Salvatore Falco

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo Roma
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Sidesword & Buckler 11 6 4 0 1
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 4 0 4 0 0
Mixed Steel Sidesword & Dagger 4 2 2 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 4 2 2 0 0
Mixed Steel Longsword 5 3 2 0 0
Mixed Nylon Longsword 3 2 1 0 0
Mixed Steel Sidesword & Rotella 3 1 2 0 0
Mixed Steel Single Sidesword 3 0 2 0 1
Mixed Nylon Sidesword 3 1 2 0 0
Sum 40 17 21 0 2

Ratings

Category Rank (current) Weighted Rating (current) Rank (best) Weighted Rating (best)
Longsword (Mixed & Men's, Steel) 1629 1234.1 1506 (January 2024) 1238.1 (January 2024)
Sidesword (Mixed, Steel) 678 807.2 342 (May 2023) 814.2 (April 2023)
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 282 1340.5 236 (May 2023) 1345.2 (January 2024)

Full rating histories

Match results

Longsword (Mixed & Men's, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Eights Final Piermario Loreti WIN 53%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Piermario Loreti WIN 53%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Fabio Piccinelli WIN 52%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Giovanni Birigazzi LOSS 56%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Quarter Final Domenico Fichera LOSS 39%

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 5 Mario Stefanovichj LOSS 48%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 5 Gabriele Licciardello DOUBLE LOSS 50%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 5 Davide Pierotti LOSS 50%

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Filippo Schino LOSS 43%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Lorenzo Della Noce WIN 66%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Federico Negri WIN 54%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Enrico Bellardini WIN 60%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Paolo Luca LOSS 39%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Melville Monate DOUBLE LOSS 41%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Eights Final Stefano Cabianca Fabrizi WIN 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 6 Enrico Bellardini WIN 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 6 Martino Palladini LOSS 57%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Pool 6 Benedetto Antonio Colombo WIN 39%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2023 (April 2023) Quarter Final Paolo Luca LOSS 43%
DivisionEventStageOpponentOutcome
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Federico Di Marco WIN
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Fabrizio Magistro LOSS
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Matteo Paoluzzi WIN
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 6 Alessandro Piras LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 6 Yassin Al Mobaslat LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 6 Michele Cantoni WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Fabio Bandini LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Roberto Gamberini LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Matteo De Angelis LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 2 Pietro Bravi LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) 16nd Final Giovanni Birigazzi LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 17 Daniele Ageno LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 17 Davide Losa WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 17 Massimiliano Cappello WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Eights Final Luca De Sensi LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Luca De Sensi LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Federico Negri WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 6 Daniele Arioli WIN
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 7 Flavio Cipriano LOSS
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 7 Luigi Casale WIN
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 7 Domenico Fichera LOSS