Pavel Dolgorukov Freifechtergilde
Andrey Nekrylov Freifechtergilde
Denis Maksimenko Golden Forests
Irina Noskova HEMA Academy
Kirill Kamyshan HEMA Academy
Denis Davydov HEMA Academy
Andrey Berezovskiy Hemul
Iakov Fedorov International Academy of Fencing Arts
Mikhail Mishtal International Academy of Fencing Arts
Ramzan Dadagov KIF Efes
Andrey Bandurin KIF Efes
Petr Salov KKTF Neveros
Ivan Abaimov Le Renard
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens
Alexander Ryabov Men With Swords
Tatiana Terekhova Men With Swords
Mikhail Rekhtin Men With Swords
Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club
Valeriia Myslenkova Mistral
Anton Pshenov Mistral
Mikhail Krivelev Mistral
Maxim Yun PLK
Aleksandr Levin Renaissance Fencing School
Sergei Abalakin Renaissance Fencing School
Yuliya Gafarova Renaissance Fencing School
Alsu Saifutdinova Tramazzone
Konstantin Bulkin Tramazzone
Aleksey Grunsky Tramazzone
Alexey Borisov Tramazzone
Alexey Perkov Tramazzone
Oleg Stepanov Tramazzone
Kirill Glushchenko Tramazzone
Alexey Mozharov Tramazzone
Alexey Demin Tramazzone
Svetlana Zolotareva Tramazzone
Dmitry Gibadullin UKRF
Mariya Gritskevich Virm
Kirill Danilov White Company
Alexander Rassadkin White Company
Evgeniy Volodkov White Company
Ivan Kashitsyn White Company
Aleksandr Kordyukov White Company
Anastasiya Krestovskaya White Company
Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy

Tournaments

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Irina Noskova Viktoria Romashova LOSS WIN
Round of pools Anastasia Matiushina Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Round of pools Tatiana Terekhova Mariya Loseva WIN LOSS
Round of pools Alsu Saifutdinova Irina Noskova LOSS WIN
Round of pools Anastasia Matiushina Viktoria Romashova WIN LOSS
Round of pools Tatiana Terekhova Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Round of pools Alsu Saifutdinova Mariya Loseva LOSS WIN
Round of pools Anastasia Matiushina Irina Noskova LOSS WIN
Round of pools Tatiana Terekhova Viktoria Romashova WIN LOSS
Round of pools Anastasiya Krestovskaya Mariya Loseva LOSS WIN
Round of pools Alsu Saifutdinova Anastasia Matiushina WIN LOSS
Round of pools Tatiana Terekhova Irina Noskova LOSS WIN
Round of pools Viktoria Romashova Mariya Loseva LOSS WIN
Round of pools Alsu Saifutdinova Anastasiya Krestovskaya DRAW DRAW
Round of pools Anastasia Matiushina Tatiana Terekhova DRAW DRAW
Round of pools Irina Noskova Mariya Loseva WIN LOSS
Round of pools Viktoria Romashova Anastasiya Krestovskaya WIN LOSS
Round of pools Alsu Saifutdinova Tatiana Terekhova LOSS WIN
Round of pools Anastasia Matiushina Mariya Loseva WIN LOSS
Round of pools Irina Noskova Anastasiya Krestovskaya LOSS WIN
Round of pools Alsu Saifutdinova Viktoria Romashova LOSS WIN

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Natalja Demich Svetlana Zolotareva WIN LOSS
Round of pools Marina Gritsenko Yuliya Gafarova WIN LOSS
Round of pools Ekaterina Barsukova Mariya Gritskevich LOSS WIN
Round of pools Marina Gritsenko Natalja Demich LOSS WIN
Round of pools Yuliya Gafarova Svetlana Zolotareva WIN LOSS
Round of pools Natalja Demich Mariya Gritskevich DRAW DRAW
Round of pools Ekaterina Barsukova Yuliya Gafarova WIN LOSS
Round of pools Marina Gritsenko Mariya Gritskevich LOSS WIN
Round of pools Ekaterina Barsukova Svetlana Zolotareva LOSS WIN
Round of pools Natalja Demich Yuliya Gafarova LOSS WIN
Round of pools Svetlana Zolotareva Mariya Gritskevich WIN LOSS
Round of pools Ekaterina Barsukova Marina Gritsenko WIN LOSS
Round of pools Yuliya Gafarova Mariya Gritskevich LOSS WIN
Round of pools Ekaterina Barsukova Natalja Demich WIN LOSS
Round of pools Svetlana Zolotareva Mariya Gritskevich WIN LOSS
Round of pools Irina Nikolayevskaya Valeriia Myslenkova WIN LOSS
Round of pools Anita Prokhorenko Olga Leontjeva WIN LOSS
Round of pools Ekaterina Freydina Vladislava Aleksandrova LOSS WIN
Round of pools Irina Nikolayevskaya Olga Leontjeva LOSS WIN
Round of pools Anita Prokhorenko Valeriia Myslenkova WIN LOSS
Round of pools Irina Nikolayevskaya Vladislava Aleksandrova WIN LOSS
Round of pools Anita Prokhorenko Ekaterina Freydina WIN LOSS
Round of pools Olga Leontjeva Vladislava Aleksandrova LOSS WIN
Round of pools Ekaterina Freydina Valeriia Myslenkova LOSS WIN
Round of pools Irina Nikolayevskaya Anita Prokhorenko WIN LOSS
Round of pools Vladislava Aleksandrova Valeriia Myslenkova DRAW DRAW
Round of pools Olga Leontjeva Ekaterina Freydina LOSS WIN
Round of pools Anita Prokhorenko Vladislava Aleksandrova LOSS WIN
Round of pools Irina Nikolayevskaya Ekaterina Freydina WIN LOSS
Round of pools Olga Leontjeva Valeriia Myslenkova LOSS WIN
Eliminations Irina Nikolayevskaya Natalja Demich LOSS WIN
Eliminations Anita Prokhorenko Svetlana Zolotareva LOSS WIN
Eliminations Ekaterina Barsukova Mariya Gritskevich LOSS WIN
Eliminations Vladislava Aleksandrova Valeriia Myslenkova WIN LOSS
Semi-Finals Natalja Demich Svetlana Zolotareva LOSS WIN
Semi-Finals Vladislava Aleksandrova Mariya Gritskevich LOSS WIN
Finals Svetlana Zolotareva Mariya Gritskevich WIN LOSS
Finals Natalja Demich Vladislava Aleksandrova LOSS WIN

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Evgeniy Volodkov Ivan Abaimov WIN LOSS
Round of pools Alexey Borisov Alexander Makarov LOSS WIN
Round of pools Evgeniy Volodkov Alexander Makarov WIN LOSS
Round of pools Alexey Borisov Ivan Abaimov WIN LOSS
Round of pools Alexander Makarov Ivan Abaimov WIN LOSS
Round of pools Evgeniy Volodkov Alexey Borisov WIN LOSS
Round of pools Alexey Perkov Sergey Klochkov WIN LOSS
Round of pools Oleg Kolganov Aleksandr Levin WIN LOSS
Round of pools Alexey Perkov Aleksandr Levin WIN LOSS
Round of pools Oleg Kolganov Sergey Klochkov WIN LOSS
Round of pools Aleksandr Levin Sergey Klochkov LOSS WIN
Round of pools Alexey Perkov Oleg Kolganov LOSS WIN
Round of pools Ivan Kashitsyn Timofey Matrosov WIN LOSS
Round of pools Alexey Trekin Denis Maksimenko WIN LOSS
Round of pools Ivan Kashitsyn Denis Maksimenko LOSS WIN
Round of pools Alexey Trekin Timofey Matrosov WIN LOSS
Round of pools Timofey Matrosov Denis Maksimenko WIN LOSS
Round of pools Alexey Trekin Ivan Kashitsyn WIN LOSS
Round of pools Vadim Kravchenko Sergei Abalakin WIN LOSS
Round of pools Mikhail Krivelev Sergey Tikhomirov WIN LOSS
Round of pools Vadim Kravchenko Sergey Tikhomirov WIN LOSS
Round of pools Mikhail Krivelev Sergei Abalakin WIN LOSS
Round of pools Sergei Abalakin Sergey Tikhomirov LOSS WIN
Round of pools Mikhail Krivelev Vadim Kravchenko LOSS WIN
Round of pools Alexander Ryabov Pavel Safonov WIN LOSS
Round of pools Kirill Kamyshan Alexander Kitaev DRAW DRAW
Round of pools Alexander Ryabov Alexander Kitaev WIN LOSS
Round of pools Kirill Kamyshan Pavel Safonov WIN LOSS
Round of pools Alexander Kitaev Pavel Safonov WIN LOSS
Round of pools Alexander Ryabov Kirill Kamyshan WIN LOSS
Round of pools Dmitry Gibadullin Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Ruslan Urazbahtin Andrey Nekrylov WIN LOSS
Round of pools Dmitry Gibadullin Andrey Nekrylov WIN LOSS
Round of pools Ruslan Urazbahtin Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Andrey Nekrylov Evgeniy Kosykh WIN LOSS
Round of pools Dmitry Gibadullin Ruslan Urazbahtin DRAW DRAW
Round of pools Robert N. Smith Oleg Rodionov LOSS WIN
Round of pools Maxim Yun Alexander Rassadkin LOSS WIN
Round of pools Alexander Rassadkin Robert N. Smith WIN LOSS
Round of pools Maxim Yun Oleg Rodionov LOSS WIN
Round of pools Alexander Rassadkin Oleg Rodionov WIN LOSS
Round of pools Maxim Yun Robert N. Smith WIN LOSS
Round of pools Kirill Danilov Konstantin Bulkin WIN LOSS
Round of pools Andrey Kozlov Sergey Kosykh WIN LOSS
Round of pools Kirill Danilov Sergey Kosykh WIN LOSS
Round of pools Konstantin Bulkin Andrey Kozlov LOSS WIN
Round of pools Konstantin Bulkin Sergey Kosykh LOSS WIN
Round of pools Kirill Danilov Andrey Kozlov WIN LOSS
Eliminations Alexey Trekin Alexey Borisov LOSS WIN
Eliminations Dmitry Gibadullin Ivan Kashitsyn LOSS WIN
Eliminations Oleg Kolganov Alexander Makarov WIN LOSS
Eliminations Kirill Danilov Alexey Perkov WIN LOSS
Eliminations Alexander Ryabov Oleg Rodionov WIN LOSS
Eliminations Alexander Rassadkin Andrey Kozlov LOSS WIN
Eliminations Ruslan Urazbahtin Evgeniy Volodkov WIN LOSS
Eliminations Mikhail Krivelev Vadim Kravchenko LOSS WIN
Eliminations Alexey Borisov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
Eliminations Kirill Danilov Oleg Kolganov WIN LOSS
Eliminations Andrey Kozlov Alexander Ryabov LOSS WIN
Eliminations Ruslan Urazbahtin Vadim Kravchenko WIN LOSS
Semi-Finals Kirill Danilov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
Semi-Finals Ruslan Urazbahtin Alexander Ryabov LOSS WIN
Finals Kirill Danilov Ruslan Urazbahtin WIN LOSS
Finals Alexander Ryabov Ivan Kashitsyn WIN LOSS

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Round of pools Pavel Dolgorukov Denis Davydov WIN LOSS
Round of pools Aleksandr Kordyukov Ivan Feoktistov WIN LOSS
Round of pools Denis Davydov Alexey Mozharov WIN LOSS
Round of pools Pavel Dolgorukov Ivan Feoktistov WIN LOSS
Round of pools Alexey Mozharov Aleksandr Kordyukov WIN LOSS
Round of pools Denis Davydov Ivan Feoktistov LOSS WIN
Round of pools Pavel Dolgorukov Alexey Mozharov LOSS WIN
Round of pools Denis Davydov Aleksandr Kordyukov WIN LOSS
Round of pools Alexey Mozharov Ivan Feoktistov LOSS WIN
Round of pools Pavel Dolgorukov Aleksandr Kordyukov WIN LOSS
Round of pools Petr Yakushin Ramzan Dadagov WIN LOSS
Round of pools Aleksey Grunsky Mikhail Rekhtin WIN LOSS
Round of pools Aleksey Grunsky Ramzan Dadagov WIN LOSS
Round of pools Mikhail Rekhtin Petr Yakushin LOSS WIN
Round of pools Aleksey Grunsky Petr Yakushin LOSS WIN
Round of pools Mikhail Rekhtin Ramzan Dadagov WIN LOSS
Round of pools Oleg Stepanov Denis Rylow WIN LOSS
Round of pools Makar Babenko Petr Salov DRAW DRAW
Round of pools Oleg Stepanov Petr Salov LOSS WIN
Round of pools Makar Babenko Denis Rylow WIN LOSS
Round of pools Denis Rylow Petr Salov LOSS WIN
Round of pools Oleg Stepanov Makar Babenko DRAW DRAW
Round of pools Andrey Bandurin Mikhail Mishtal LOSS WIN
Round of pools Kirill Glushchenko Andrei Hardzeyeu WIN LOSS
Round of pools Andrei Hardzeyeu Andrey Bandurin WIN LOSS
Round of pools Kirill Glushchenko Mikhail Mishtal WIN LOSS
Round of pools Andrei Hardzeyeu Mikhail Mishtal WIN LOSS
Round of pools Kirill Glushchenko Andrey Bandurin LOSS WIN
Round of pools Anton Pshenov Iakov Fedorov WIN LOSS
Round of pools Robert N. Smith Andrey Holodov LOSS WIN
Round of pools Anton Pshenov Andrey Holodov DRAW DRAW
Round of pools Robert N. Smith Iakov Fedorov LOSS WIN
Round of pools Andrey Holodov Iakov Fedorov WIN LOSS
Round of pools Anton Pshenov Robert N. Smith WIN LOSS
Round of pools Andrey Berezovskiy Aleksandr Demich WIN LOSS
Round of pools Alexey Demin Alexey Lasyi WIN LOSS
Round of pools Alexey Demin Andrey Berezovskiy WIN LOSS
Round of pools Alexey Lasyi Aleksandr Demich WIN LOSS
Round of pools Alexey Demin Aleksandr Demich WIN LOSS
Round of pools Andrey Berezovskiy Alexey Lasyi WIN LOSS
Round of pools Anatolii Berelekhis Yuriy Brauer LOSS WIN
Round of pools Andrei Tarasov Mikhail Kapitanov WIN LOSS
Round of pools Yuriy Brauer Mikhail Kapitanov LOSS WIN
Round of pools Anatolii Berelekhis Andrei Tarasov LOSS WIN
Round of pools Anatolii Berelekhis Mikhail Kapitanov WIN LOSS
Round of pools Andrei Tarasov Yuriy Brauer WIN LOSS
Eliminations Andrei Tarasov Iakov Fedorov WIN LOSS
Eliminations Andrey Holodov Andrey Berezovskiy WIN LOSS
Eliminations Ivan Feoktistov Petr Salov WIN LOSS
Eliminations Pavel Dolgorukov Alexey Mozharov LOSS WIN
Eliminations Denis Davydov Petr Yakushin LOSS WIN
Eliminations Aleksey Grunsky Kirill Glushchenko WIN LOSS
Eliminations Anton Pshenov Andrei Hardzeyeu LOSS WIN
Eliminations Makar Babenko Alexey Demin LOSS WIN
Eliminations Andrei Tarasov Andrey Holodov WIN LOSS
Eliminations Alexey Mozharov Ivan Feoktistov LOSS WIN
Eliminations Aleksey Grunsky Petr Yakushin LOSS WIN
Eliminations Alexey Demin Andrei Hardzeyeu WIN LOSS
Semi-Finals Andrei Tarasov Ivan Feoktistov WIN LOSS
Semi-Finals Petr Yakushin Alexey Demin LOSS WIN
Finals Petr Yakushin Ivan Feoktistov LOSS WIN
Finals Andrei Tarasov Alexey Demin LOSS WIN