Radovan Geist

Club
Manu Forti
Nationality

Record

DivisionTotalWinLossDrawOther
Mixed Steel Arming Sword & Buckler 8 4 4 0 0
Mixed Steel Rapier & Dagger 26 16 10 0 0
Mixed Steel Longsword 3 1 2 0 0
Men's Steel Longsword 12 2 10 0 0
Mixed Steel Single Rapier 5 1 4 0 0

Current ratings

CategoryRankWeighted Rating
Longsword (Mixed/Men, Steel) 2745 1067.3
Rapier and Dagger (Mixed, Steel) 167 1390.6
Single Rapier (Mixed, Steel) 836 939.5
Sword and Buckler (Mixed, Steel) 483 1194.2

Full rating history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

Single Rapier (Mixed, Steel)

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

Fight history

Longsword (Mixed/Men, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Matej Andrejkovic LOSS Best 32
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Markus Köhler LOSS Group 5
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Peter Trenčenyi LOSS Group 5
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Vladimír Nerandžič LOSS Group 5
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Pavel Dostál LOSS Group 5
Men's Steel Longsword Žilinský Kumšt III (July 2020) Andrej Valacsay LOSS Group 5
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Richárd Pávay WIN Group 7
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Pavel Böhm LOSS Group 7
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Filip Trcka LOSS Group 7
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Leonard Carpentier LOSS Group 7
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Martin Kumecky LOSS Group 7
Men's Steel Longsword Tyrnhaw 2019 (October 2019) Máté Kálmán Nagy WIN Group 7
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Francesco Viola LOSS Pool 7
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Iacopo Zanini WIN Pool 7
Mixed Steel Longsword HEMAICS Dolomiti (May 2019) Salvatore Nuzzo LOSS Pool 7

Rapier and Dagger (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Ondrej Šauša LOSS Best 16
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Tamás Kiss WIN Group 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Mihnea Suteu WIN Group 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Lukáš Jogl WIN Group 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Máté Kálmán Nagy WIN Group 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2019 (October 2019) Martin Belcredi Vlček LOSS Group 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Jakub Pospichal LOSS Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Martin Belcredi Vlček LOSS Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Pavol Csiba WIN Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Mikhail Danshin LOSS Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Bence László Tarr WIN Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Marek Bukovský WIN Pool 2
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Zdeněk Brýdl LOSS Round of 16
Mixed Steel Rapier & Dagger Tyrnhaw 2018 (October 2018) Andrej Valacsay WIN Round of 32
Mixed Steel Rapier & Dagger Bratislavský Fecht 4 (April 2018) Bystrík Holeček WIN Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Bratislavský Fecht 4 (April 2018) Tatiana Mandakova WIN Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Bratislavský Fecht 4 (April 2018) Kamil Kazelle LOSS Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Bratislavský Fecht 4 (April 2018) Bence László Tarr WIN Pool 3
Mixed Steel Rapier & Dagger Bratislavský Fecht 4 (April 2018) Leoš Malec LOSS Round of 16
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Leoš Malec WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Martin Janičina LOSS
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Maros Kovacik WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Jan Busovsky WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Jaroslav Nohava WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Jan Blažek WIN
Mixed Steel Rapier & Dagger HEMA tournament Prague (November 2017) Martin Janičina LOSS

Single Rapier (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Single Rapier Trenciansky Vorschlag 2018 (February 2018) Vladimír Šeliga LOSS Pool 4
Mixed Steel Single Rapier Trenciansky Vorschlag 2018 (February 2018) Tomáš Sucha LOSS Pool 4
Mixed Steel Single Rapier Trenciansky Vorschlag 2018 (February 2018) Tomas Petrtyl WIN Pool 4
Mixed Steel Single Rapier Trenciansky Vorschlag 2018 (February 2018) Bystrík Holeček LOSS Pool 4
Mixed Steel Single Rapier Trenciansky Vorschlag 2018 (February 2018) Bystrík Holeček LOSS Round of 16

Sword and Buckler (Mixed, Steel)

DivisionEventOpponentOutcomeStage
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Mikołaj Kołodziej WIN Best 16
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Lubomir Pečiva LOSS Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Martin Vrábeľ LOSS Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Valer Valko WIN Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Andrej Valacsay LOSS Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Martin Fabry WIN Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Frantisek Knapik WIN Group 2
Mixed Steel Arming Sword & Buckler Žilinský Kumšt III (July 2020) Lubomir Pečiva LOSS Quarter-Finals