Davide Lelli

Club
Sala d'Arme Achille Marozzo Bononia
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 4 1 3 0 0
Mixed Steel Sidesword & Buckler 17 9 8 0 0
Mixed Nylon Sidesword & Buckler 6 1 4 1 0
Mixed Steel Sidesword & Dagger 13 8 4 1 0
Mixed Nylon Sidesword & Dagger 7 1 4 2 0
Mixed Steel Longsword 13 4 9 0 0
Mixed Nylon Longsword 4 2 1 1 0
Mixed Steel Single Rapier 6 1 4 0 1
Mixed Steel Sidesword & Rotella 4 2 2 0 0
Mixed Steel Single Sidesword 8 5 3 0 0
Mixed Nylon Sidesword 4 1 2 1 0
Sum 86 35 44 6 1

Ratings

Category Rank (current) Weighted Rating (current) Rank (best) Weighted Rating (best)
Longsword (Mixed & Men's, Steel) 3081 1005.1 2742 (February 2023) 1008.6 (March 2024)
Sidesword (Mixed, Steel) 219 1264.6 99 (May 2023) 1274.5 (May 2023)
Single Rapier (Mixed & Men's, Steel) 1009 846.5 344 (May 2022) 857.4 (May 2022)
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 368 1277.7 279 (May 2022) 1305.3 (January 2024)

Full rating histories

The fighter has been on an island, I.E. has no direct link to most fighters, in 20 out of 27 months

The fighter has been on an island, I.E. has no direct link to most fighters, in 4 out of 27 months

Match results

Longsword (Mixed & Men's, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Longsword Blueshards Cup 2024 (March 2024) elimination round 1 Alvin Frassi LOSS 36%
Mixed Steel Longsword Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 8 Giulio Campanella LOSS 32%
Mixed Steel Longsword Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 8 Daniele Rondoni WIN 59%
Mixed Steel Longsword Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 8 Piermario Loreti WIN 31%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Eights Final Massimo Lucchetti LOSS 36%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 1 Domenico Fichera LOSS 13%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 1 Matteo Simone WIN 54%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 1 Luigi Casale WIN 41%
Mixed Steel Longsword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Lorenzo Possanza LOSS 46%
Mixed Steel Longsword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Daniele Adami LOSS 32%
Mixed Steel Longsword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Melville Monate LOSS 32%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 12 Andrea Reggi LOSS 53%
Mixed Steel Longsword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 12 Enrico Valentini LOSS 50%

Sidesword (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Stefano Cabianca Fabrizi LOSS 64%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Damiano Romita WIN 50%
Mixed Steel Single Sidesword Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Gianluca Enzo Mercuri Vajola WIN 56%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) 16nd Final Flavio Cipriano WIN 50%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Eights Final Olav Gianmaria Taraldsen LOSS 47%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 10 Massimo Lucchetti WIN 55%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 10 Leonardo Contri LOSS 50%
Mixed Steel Single Sidesword Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 10 Rosario Emanuel Diliberti WIN 50%

Single Rapier (Mixed & Men's, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Single Rapier Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 3 Olav Gianmaria Taraldsen DOUBLE LOSS 35%
Mixed Steel Single Rapier Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 3 LeoŇ° Malec LOSS 29%
Mixed Steel Single Rapier Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 3 Massimiliano Cappello LOSS 16%
Mixed Steel Single Rapier Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) F Pool Damiano Romita LOSS 55%
Mixed Steel Single Rapier Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) F Pool Matteo Riboldi WIN 60%
Mixed Steel Single Rapier Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) F Pool Ivan Perazzini LOSS 50%

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventStageOpponentOutcomeWin chance
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 4 Federico Loda LOSS 35%
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 4 Fioretto Luca Basile LOSS 37%
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 4 Marco Scrolavezza WIN 51%
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Blueshards Cup 2024 (March 2024) pool 4 Vassilis Papadopoulos LOSS 61%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Eights Final Giovanni Birigazzi WIN 62%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 11 Valerio Riocci LOSS 48%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 11 Andrea Intrusi WIN 48%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 11 Valentino Iezzi WIN 48%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Quarter Final Jacopo Giatti WIN 48%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Semi Final Nicholas Castellari LOSS 21%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Raffaele Maiero LOSS 59%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Simone Ceccano WIN 47%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Milo Montalti LOSS 44%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) 16nd Final Mario Stefanovichj LOSS 44%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 11 Giovanni Birigazzi WIN 42%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 11 Jacopo Giatti WIN 44%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 11 Simone Grimaldi WIN 49%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) E Pool Damiano Romita WIN 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) E Pool Olav Gianmaria Taraldsen LOSS 54%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) E Pool Carlo Pietrapertosa LOSS 50%
Mixed Steel Sidesword & Buckler Scherma Medievale nella Città Ideale 2022 (May 2022) Final Eighth Giulio Schifino LOSS 42%
DivisionEventStageOpponentOutcome
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Eights Final Nicholas Castellari LOSS
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 4 Andrea Granata WIN
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 4 Alex Modotti WIN
Mixed Nylon Longsword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 4 Roberto Gamberini DRAW
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Roberto Gamberini LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Matteo De Angelis WIN
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Ermes Festa Rovera LOSS
Mixed Nylon Sidesword XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 1 Lorenzo Corazzola DRAW
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 5 Alex Modotti DRAW
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 5 Lorenzo Mancieri LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 5 Davide Losa LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Andrea Morini WIN
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Enrico Fugazzaro LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Buckler I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Alex Luppolini LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Ermes Festa Rovera LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Giovanni Birigazzi WIN
Mixed Nylon Sidesword & Dagger XXI Torneo Arti Marziali Storiche Italiane - Qualificazioni Nord (February 2020) Pool 13 Matteo Tadiello DRAW
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Eighths final Domenico Fichera LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Sara Testa LOSS
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Elia Herbst DRAW
Mixed Nylon Sidesword & Dagger I Torneo Master "Memorial Achille Marozzo" 2018 (June 2018) Pool Alex Luppolini LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Flavio Cipriano DRAW
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Tobia D Angelo LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Matteo Simone WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Fabio Piccinelli WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Fabrizio Magistro LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Pool1 Benedetto Antonio Colombo WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Campionato Scherma Storica ASC - Assoluti (May 2023) Round of 16 Roberto Gamberini LOSS
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) 16nd Final Davide Losa WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Eights Final Stefano Campelli WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 9 Luca Succi WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 9 Emanuele Miglio WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Pool 9 Federico Negri WIN
Mixed Steel Sidesword & Dagger Qualificazioni ASC Nord 2023 (February 2023) Quarter Final Paolo Luca LOSS
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Eights Final Mario Stefanovichj LOSS
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Nicodemo Boccia LOSS
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Lorenzo Della Noce WIN
Mixed Steel Sidesword & Rotella Qualificazioni ASC SUD 2024 (January 2024) Pool 5 Roberto Ubaldi WIN