Ascent Sabre Tournament 2017

Date
October 25
Country
Russia
City
Saint Petersburg

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Sabre 61 21
Women's Steel Sabre 36 15
Men's Steel Sabre 127 43

Fighters in event

NameNationalityClub
Makar Babenko Diestro Vitebsk
Kira Amzarakova
Sergey Tikhomirov
Tatyana Sedlova
Nikita Kluev
Petr Yakushin
Anton Vikulyev
Alexander Kozlov Combative Fencing Association
Alexander Bondarenko Dark Heart
Sergey Klochkov Edinorog
Evgeniy Kosykh Edinorog
Sergey Kosykh Edinorog
Alexander Makarov Edinorog
Pavel Safonov Edinorog
Viktoria Romashova Edinorog
Mikhail Bakir FFC Paladin
Anastasia Matiushina FFC Paladin
Ilia Murashchenko FFC Paladin
Mariia Krutko FFC Paladin
Alexey Varaksin FFC Paladin
Natalia Yakushina FFC Paladin
Iuliia Kuznetsova FFC Paladin
Olga Odintsova Freifechtergilde
Vasily Moiseenko Freifechtergilde
Pavel Dolgorukov Freifechtergilde
Vadim Komissarov Freifechtergilde
Alexander Patrukhin Freifechtergilde
Denis Maksimenko Golden Forests
Mikhail Voronov Golden Forests
Grigorii Ivanov HEMA Academy
Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild
Ruslan Urazbahtin Le Renard
Denis Serov Men With Swords
Alexander Ryabov Men With Swords
Vitaliy Kuznetsov Men With Swords
Anton Pshenov Mistral
Taisia Chistiakova Mistral
Olga Osintseva Mistral
Pavel Chizh Mistral
Mikhail Krivelev Mistral
Pavel Shilin Mistral
Maxim Yun PLK
Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School
Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School
Maksim Krylov Renaissance Fencing School
Olga Slovareva Renaissance Fencing School
Mikhail Nelubin Stroganov's Army
Alexey Borisov Tramazzone
Alexey Perkov Tramazzone
Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone
Aleksey Grunsky Tramazzone
Alsu Saifutdinova Tramazzone
Konstantin Bulkin Tramazzone
Ivan Vasiljev Tramazzone
Sergey Kovalenko Tramazzone
Alexey Demin Tramazzone
Evgeniy Matuishonok Tramazzone
Alexey Mozharov Tramazzone
Leonid Saperkin Tramazzone
Ilia Pribylovskii Tramazzone
Arkadiy Kulikov Tramazzone
Igor Kashapov Tramazzone
Oleg Stepanov Tramazzone
Kirill Glushchenko Tramazzone
Alexey Suvorkin Tramazzone
Vitaliy Prokopov Tramazzone
Aleksandr Savochkin UKRF
Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir
Evgeniy Volodkov White Company
Kirill Danilov White Company
Sergey Volkov White Company
Anton Cherepnin White Company
Ivan Kashitsyn White Company
Alena Pronina White Company
Kristofer Stanson Stockholms Stigmän

Tournaments

Mixed Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
round of pools Oleg Stepanov Alexey Mozharov DRAW DRAW
round of pools Alexey Suvorkin Makar Babenko LOSS WIN
round of pools Pavel Safonov Alexey Mozharov WIN LOSS
round of pools Oleg Stepanov Alexey Suvorkin LOSS WIN
round of pools Pavel Safonov Makar Babenko LOSS WIN
round of pools Alexey Suvorkin Alexey Mozharov DRAW DRAW
round of pools Oleg Stepanov Makar Babenko DRAW DRAW
round of pools Alexey Suvorkin Pavel Safonov LOSS WIN
round of pools Alexey Mozharov Makar Babenko DRAW DRAW
round of pools Oleg Stepanov Pavel Safonov WIN LOSS
round of pools Igor Kashapov Ilia Pribylovskii WIN LOSS
round of pools Aleksey Grunsky Ilia Murashchenko LOSS WIN
round of pools Igor Kashapov Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Aleksey Grunsky Ilia Pribylovskii WIN LOSS
round of pools Ilia Murashchenko Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Aleksey Grunsky Igor Kashapov WIN LOSS
round of pools Ilia Murashchenko Ilia Pribylovskii LOSS WIN
round of pools Aleksey Grunsky Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Ilia Murashchenko Igor Kashapov WIN LOSS
round of pools Ilia Pribylovskii Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Alexey Varaksin Alexey Demin WIN LOSS
round of pools Sergey Kosykh Leonid Saperkin WIN LOSS
round of pools Alexey Varaksin Sergey Klochkov WIN LOSS
round of pools Sergey Kosykh Alexey Demin WIN LOSS
round of pools Leonid Saperkin Sergey Klochkov WIN LOSS
round of pools Sergey Kosykh Alexey Varaksin WIN LOSS
round of pools Leonid Saperkin Alexey Demin LOSS WIN
round of pools Sergey Kosykh Sergey Klochkov WIN LOSS
round of pools Leonid Saperkin Alexey Varaksin LOSS WIN
round of pools Sergey Klochkov Alexey Demin LOSS WIN
round of pools Kirill Glushchenko Evgeniy Kosykh WIN LOSS
round of pools Maksim Krylov Vitaliy Prokopov WIN LOSS
round of pools Grigorii Ivanov Anton Vikulyev WIN LOSS
round of pools Kirill Glushchenko Vitaliy Prokopov WIN LOSS
round of pools Maksim Krylov Evgeniy Kosykh DRAW DRAW
round of pools Grigorii Ivanov Kirill Glushchenko LOSS WIN
round of pools Maksim Krylov Anton Vikulyev WIN LOSS
round of pools Grigorii Ivanov Vitaliy Prokopov WIN LOSS
round of pools Evgeniy Kosykh Anton Vikulyev WIN LOSS
round of pools Maksim Krylov Kirill Glushchenko WIN LOSS
round of pools Grigorii Ivanov Evgeniy Kosykh LOSS WIN
round of pools Vitaliy Prokopov Anton Vikulyev LOSS WIN
round of pools Maksim Krylov Grigorii Ivanov WIN LOSS
round of pools Kirill Glushchenko Anton Vikulyev WIN LOSS
round of pools Evgeniy Kosykh Vitaliy Prokopov LOSS WIN
eliminations Ilia Pribylovskii Alexander Makarov LOSS WIN
eliminations Alexey Varaksin Evgeniy Kosykh LOSS WIN
eliminations Pavel Safonov Alexey Demin WIN LOSS
eliminations Igor Kashapov Kirill Glushchenko WIN LOSS
eliminations Alexey Suvorkin Sergey Kosykh LOSS WIN
eliminations Aleksey Grunsky Ilia Murashchenko LOSS WIN
eliminations Grigorii Ivanov Makar Babenko WIN LOSS
eliminations Maksim Krylov Leonid Saperkin LOSS WIN
eliminations Alexander Makarov Evgeniy Kosykh WIN LOSS
eliminations Igor Kashapov Pavel Safonov LOSS WIN
eliminations Ilia Murashchenko Sergey Kosykh LOSS WIN
eliminations Grigorii Ivanov Leonid Saperkin WIN LOSS
semi-finals Pavel Safonov Alexander Makarov LOSS WIN
semi-finals Grigorii Ivanov Sergey Kosykh LOSS WIN
finals Alexander Makarov Sergey Kosykh WIN LOSS
finals Grigorii Ivanov Pavel Safonov LOSS WIN

Women's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
round of pools Alsu Saifutdinova Anastasia Matiushina WIN LOSS
round of pools Kira Amzarakova Viktoria Romashova DRAW DRAW
round of pools Alsu Saifutdinova Natalia Yakushina WIN LOSS
round of pools Anastasia Matiushina Viktoria Romashova DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
round of pools Kira Amzarakova Natalia Yakushina WIN LOSS
round of pools Alsu Saifutdinova Viktoria Romashova WIN LOSS
round of pools Anastasia Matiushina Kira Amzarakova WIN LOSS
round of pools Viktoria Romashova Natalia Yakushina DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
round of pools Alsu Saifutdinova Kira Amzarakova WIN LOSS
round of pools Anastasia Matiushina Natalia Yakushina DRAW DRAW
round of pools Olga Slovareva Alena Pronina WIN LOSS
round of pools Iuliia Kuznetsova Taisia Chistiakova LOSS WIN
round of pools Olga Slovareva Tatyana Sedlova WIN LOSS
round of pools Alena Pronina Taisia Chistiakova WIN LOSS
round of pools Iuliia Kuznetsova Tatyana Sedlova WIN LOSS
round of pools Olga Slovareva Taisia Chistiakova WIN LOSS
round of pools Alena Pronina Iuliia Kuznetsova WIN LOSS
round of pools Tatyana Sedlova Taisia Chistiakova LOSS WIN
round of pools Olga Slovareva Iuliia Kuznetsova WIN LOSS
round of pools Alena Pronina Tatyana Sedlova WIN LOSS
round of pools Iuliia Pichugina Anastasiia Averianova WIN LOSS
round of pools Olga Odintsova Mariia Krutko WIN LOSS
round of pools Iuliia Pichugina Olga Osintseva WIN LOSS
round of pools Anastasiia Averianova Mariia Krutko WIN LOSS
round of pools Olga Odintsova Olga Osintseva LOSS WIN
round of pools Iuliia Pichugina Mariia Krutko WIN LOSS
round of pools Olga Odintsova Anastasiia Averianova LOSS WIN
round of pools Mariia Krutko Olga Osintseva WIN LOSS
round of pools Olga Odintsova Iuliia Pichugina WIN LOSS
round of pools Anastasiia Averianova Olga Osintseva WIN LOSS
eliminations Anastasia Matiushina Olga Slovareva LOSS WIN
eliminations Alena Pronina Olga Odintsova DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
eliminations Iuliia Pichugina Anastasiia Averianova WIN LOSS
eliminations Alsu Saifutdinova Taisia Chistiakova WIN LOSS
semi-finals Alsu Saifutdinova Iuliia Pichugina LOSS WIN
finals Olga Slovareva Iuliia Pichugina WIN LOSS

Men's Steel Sabre

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
round of pools Maxim Yun Sergey Volkov WIN LOSS
round of pools Mikhail Voronov Alexander Patrukhin LOSS WIN
round of pools Sergey Volkov Petr Yakushin WIN LOSS
round of pools Maxim Yun Mikhail Voronov WIN LOSS
round of pools Petr Yakushin Alexander Patrukhin WIN LOSS
round of pools Sergey Volkov Mikhail Voronov WIN LOSS
round of pools Maxim Yun Alexander Patrukhin WIN LOSS
round of pools Mikhail Voronov Petr Yakushin WIN LOSS
round of pools Sergey Volkov Alexander Patrukhin WIN LOSS
round of pools Maxim Yun Petr Yakushin WIN LOSS
round of pools Ruslan Urazbahtin Evgeniy Volodkov LOSS WIN
round of pools Vladimir Miroshnichenko Arkadiy Kulikov DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
round of pools Evgeniy Volodkov Pavel Dolgorukov WIN LOSS
round of pools Ruslan Urazbahtin Vladimir Miroshnichenko WIN LOSS
round of pools Pavel Dolgorukov Arkadiy Kulikov DRAW DRAW
round of pools Evgeniy Volodkov Vladimir Miroshnichenko WIN LOSS
round of pools Ruslan Urazbahtin Arkadiy Kulikov WIN LOSS
round of pools Pavel Dolgorukov Vladimir Miroshnichenko LOSS WIN
round of pools Evgeniy Volodkov Arkadiy Kulikov WIN LOSS
round of pools Ruslan Urazbahtin Pavel Dolgorukov DOUBLE LOSS DOUBLE LOSS
round of pools Kristofer Stanson Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
round of pools Alexey Borisov Denis Maksimenko WIN LOSS
round of pools Vitaliy Kuznetsov Alexander Makarov WIN LOSS
round of pools Kristofer Stanson Denis Maksimenko WIN LOSS
round of pools Alexey Borisov Dmitry Eremin-Solenikov WIN LOSS
round of pools Kristofer Stanson Vitaliy Kuznetsov WIN LOSS
round of pools Alexey Borisov Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Vitaliy Kuznetsov Denis Maksimenko LOSS WIN
round of pools Dmitry Eremin-Solenikov Alexander Makarov LOSS WIN
round of pools Kristofer Stanson Alexey Borisov WIN LOSS
round of pools Dmitry Eremin-Solenikov Vitaliy Kuznetsov LOSS WIN
round of pools Alexander Makarov Denis Maksimenko WIN LOSS
round of pools Alexey Borisov Vitaliy Kuznetsov LOSS WIN
round of pools Kristofer Stanson Alexander Makarov WIN LOSS
round of pools Dmitry Eremin-Solenikov Denis Maksimenko DRAW DRAW
round of pools Alexander Bondarenko Alexander Ryabov WIN LOSS
round of pools Anton Cherepnin Pavel Chizh WIN LOSS
round of pools Sergey Kovalenko Grigorii Ivanov WIN LOSS
round of pools Alexander Ryabov Pavel Chizh WIN LOSS
round of pools Alexander Bondarenko Anton Cherepnin LOSS WIN
round of pools Alexander Ryabov Sergey Kovalenko WIN LOSS
round of pools Anton Cherepnin Grigorii Ivanov WIN LOSS
round of pools Pavel Chizh Sergey Kovalenko WIN LOSS
round of pools Alexander Bondarenko Grigorii Ivanov WIN LOSS
round of pools Anton Cherepnin Alexander Ryabov WIN LOSS
round of pools Alexander Bondarenko Sergey Kovalenko WIN LOSS
round of pools Pavel Chizh Grigorii Ivanov LOSS WIN
round of pools Anton Cherepnin Sergey Kovalenko WIN LOSS
round of pools Alexander Ryabov Grigorii Ivanov WIN LOSS
round of pools Alexander Bondarenko Pavel Chizh WIN LOSS
round of pools Konstantin Bulkin Aleksandr Savochkin LOSS WIN
round of pools Sergey Tikhomirov Anton Pshenov WIN LOSS
round of pools Leonid Tcurkin Aleksandr Savochkin LOSS WIN
round of pools Konstantin Bulkin Anton Pshenov WIN LOSS
round of pools Leonid Tcurkin Sergey Tikhomirov WIN LOSS
round of pools Aleksandr Savochkin Anton Pshenov DRAW DRAW
round of pools Konstantin Bulkin Sergey Tikhomirov LOSS WIN
round of pools Leonid Tcurkin Anton Pshenov LOSS WIN
round of pools Sergey Tikhomirov Aleksandr Savochkin LOSS WIN
round of pools Konstantin Bulkin Leonid Tcurkin WIN LOSS
round of pools Mikhail Krivelev Ivan Kashitsyn LOSS WIN
round of pools Denis Serov Ivan Vasiljev WIN LOSS
round of pools Ivan Kashitsyn Mikhail Nelubin WIN LOSS
round of pools Mikhail Krivelev Denis Serov WIN LOSS
round of pools Ivan Vasiljev Mikhail Nelubin LOSS WIN
round of pools Denis Serov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
round of pools Mikhail Krivelev Ivan Vasiljev WIN LOSS
round of pools Denis Serov Mikhail Nelubin WIN LOSS
round of pools Ivan Kashitsyn Ivan Vasiljev WIN LOSS
round of pools Mikhail Krivelev Mikhail Nelubin DRAW DRAW
round of pools Alexey Perkov Mikhail Bakir WIN LOSS
round of pools Vadim Komissarov Alexander Kozlov LOSS WIN
round of pools Alexey Perkov Sergey Kosykh WIN LOSS
round of pools Mikhail Bakir Alexander Kozlov WIN LOSS
round of pools Vadim Komissarov Sergey Kosykh WIN LOSS
round of pools Alexey Perkov Alexander Kozlov WIN LOSS
round of pools Mikhail Bakir Vadim Komissarov LOSS WIN
round of pools Alexander Kozlov Sergey Kosykh WIN LOSS
round of pools Alexey Perkov Vadim Komissarov WIN LOSS
round of pools Mikhail Bakir Sergey Kosykh WIN LOSS
round of pools Kirill Danilov Pavel Shilin WIN LOSS
round of pools Vasily Moiseenko Nikita Kluev WIN LOSS
round of pools Pavel Safonov Evgeniy Matuishonok LOSS WIN
round of pools Kirill Danilov Nikita Kluev LOSS WIN
round of pools Pavel Shilin Vasily Moiseenko WIN LOSS
round of pools Kirill Danilov Evgeniy Matuishonok LOSS WIN
round of pools Vasily Moiseenko Pavel Safonov WIN LOSS
round of pools Evgeniy Matuishonok Nikita Kluev WIN LOSS
round of pools Pavel Shilin Pavel Safonov WIN LOSS
round of pools Kirill Danilov Vasily Moiseenko WIN LOSS
round of pools Pavel Shilin Evgeniy Matuishonok WIN LOSS
round of pools Pavel Safonov Nikita Kluev LOSS WIN
round of pools Vasily Moiseenko Evgeniy Matuishonok LOSS WIN
round of pools Kirill Danilov Pavel Safonov WIN LOSS
round of pools Pavel Shilin Nikita Kluev WIN LOSS
eliminations Evgeniy Volodkov Leonid Tcurkin WIN LOSS
eliminations Ruslan Urazbahtin Petr Yakushin WIN LOSS
eliminations Pavel Shilin Denis Serov WIN LOSS
eliminations Alexey Borisov Evgeniy Matuishonok WIN LOSS
eliminations Anton Cherepnin Anton Pshenov WIN LOSS
eliminations Sergey Tikhomirov Alexander Makarov LOSS WIN
eliminations Vitaliy Kuznetsov Alexander Kozlov WIN LOSS
eliminations Alexey Perkov Alexander Patrukhin LOSS WIN
eliminations Kristofer Stanson Mikhail Voronov WIN LOSS
eliminations Vadim Komissarov Alexander Ryabov LOSS WIN
eliminations Konstantin Bulkin Sergey Volkov LOSS WIN
eliminations Vasily Moiseenko Ivan Kashitsyn LOSS WIN
eliminations Alexander Bondarenko Nikita Kluev LOSS WIN
eliminations Mikhail Krivelev Aleksandr Savochkin WIN LOSS
eliminations Kirill Danilov Mikhail Bakir WIN LOSS
eliminations Maxim Yun Vladimir Miroshnichenko WIN LOSS
eliminations Ruslan Urazbahtin Evgeniy Volodkov LOSS WIN
eliminations Alexey Borisov Pavel Shilin WIN LOSS
eliminations Anton Cherepnin Alexander Makarov WIN LOSS
eliminations Vitaliy Kuznetsov Alexander Patrukhin LOSS WIN
eliminations Kristofer Stanson Alexander Ryabov LOSS WIN
eliminations Sergey Volkov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
eliminations Mikhail Krivelev Nikita Kluev LOSS WIN
eliminations Kirill Danilov Maxim Yun LOSS WIN
eliminations Evgeniy Volodkov Alexey Borisov WIN LOSS
eliminations Anton Cherepnin Alexander Patrukhin WIN LOSS
eliminations Alexander Ryabov Ivan Kashitsyn LOSS WIN
eliminations Maxim Yun Nikita Kluev WIN LOSS
semi-finals Evgeniy Volodkov Anton Cherepnin LOSS WIN
semi-finals Maxim Yun Ivan Kashitsyn LOSS WIN
finals Evgeniy Volodkov Maxim Yun WIN LOSS
finals Anton Cherepnin Ivan Kashitsyn WIN LOSS