Rotycí Spár 2024

Date
February 10
Country
Czech Republic
City
Prague

Tournament stats

Division Number of fights Number of fighters
Mixed Steel Longsword 155 44
Mixed Steel Rapier & Dagger 69 19

Fighters in event

NameNationalityClub
Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok
Tadeáš Večeřák Brněnští Fechteři
Radoslav Tomčala Brněnští Fechteři
Josef Nizner Brněnští Fechteři
Viktor Janeček Brněnští Fechteři
Jan Zubalík Brněnští Fechteři
Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři
Eliáš Cizl Digladior
Lukáš Novák Dobrovoľný Šerm
Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha
Martin Černý HELOPS
Ondřej Malík HELOPS
Jan Filip HELOPS
Petr Erlebach HELOPS
Aleksandr Kulik Hema Praha
Pavel Grussmann Hema Praha
Adam Prochaska Hema Praha
Miroslav Šafář Non Sancti
Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský
Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský
Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský
Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský
David Javůrek Poslední Argument
Michal Král Poslední Argument
Lukáš Kubík Rapír klub Praha
Marek Kopp Rapír klub Praha
Jiří Slovák Rožnovsky šermirsky klub
Roman Jurko Rožnovsky šermirsky klub
Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub
Stanislava Pajonková Rožnovsky šermirsky klub
Matěj Horňák Šermírna Luka
Vladimír Lieberzeit SHŠ Krkavci
Jan Žegklitz SHŠ Krkavci
Petr Vincena SHŠ Krkavci
Václav Sokol SHŠ Krkavci
Jindrich Pekarek Škola šermu Paridon
Roman Vítek Škola šermu Paridon
Tomas Petrtyl Škola šermu Paridon
Václav Pekárek Škola šermu Paridon
Petr Weber Škola šermu Paridon
Vojtěch Rykr Škola šermu Paridon
Matěj Veselý Škola šermu Paridon
Petr Černý Škola šermu Paridon
Michael Sprenger Fencing Club Dresden
Sebastian Böhme Fencing Club Dresden
Thomas Flossmann Gladiatores München
Stefan Fechter Ochs
Gabriel Suchy VALKYRIE/BLADE
Nikolai Leushin Hema Praha
Alexander Stankevich Hema Praha
Matúš Kurian Bratislavský šermiarsky spolok
Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok
Matej Cenký Bratislavský šermiarsky spolok
Miroslav Medvid Košický šermiarský cech
Igor Kois Manu Forti
Matej Gerlachovský Manu Forti
Jozef Faragula Manu Forti
Adrián Majzel Trnavský Šermiarsky Cech
Zuzana Manikova Trnavský Šermiarsky Cech
Matvey Sakharov Hema Praha

Tournaments

This lists the full outcomes in each of the tournaments at the event.

StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Pavel Grussmann Viktor Janeček LOSS WIN
Pool 1 Adrián Majzel Martin Černý WIN LOSS
Pool 1 Jan Mesarč Petr Vincena WIN LOSS
Pool 1 Martin Černý Viktor Janeček LOSS WIN
Pool 1 Jan Mesarč Pavel Grussmann WIN LOSS
Pool 1 Adrián Majzel Petr Vincena WIN LOSS
Pool 1 Pavel Grussmann Martin Černý WIN LOSS
Pool 1 Adrián Majzel Jan Mesarč WIN LOSS
Pool 1 Viktor Janeček Petr Vincena WIN LOSS
Pool 1 Martin Černý Jan Mesarč LOSS WIN
Pool 1 Adrián Majzel Viktor Janeček WIN LOSS
Pool 1 Pavel Grussmann Petr Vincena LOSS WIN
Pool 1 Jan Mesarč Viktor Janeček LOSS WIN
Pool 1 Petr Vincena Martin Černý WIN LOSS
Pool 1 Pavel Grussmann Adrián Majzel LOSS WIN
Pool 2 Tomáš Kedro Ondřej Malík WIN LOSS
Pool 2 Sebastian Böhme Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 David Javůrek Alexander Stankevich LOSS WIN
Pool 2 Sebastian Böhme Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 2 Ondřej Malík David Javůrek LOSS WIN
Pool 2 Alexander Stankevich Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 2 Sebastian Böhme Ondřej Malík LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál David Javůrek WIN LOSS
Pool 2 Alexander Stankevich Tomáš Kedro LOSS WIN
Pool 2 Sebastian Böhme David Javůrek LOSS WIN
Pool 2 Pavel Dostál Tomáš Kedro WIN LOSS
Pool 2 Ondřej Malík Alexander Stankevich LOSS WIN
Pool 2 Tomáš Kedro David Javůrek WIN LOSS
Pool 2 Sebastian Böhme Alexander Stankevich LOSS WIN
Pool 2 Ondřej Malík Pavel Dostál LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Herčík Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Aleksandr Kulik Michal Král WIN LOSS
Pool 3 Radoslav Tomčala Vladimír Lieberzeit WIN LOSS
Pool 3 Ondřej Herčík Miroslav Medvid WIN LOSS
Pool 3 Aleksandr Kulik Petr Erlebach LOSS WIN
Pool 3 Michal Král Radoslav Tomčala LOSS WIN
Pool 3 Miroslav Medvid Vladimír Lieberzeit WIN LOSS
Pool 3 Petr Erlebach Michal Král LOSS WIN
Pool 3 Radoslav Tomčala Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 3 Aleksandr Kulik Miroslav Medvid LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Radoslav Tomčala LOSS WIN
Pool 3 Michal Král Vladimír Lieberzeit WIN LOSS
Pool 3 Aleksandr Kulik Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 3 Miroslav Medvid Radoslav Tomčala WIN LOSS
Pool 3 Petr Erlebach Vladimír Lieberzeit WIN LOSS
Pool 3 Miroslav Medvid Michal Král WIN LOSS
Pool 3 Aleksandr Kulik Radoslav Tomčala LOSS WIN
Pool 3 Ondřej Herčík Vladimír Lieberzeit WIN LOSS
Pool 3 Miroslav Medvid Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Michal Král Ondřej Herčík LOSS WIN
Pool 3 Aleksandr Kulik Vladimír Lieberzeit LOSS WIN
Pool 4 Petr Paščenko Jan Filip WIN LOSS
Pool 4 Stanislava Pajonková Václav Sokol LOSS WIN
Pool 4 Matúš Kurian Eliáš Cizl WIN LOSS
Pool 4 Stanislava Pajonková Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 4 Matúš Kurian Jan Filip WIN LOSS
Pool 4 Eliáš Cizl Václav Sokol LOSS WIN
Pool 4 Jan Filip Stanislava Pajonková WIN LOSS
Pool 4 Matúš Kurian Václav Sokol LOSS WIN
Pool 4 Eliáš Cizl Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 4 Matúš Kurian Stanislava Pajonková WIN LOSS
Pool 4 Václav Sokol Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 4 Jan Filip Eliáš Cizl LOSS WIN
Pool 4 Matúš Kurian Petr Paščenko LOSS WIN
Pool 4 Eliáš Cizl Stanislava Pajonková WIN LOSS
Pool 4 Václav Sokol Jan Filip WIN LOSS
Pool 5 Roman Jurko Matěj Horňák LOSS WIN
Pool 5 Kamil Hozák Zuzana Manikova WIN LOSS
Pool 5 Nikolai Leushin Michael Sprenger LOSS WIN
Pool 5 Matěj Horňák Zuzana Manikova WIN LOSS
Pool 5 Roman Jurko Nikolai Leushin LOSS WIN
Pool 5 Michael Sprenger Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 5 Roman Jurko Zuzana Manikova WIN LOSS
Pool 5 Kamil Hozák Nikolai Leushin WIN LOSS
Pool 5 Matěj Horňák Michael Sprenger WIN LOSS
Pool 5 Nikolai Leushin Zuzana Manikova WIN LOSS
Pool 5 Matěj Horňák Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 5 Roman Jurko Michael Sprenger LOSS WIN
Pool 5 Matěj Horňák Nikolai Leushin WIN LOSS
Pool 5 Zuzana Manikova Michael Sprenger LOSS WIN
Pool 5 Roman Jurko Kamil Hozák LOSS WIN
Pool 6 Matvey Sakharov Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 6 Miroslav Šafář Jan Žegklitz LOSS WIN
Pool 6 Tadeáš Večeřák Jiří Slovák WIN LOSS
Pool 6 Miroslav Šafář Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 6 Adéla Wurstová Jiří Slovák LOSS WIN
Pool 6 Jan Žegklitz Tadeáš Večeřák WIN LOSS
Pool 6 Miroslav Šafář Adéla Wurstová LOSS WIN
Pool 6 Jan Žegklitz Jiří Slovák WIN LOSS
Pool 6 Tadeáš Večeřák Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 6 Miroslav Šafář Jiří Slovák LOSS WIN
Pool 6 Jan Žegklitz Matvey Sakharov LOSS WIN
Pool 6 Tadeáš Večeřák Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 6 Matvey Sakharov Jiří Slovák WIN LOSS
Pool 6 Miroslav Šafář Tadeáš Večeřák LOSS WIN
Pool 6 Jan Žegklitz Adéla Wurstová WIN LOSS
Pool 7 Stefan Fechter Josef Nizner LOSS WIN
Pool 7 Petr Weber Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Adam Prochaska Matej Cenký LOSS WIN
Pool 7 Thomas Flossmann Josef Nizner LOSS WIN
Pool 7 Stefan Fechter Petr Weber LOSS WIN
Pool 7 Matej Cenký Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Adam Prochaska Thomas Flossmann LOSS WIN
Pool 7 Stefan Fechter Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Josef Nizner Matej Cenký WIN LOSS
Pool 7 Petr Weber Thomas Flossmann WIN LOSS
Pool 7 Stefan Fechter Matej Cenký WIN LOSS
Pool 7 Adam Prochaska Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Petr Weber Josef Nizner WIN LOSS
Pool 7 Matej Cenký Thomas Flossmann LOSS WIN
Pool 7 Stefan Fechter Adam Prochaska LOSS WIN
Pool 7 Thomas Flossmann Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Matej Cenký Petr Weber LOSS WIN
Pool 7 Josef Nizner Adam Prochaska WIN LOSS
Pool 7 Stefan Fechter Thomas Flossmann LOSS WIN
Pool 7 Josef Nizner Lukáš Novák WIN LOSS
Pool 7 Petr Weber Adam Prochaska WIN LOSS
Barage Vladimír Lieberzeit Matej Cenký WIN LOSS
Barage Jan Filip Pavel Grussmann WIN LOSS
Barage Roman Jurko Ondřej Malík LOSS WIN
Barage Aleksandr Kulik Adéla Wurstová LOSS WIN
Barage Vladimír Lieberzeit Jan Filip LOSS WIN
Barage Adéla Wurstová Ondřej Malík WIN LOSS
Best 32 Petr Weber Adéla Wurstová WIN LOSS
Best 32 Tadeáš Večeřák Thomas Flossmann LOSS WIN
Best 32 Josef Nizner David Javůrek WIN LOSS
Best 32 Václav Sokol Eliáš Cizl WIN LOSS
Best 32 Adam Prochaska Kamil Hozák LOSS WIN
Best 32 Tomáš Kedro Michael Sprenger WIN LOSS
Best 32 Matúš Kurian Jan Žegklitz LOSS WIN
Best 32 Nikolai Leushin Pavel Dostál LOSS WIN
Best 32 Adrián Majzel Michal Král WIN LOSS
Best 32 Jan Mesarč Radoslav Tomčala WIN LOSS
Best 32 Miroslav Medvid Petr Erlebach WIN LOSS
Best 32 Jiří Slovák Petr Paščenko LOSS WIN
Best 32 Stefan Fechter Matvey Sakharov LOSS WIN
Best 32 Viktor Janeček Petr Vincena WIN LOSS
Best 32 Alexander Stankevich Matěj Horňák WIN LOSS
Best 32 Jan Filip Ondřej Herčík LOSS WIN
Best 16 Thomas Flossmann Petr Weber LOSS WIN
Best 16 Josef Nizner Václav Sokol WIN LOSS
Best 16 Kamil Hozák Tomáš Kedro LOSS WIN
Best 16 Pavel Dostál Jan Žegklitz WIN LOSS
Best 16 Jan Mesarč Adrián Majzel LOSS WIN
Best 16 Petr Paščenko Miroslav Medvid WIN LOSS
Best 16 Viktor Janeček Matvey Sakharov LOSS WIN
Best 16 Alexander Stankevich Ondřej Herčík LOSS WIN
Quarter Final Josef Nizner Petr Weber LOSS WIN
Quarter Final Pavel Dostál Tomáš Kedro WIN LOSS
Quarter Final Adrián Majzel Petr Paščenko WIN LOSS
Quarter Final Ondřej Herčík Matvey Sakharov LOSS WIN
Semi Final Petr Weber Pavel Dostál LOSS WIN
Semi Final Matvey Sakharov Adrián Majzel WIN LOSS
Bronze Final Adrián Majzel Petr Weber WIN LOSS
Final Pavel Dostál Matvey Sakharov LOSS WIN
StageFighter 1Fighter 2Fighter 1 resultFighter 2 result
Pool 1 Vojtěch Rykr Matej Gerlachovský LOSS WIN
Pool 1 Zdeněk Brýdl Lukáš Kubík WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Jindrich Pekarek LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Rykr Lukáš Kubík WIN LOSS
Pool 1 Jindrich Pekarek Matej Gerlachovský WIN LOSS
Pool 1 Zdeněk Brýdl Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 1 Lukáš Kubík Matej Gerlachovský LOSS WIN
Pool 1 Jindrich Pekarek Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 1 Vojtěch Rykr Petr Paščenko WIN LOSS
Pool 1 Jindrich Pekarek Lukáš Kubík WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Rykr Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 1 Petr Paščenko Matej Gerlachovský WIN LOSS
Pool 1 Vojtěch Rykr Jindrich Pekarek WIN LOSS
Pool 1 Petr Paščenko Lukáš Kubík WIN LOSS
Pool 1 Matej Gerlachovský Zdeněk Brýdl LOSS WIN
Pool 2 Tomas Petrtyl Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Marek Kopp Roman Vítek LOSS WIN
Pool 2 Jan Žegklitz Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 2 Marek Kopp Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Tomas Petrtyl Jan Zubalík LOSS WIN
Pool 2 Roman Vítek Jan Žegklitz WIN LOSS
Pool 2 Tomas Petrtyl Marek Kopp WIN LOSS
Pool 2 Roman Vítek Jan Zubalík WIN LOSS
Pool 2 Jan Žegklitz Ondřej Malina WIN LOSS
Pool 2 Jan Zubalík Marek Kopp WIN LOSS
Pool 2 Ondřej Malina Roman Vítek LOSS WIN
Pool 2 Jan Žegklitz Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 2 Jan Zubalík Ondřej Malina LOSS WIN
Pool 2 Jan Žegklitz Marek Kopp WIN LOSS
Pool 2 Roman Vítek Tomas Petrtyl WIN LOSS
Pool 3 Gabriel Suchy Matěj Veselý WIN LOSS
Pool 3 Igor Kois Petr Černý WIN LOSS
Pool 3 Václav Pekárek Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Jozef Faragula Gabriel Suchy WIN LOSS
Pool 3 Igor Kois Matěj Veselý LOSS WIN
Pool 3 Václav Pekárek Petr Černý WIN LOSS
Pool 3 Jozef Faragula Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Petr Černý Matěj Veselý WIN LOSS
Pool 3 Václav Pekárek Gabriel Suchy LOSS WIN
Pool 3 Igor Kois Jozef Faragula WIN LOSS
Pool 3 Václav Pekárek Matěj Veselý WIN LOSS
Pool 3 Petr Černý Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Igor Kois Gabriel Suchy LOSS WIN
Pool 3 Jozef Faragula Václav Pekárek LOSS WIN
Pool 3 Petr Erlebach Matěj Veselý LOSS WIN
Pool 3 Jozef Faragula Petr Černý WIN LOSS
Pool 3 Václav Pekárek Igor Kois WIN LOSS
Pool 3 Gabriel Suchy Petr Erlebach WIN LOSS
Pool 3 Matěj Veselý Jozef Faragula WIN LOSS
Pool 3 Gabriel Suchy Petr Černý WIN LOSS
Pool 3 Igor Kois Petr Erlebach LOSS WIN
Barage Jan Zubalík Lukáš Kubík WIN LOSS
Barage Tomas Petrtyl Petr Erlebach WIN LOSS
Best 16 Zdeněk Brýdl Tomas Petrtyl WIN LOSS
Best 16 Ondřej Malina Vojtěch Rykr WIN LOSS
Best 16 Jan Žegklitz Matej Gerlachovský WIN LOSS
Best 16 Petr Černý Roman Vítek LOSS WIN
Best 16 Petr Paščenko Václav Pekárek WIN LOSS
Best 16 Igor Kois Matěj Veselý WIN LOSS
Best 16 Jindrich Pekarek Jozef Faragula WIN LOSS
Best 16 Jan Zubalík Gabriel Suchy LOSS WIN
Quarter Final Zdeněk Brýdl Ondřej Malina WIN LOSS
Quarter Final Roman Vítek Jan Žegklitz WIN LOSS
Quarter Final Petr Paščenko Igor Kois LOSS WIN
Quarter Final Gabriel Suchy Jindrich Pekarek WIN LOSS
Semi Final Roman Vítek Zdeněk Brýdl WIN LOSS
Semi Final Igor Kois Gabriel Suchy LOSS WIN
Bronze Final Zdeněk Brýdl Igor Kois WIN LOSS
Final Roman Vítek Gabriel Suchy WIN LOSS

Rating outcomes

This shows how the fighters' ratings changed in the month of the event.

Note: If someone competed in multiple events this month their rating changes will reflect their performance in all those events, not just Rotycí Spár 2024

Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
34 1 Adrián Majzel Trnavský Šermiarsky Cech 1760.4 20.1
43 4 Pavel Dostál Pardubický spolek šermířský 1738.7 8.4
58 5 Miroslav Medvid Košický šermiarský cech 1714.5 8.7
65 37 Václav Sokol SHŠ Krkavci 1704.4 34.6
108 14 Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský 1662.3 11.7
160 10 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1612.3 9.2
183 9 Viktor Janeček Brněnští Fechteři 1594.4 6
199 80 Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha 1582.5 35.9
202 41 Tomáš Kedro Bratislavský šermiarsky spolok 1579 17.5
208 61 Ondřej Herčík Bratislavský šermiarsky spolok 1577.5 25.4
244 65 Thomas Flossmann Gladiatores München 1561.2 36.7
245 155 Matvey Sakharov Hema Praha 1560.4 67.2
324 14 Matěj Horňák Šermírna Luka 1525.1 6.1
395 101 Josef Nizner Brněnští Fechteři 1492.5 26.9
488 18 Alexander Stankevich Hema Praha 1468.1 6.1
528 285 Petr Weber Škola šermu Paridon 1458 81.9
572 71 Petr Vincena SHŠ Krkavci 1445.2 18
674 94 Michael Sprenger Fencing Club Dresden 1409 21.7
769 Tadeáš Večeřák Brněnští Fechteři 1387.7 1
861 115 Eliáš Cizl Digladior 1366.6 24.9
902 71 Jan Mesarč Pardubický spolek šermířský 1357.7 17.4
1058 310 Radoslav Tomčala Brněnští Fechteři 1322 65.1
1200 10 Nikolai Leushin Hema Praha 1297.9 0.1
1388 15 Petr Erlebach HELOPS 1255.4 0.7
1563 139 Matúš Kurian Bratislavský šermiarsky spolok 1225.6 26.7
1883 48 David Javůrek Poslední Argument 1171.1 10.9
1909 45 Jiří Slovák Rožnovsky šermirsky klub 1165.4 8
2120 1548 Aleksandr Kulik Hema Praha 1131.7 311.5
2197 9 Matej Cenký Bratislavský šermiarsky spolok 1118.2 1.8
2473 115 Pavel Grussmann Hema Praha 1073 16.5
2557 31 Ondřej Malík HELOPS 1058 5.1
2560 61 Vladimír Lieberzeit SHŠ Krkavci 1057.5 9.8
2578 191 Jan Filip HELOPS 1055.1 35.8
2664 127 Adéla Wurstová Pardubický spolek šermířský 1042.2 28.8
2773 Stefan Fechter Ochs 1021.3
2802 398 Michal Král Poslední Argument 1013.8 74.3
2898 216 Adam Prochaska Hema Praha 997.2 42.7
2902 18 Roman Jurko Rožnovsky šermirsky klub 996.1 0.1
3283 119 Martin Černý HELOPS 927.8 18.2
3416 260 Sebastian Böhme Fencing Club Dresden 898.9 48.6
3689 164 Stanislava Pajonková Rožnovsky šermirsky klub 834.5 31
3730 Zuzana Manikova Trnavský Šermiarsky Cech 826.2
3853 Lukáš Novák Dobrovoľný Šerm 789
3906 Miroslav Šafář Non Sancti 769.1
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
3 3 Zdeněk Brýdl Brněnští Fechteři 1822.4 55.1
37 18 Roman Vítek Škola šermu Paridon 1588 75.9
48 13 Gabriel Suchy VALKYRIE/BLADE 1541.1 39.2
81 6 Vojtěch Rykr Škola šermu Paridon 1466.7 5.1
102 3 Ondřej Malina Rožnovsky šermirsky klub 1433 15.4
142 83 Jozef Faragula Manu Forti 1374.8 132.1
170 56 Jindrich Pekarek Škola šermu Paridon 1341.6 101.9
178 63 Petr Paščenko Duelanti od Svatého Rocha 1332.2 66.6
184 12 Jan Žegklitz SHŠ Krkavci 1321.6 39.8
211 1 Igor Kois Manu Forti 1290.4 27.2
257 152 Václav Pekárek Škola šermu Paridon 1230.2 199.4
325 38 Jan Zubalík Brněnští Fechteři 1155.2 67.8
332 Matěj Veselý Škola šermu Paridon 1146.1
388 65 Matej Gerlachovský Manu Forti 1081.3 107.9
449 1 Tomas Petrtyl Škola šermu Paridon 1016.7 37.5
455 Petr Černý Škola šermu Paridon 1009.4
584 1 Petr Erlebach HELOPS 844.2 54.2
609 Lukáš Kubík Rapír klub Praha 796.8
626 Marek Kopp Rapír klub Praha 773.3