Sabre (Mixed/Men, Steel) - January 2020

Previous month Next month
Rank Name Nationality Club Weighted rating Confidence
1 Kirill Danilov White Company 1885.1 1.6
2 Dmitry Gibadullin UKRF 1875.1 1.9
3 Aleksander Frydrych Polska Federacja Dawnych Europejskich Sztuk Walki FEDER 1834.7 1.5
4 Antoni Olbrychski Akademia Szermierzy 1817.9 1.7
5 Evgeniy Volodkov White Company 1815.3 1.5
6 Alexander Ryabov Renaissance Fencing School 1806.3 1.5
7 Vadim Kravchenko FFC Paladin 1785.3 1.1
8 Ivan Kashitsyn White Company 1783.7 1.4
9 Christopher Godwin Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1775.6 1.1
10 Dennis Ljungqvist Kungshamns Historiska Fäktskola 1771.6 1.8
11 1 Victor Harder Hesel Københavns Historiske Fægteklub 1769.8 1.4
12 1 Kristofer Stanson Stockholms Stigmän 1769.5 2
13 Grzegorz Sarna Akademia Szermierzy 1768.7 1.8
14 Dmitriy Usoltsev Golden Falcon 1764.9 1.8
15 Amir Sheikh-Warak Schola Gladiatoria 1750.9 2.1
16 Michael Roth Heartland HEMA Historical Fencing Club 1732.1 0.9
17 Konrad Kramarz Mordschlag Łódź 1726.6 1.7
18 Pedro San Miguel Schola Gladiatoria 1724.9 2.1
19 Joseph Streb Royal Arts Fencing Academy 1724.6 0.7
20 Anton Cherepnin White Company 1710.3 1.2
21 Sergey Volkov White Company 1709.2 1.5
22 Daniel Green Vanguard Swordsmanship Academy 1709 1.2
23 Andrei Andreev Renaissance Fencing School 1701.6 0.6
24 Phillip Burgstahler Richmond Kunst Des Fechtens 1685 1
25 Vyacheslav Korotovskikh NoName 1683 1.4
26 Szczepan Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1672.9 1.5
27 Mikko Lehto EHMS 1668.3 1.4
28 Mark Holgate Adelaide Sword Academy 1662.1 1
29 Matthys Kool Historisch Vrijvechten Nederland 1655 1.3
30 1 Giulio Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1650.2 1
31 1 Aleksandr Savochkin UKRF 1649.9 1.5
32 Joseph Pugnetti Steel City Historical Fencing 1647.1 1.4
33 Axel Pettersson Gothenburg Historical Fencing School 1644.4 0.9
34 Petr Vasiliev Golden Falcon 1633.7 1.8
35 Sergey Vasiliev Golden Falcon 1627.7 1.2
36 Alexey Trekin MIPT Historical Simulation Club 1626.8 1.3
37 Filip Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1622.1 1.2
38 Piotr Przanowski Bractwo Szermiercze 1618.6 1
39 Håvard Lund Eidheim Fekteklubben Frie Duellister 1614.1 1.5
40 1 Marcus Lewis Atlanta Freifechter 1602.8 0.7
41 1 Alexey Perkov Tramazzone 1602.3 1.3
42 Tim Fuke London Longsword Academy 1600.4 1.1
43 Airrion Scott Mid-Atlantic Society for Historic Swordsmanship 1597.6 1.1
44 Dorian Canham AURA Combat Historique 1593.9 1.9
45 Andrey Muzurin Tramazzone 1593.7 1
46 Bart Jongsma Historisch Vrijvechten Nederland 1587.7 1.2
47 Rowan Skilbeck Waterloo Sparring Group 1587.2 1
48 Piermarco Terminiello The School of the Sword 1581.1 1
49 Hongtao Su Order of Zephyr 1580.1 0.7
50 Evgenii Petrov Golden Falcon 1576.6 1.5
51 Magnus Lundborg Uppsala Historiska Fäktskola 1574.3 1.7
52 Justin Jay Mackley Glen Lachlann Estate College of Arms 1573.4 1.1
53 Alexander Makarov Edinorog 1571.3 1.4
54 2 Johan Lundby Stockholms Stigmän 1569.7 0.7
55 2 Zeno Toffalini Ordine delle Lame Scaligere 1569.7 0.7
56 1 Noah Hanssen Maryland Kunst des Fechtens 1569.4 1
57 3 Mikhail Bakir FFC Paladin 1569.1 1.9
58 Andrei Skrynko Ultima Ratio Sibir 1568.5 1.7
59 Thomas Couturier La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1567.5 1.6
60 Daniel Arnold Collegium in Armis 1560.4 1.2
61 Alexander Makarov Waterloo Sparring Group 1559 1.3
62 Kristian Ruokonen EHMS 1554.8 1.3
63 Joseph Hochadel Gem City Duelists Society 1553.6 1.2
64 Karol Rejmanowski Akademia Szermierzy 1549.5 1.1
65 Daniele Adami Ordine delle Lame Scaligere 1547.7 1
66 Frank Zamary Royal Arts Fencing Academy 1547.5 1
67 Jerzy Miklaszewski Silkfencing Team 1544.7 1.6
68 Oleg Kolganov FFC Paladin 1543.1 1.5
69 Vincent Chiu Valkyrie Western Martial Arts Assembly 1542.7 0.7
70 Vladimir Nasretdinov HEMA Academy 1538.3 1.2
71 Bryce Lowman Heartland HEMA Historical Fencing Club 1538.2 0.9
72 Daniel Pope Scholar Victoria 1536.9 1.1
73 Stefano Conese Tempus Fugitives 1530.3 1.4
74 Adrien Chombart de Lauwe La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1528.7 1.1
75 Robert N. Smith Nickel City Longsword Academy 1528.5 1
76 Maxim Yun PLK 1527 1.1
77 Alexander Nechiporenko Renaissance Fencing School 1526.7 0.7
78 Thomas Nyzell Uppsala Historiska Fäktskola 1525.1 1.6
79 Sean Martin Corsair Fencing Club 1519.4 1
80 Shawn Fackler Loyal Order of the Sword 1518.6 0.7
81 Chris Castle Schola Gladiatoria 1517.1 0.6
82 Alexander Kitaev Maryland Kunst des Fechtens 1515.5 1
83 Giordano Moreni I Bèc del Ruc 1515.3 0.8
84 Aleksandr Dobrogorskii Warning Fencing Team 1513.6 0.8
85 1 Viacheslav Holodiuk Vostok 1513.3 0.7
86 1 Benjamin Pope Vanguard Swordsmanship Academy 1512.9 1.2
87 Michael Gilding Maryland Kunst des Fechtens 1511.8 1.1
88 Burak Urgancioglu L’Épée Blanche 1510.1 1.2
89 Chris Hobbs Steel City Historical Fencing 1509.3 0.9
90 Jamie MacIver London Historical Fencing Club 1508.4 1
91 Alessandro Christiani ASD Scherma Storica Pavia 1506.5 1.1
92 Damian Matuszewski Uppsala Historiska Fäktskola 1505.5 1.1
93 Mariia Davydova Escalibur 1504.8 0.7
94 Viacheslav Shavkutenko UKRF 1504.8 0.7
95 Mateusz Konopacki Mordschlag Łódź 1501.8 1.5
96 Viacheslav Vedeneev Renaissance Fencing School 1501.4 1.1
97 Alexey Borisov Tramazzone 1501.2 1.3
98 Nathan Wallace Royal Arts Fencing Academy 1500.1 1.2
99 1 Martin Wilkinson Schola Gladiatoria 1497.2 0.7
100 1 Radik Shagabutdinov NoName 1496.5 1.6
101 Michael Konrad Tucson Historic Fencing Club 1495.6 0.7
102 JunJie Kong WuHan Historical Fencing Club 1494.5 0.7
103 MuZhen Sun WuHan Historical Fencing Club 1494.5 0.7
104 Evgeniy Pleshakov UKRF 1492.4 1.6
105 Alexander Strakhov Tramazzone 1491.7 1.1
106 Jimmy Olsson Gothenburg Historical Fencing School 1491.5 1.1
107 István Dobó Ars Ensis 1489.7 1.1
108 Douglas Bostic Tucson Historic Fencing Club 1489.2 0.7
109 Robert Szatecki Centrum Dawnych Sztuk Walk 1487.9 1
110 Jerard Hexxus Comerford Gaillimh Gallóglaigh 1485.2 0.8
111 Joseph Lilly Virginia Academy of Fencing 1483.3 0.7
112 Michael Smallridge The Iron Door Collective 1481.1 1.3
113 Mariano Maselli ASD Scherma Storica Pavia 1481 0.8
114 Timothy Maurer Second Intent Fencing 1480.7 0.9
115 Daniel Rauens Wisconsin Historical Fencing Association 1480.2 1
116 Dmitrii Kuklin HEMA Academy 1472.1 0.9
117 Stanislav Nikulin Hello Kitty 1471.6 1
118 Gaël Marais École Chevaleresque 1470.5 0.8
119 1 Andrey Kozlov FFC Paladin 1469.3 0.8
120 1 Emma Fowler Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1469 1.2
121 Federico Loda I Bèc del Ruc 1468.2 0.8
122 1 Andreas Isaksson Uppsala Historiska Fäktskola 1466.8 1.3
123 1 Elena Muzurina Tramazzone 1466.7 1.4
124 Sam Ackroyd Academy of Historical Fencing 1466.5 0.7
125 Marcus Pettersson Kungshamns Historiska Fäktskola 1465.5 1.3
126 Roman Pomelov FFC Paladin 1465.5 0.7
127 Egor Pravoj Freifechtergilde 1464.6 0.9
128 Ignacio González Garcia Sala de Armas Salvatore Fabris 1463.1 0.5
129 Mikhail Krivelev Mistral 1459.3 1.3
130 Alexander Rassadkin White Company 1458 1.4
131 Pavel Burlak Ultima Ratio Sibir 1457.9 1.4
132 Ilia Rebrov UKRF 1454.2 1.7
133 1 Ivan Ermolin NoName 1453.8 0.7
134 1 Stanisław Nagórski Fechtschule Gdańsk 1453.7 1
135 Grzegorz Brzeziński Toruńska Szkoła Fechtunku 1452.1 0.7
136 Mark Gilbert Riddle of Steel 1451.6 0.9
137 Aleksandr Zaika Ultima Ratio Sibir 1450.2 1.3
138 1 Arsenii Kalinovich True Edge Academy of Swordsmanship 1448.5 0.7
139 1 Konstantin Smetanin Golden Falcon 1447.9 1.2
140 2 Egor Kulyomin Camelot 1447.9 1.5
141 Martin Buckley Cork Blademasters 1446.7 0.9
142 Jonathan Middleton Waterloo Sparring Group 1445.6 0.8
143 1 Alexander Kolesnichenko Mistral 1445.3 0.7
144 1 Łukasz Dąbrowski Fechtschule Gdańsk 1444.3 1.6
145 Gleb Smetanin Challenge 1443.5 0.7
146 Ingulf Popp-Kohlweiss INDES Salzburg 1439 0.8
147 Matteo Filippa Accademia I Duellanti 1438.8 0.8
148 1 Mckenzie Adlai Ewing Atlanta Freifechter 1436 0.6
149 1 Patrik Jarenius Gripen HEMA 1435.3 1.4
150 Chris Bigelow N/A 1433.5 0.7
151 Leonard Carpentier AMHE Paris 1433 0.7
152 1 János Márkus Crosscut Historical Research and Sparring Team 1431.8 1.1
153 1 John Osborn Royal Arts Fencing Academy 1431.8 1.2
154 Alex Roberson Sword Fighter Gold Coast 1429.7 0.9
155 Aleksandr Dmitriev Nochnaya Strazha 1428.6 1.4
156 Anton Pshenov Mistral 1426.7 1.3
157 William Joseph Maryland Kunst des Fechtens 1424.3 1
158 Viacheslav Koptev Ultima Ratio Sibir 1424.1 0.9
159 Jordan Eyre Academy of Historical Fencing 1421.5 1.6
160 Maciej Kwiek ARMA Poland Poznan 1421.2 1.2
161 Mart van den Burg Historisch Vrijvechten Nederland 1420.2 0.6
162 Ahmad Salem Ahmed WFA 1420.1 0.6
163 Daria Aleshina White Company 1418.4 1.1
164 Piotr Janeczek Akademia Szermierzy 1417.2 1.4
165 Davide Di Francesco Accademia I Duellanti 1416.9 0.7
166 Robert Williams The School of the Sword 1415.8 1.6
167 Timo-Pekka Kuusama EHMS 1414.2 0.7
168 Kirill Kamyshan HEMA Academy 1413.5 1
169 Kirill Shasherin Tramazzone 1413.1 0.7
170 Maksim Krylov Renaissance Fencing School 1411.5 1.2
171 Vitaliy Kuznetsov Men With Swords 1410.9 0.8
172 Gábor Magát Ars Ensis 1410 0.8
173 1 Nigel Potts Wolfshead Western Martial Arts 1409.9 0.6
174 1 Stefano Amelotti Accademia I Duellanti 1409.6 1
175 Niklas Vesterlund Grebius Stockholm HEMA 1408.7 0.7
176 Joanna Koprowska Akademia Szermierzy 1407.4 1.5
177 Mark Wilkie The Institute for Historical Arts 1406.7 0.9
178 Andrzej Łakomy Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1406 1.1
179 Darren Dadswell The English Martial Arts Academy 1405.6 1
180 Joshua Wiest Triangle Sword Guild 1404.3 0.9
181 1 Andrey Lazarev NoName 1402.2 0.7
182 1 Andrey Nekrylov Freifechtergilde 1402 1.1
183 Ivan Abaimov Le Renard 1401.4 1
184 Vyacheslav Kalashnikov Le Renard 1401.3 1.1
185 1 Tomasz Pawliszewski Mordschlag Łódź 1401.3 0.7
186 1 Marco Lena Sala d'Armi Guardia di Croce 1400.8 0.8
187 2 Mikhail Nelubin Stroganov's Army 1400.6 1.8
188 Fredrik Sand Ekmark Medeltida Stridsteknik Linköping IF 1399.7 1.1
189 1 Alexander Bondarenko Dark Heart 1399.1 0.7
190 1 Evgenii Shibeev Challenge 1398.4 1.7
191 1 Eduard Sadrutdinov Path of Steel 1397.6 0.6
192 1 Oleg Rodionov Fencing Fanatics 1397.5 1.1
193 Michał Wiesner Szkoła Fechtunku Gryf 1395.2 1
194 Nikolay Davydov Unterwalden 1395 0.6
195 1 Richárd Pávay Anjou Udvari Lovagkör 1393.9 0.9
196 1 Iuliia Pichugina Ultima Ratio Sibir 1393.7 1.6
197 1 Aleksandr Levin Renaissance Fencing School 1393.3 1.2
198 1 Timofey Matrosov Freifechtergilde 1393.2 1.3
199 Ilja Gnezdilov Golden Falcon 1391.6 1.6
200 Dmytro Shpak ARMA Poland Poznan 1391.6 1.1
201 Marcin Kumięga Krakowska Szkoła Fechtunku 1391.1 0.9
202 Marek Helman ARMA Poland Poznan 1390.8 0.9
203 1 Sebastian Bijok Vectir 1390.6 0.7
204 1 Lech Ciszkiewicz Academy of Historical Fencing 1390.3 1.1
205 YangXing Lv Jian Gong Academy 1388.8 0.6
206 Weili Chen Shanghai Historical Martial Arts 1388.8 0.6
207 Shuheng Zhou The Cloud Hermits Fencing Society 1388.8 0.6
208 Rory Merrall-Wyre The Renaissance Sword Club 1388.1 1
209 Johan Norberg Gothenburg Historical Fencing School 1387.2 1.6
210 Greg Tsagris Medieval Swordplay Canada 1386.3 0.8
211 Nikodim Dyachek FFC Paladin 1385.3 1.4
212 Robin Halldin Stockholm HEMA 1385.2 1.2
213 Ruslan Urazbahtin Le Renard 1384.6 1.3
214 James Welfare The Wrathful Peasants 1384 0.9
215 Steve Sigmans De Hallebardiers 1383.3 0.9
216 Oleg Stepanov Tramazzone 1381.7 1
217 Lucas Olson Wisconsin Historical Fencing Association 1379.9 0.7
218 Thomas Ive Tree of Shields 1379.7 0.8
219 Brian Moloney Cork Blademasters 1377.2 0.9
220 Daniel Romano Fechtschule Victoria 1376.3 0.6
221 Jake Norwood Capital Kunst des Fechtens 1374.5 0.7
222 Nikita Nenilin Forest Brotherhood 1372.3 1.3
223 Witold Adamczak Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1370.6 1
224 Henrik Hedelin Gothenburg Historical Fencing School 1369.8 0.9
225 Tomasz Lipert ARMA Poland Poznan 1369.2 1.1
226 Yan Borovski Le Renard 1367.1 0.8
227 Michail Demidov UKRF 1366.3 1.2
228 Michal Grabowski Akademia Szermierzy 1365.5 0.8
229 1 Kai Wen Li Adelaide Sword Academy 1363.9 0.9
230 1 Andrey Terentiev FFC Paladin 1363.9 1.5
231 Karol Zakrzewski ARMA Poland Kraków 1363.8 0.9
232 Gryphon Nayman Denver Historical Fencing Academy 1363.8 0.6
233 Vladimir Miroshnichenko Irkutsk Swordfighters Guild 1362.3 1
234 1 Giulio Campanella Sala d'Arme Achille Marozzo 1362 0.6
235 1 Denis Davydov HEMA Academy 1361.5 1.5
236 1 Ilja Stepanov Daybreak 1360.7 0.6
237 1 Kristaps Krūtainis HEMA Riga 1360.5 0.8
238 Jordan Moreno Maryland Kunst des Fechtens 1360.2 1
239 Vasily Moiseenko Freifechtergilde 1359.7 1.4
240 Natalia Balybina Ultima Ratio Sibir 1358.8 1.4
241 Aleksei Elistratov Arkenstone 1355.8 1.2
242 2 Rafal Kalus Akademia Szermierzy 1354.6 0.6
243 1 Konstantin Bulkin Tramazzone 1354.6 1
244 1 Grigorii Ivanov HEMA Academy 1354.3 1.1
245 Adam Leśniewski Akademia Szermierzy 1354.3 0.8
246 Denis Klevin FFC Paladin 1353.9 0.7
247 Andrey Berezovskiy Hemul 1353 1.1
248 1 Jack Butcher Schola Gladiatoria 1352.5 1
249 1 Pawel Mamelka Mordschlag Łódź 1352.4 1.4
250 1 Stephen Parfitt Schola Gladiatoria 1352.3 0.5
251 1 Kiana Shurkin Maryland Kunst des Fechtens 1351.8 1
252 2 Olle Kausland Halmstad HEMA 1351.7 1.3
253 Pavel Shilin Mistral 1350.5 1
254 Tanner Martin Columbus Saber Academy 1350.5 0.7
255 Kirill Glushchenko Tramazzone 1348.7 1
256 Cory Conner Swordguild Portland 1348.4 0.7
257 Zachary Amsden Drei Wunder Wma 1348.4 0.7
258 Vadim Polyuga UKRF 1347.1 0.7
259 1 Piotr Szymanski Leitrim Longswords 1345.2 0.8
260 1 Sergey Tikhomirov N/A 1345 1.3
261 1 Ryan Freeman Academy of Historical Fencing 1344.7 0.7
262 1 Staffan Hammar Sällskapet Lunds Kontrafäktare 1344.2 1.2
263 James Campbell House Darksun 1343.8 0.9
264 Pontus Westerholm Uppsala Historiska Fäktskola 1342.3 1.2
265 1 Vasiliy Zlokazov Rumata Fencing 1340.9 0.6
266 1 Zoltan Betlen Cambridge HEMA 1340.8 1
267 Oleg Ivanin Le Renard 1338.8 1.1
268 Sergey Kosykh Edinorog 1338.2 1
269 Aleksandr Nikolaev Desperados 1337.2 1.1
270 Krzysztof Borzęcki Akademia Szermierzy 1337.1 1.2
271 Vladimir Pogrebniak Ultima Ratio Sibir 1336.6 1.1
272 1 Bert Gevaert De Hallebardiers 1335.5 0.5
273 2 Mark Arnold Prima Spada School of Fence 1334.9 1
274 Sam Brennan Booth The Renaissance Sword Club 1334.9 1
275 1 Massimiliano Moscatelli Accademia Romana d'Armi 1334.6 0.9
276 4 Artem Bykov Stroganov's Army 1334.4 1.7
277 Artem Schapov Golden Falcon 1334.3 0.7
278 Pavel Dolgorukov Freifechtergilde 1333.6 1.2
279 Aaron Karnuta Denver Historical Fencing Academy 1333.5 0.8
280 Mikhail Danshin Canto Spada 1333.3 1
281 1 Sky Chen Order of Zephyr 1332.7 0.8
282 1 Bogdan Bykov Varga 1332.3 1.8
283 1 Jeff Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1331.7 0.8
284 1 Victor Wang Big Tree Combat Academy 1331.5 0.6
285 1 Simon Wilson Big Tree Combat Academy 1331.5 0.6
286 3 Thomas Kesler Gem City Duelists Society 1331.4 1.3
287 Aleksey Filonov HEMA Academy 1331 0.9
288 Roberto Gamberini Sala d'Arme Achille Marozzo 1328.6 0.6
289 1 Lorenzo Rocca Sala d'Arme Achille Marozzo 1328 0.7
290 1 Aaron Pynenberg Wisconsin Historical Fencing Association 1327.9 0.8
291 Tibor Szebényi Georgikon Szablya Kör 1327 1
292 Vladislav Rogozin HEMA Academy 1326.2 1
293 Vadim Komissarov Freifechtergilde 1325.2 1
294 1 Henric Jansen Historisch Vrijvechten Nederland 1325.1 0.8
295 1 Martin Forrester KdF Manchester 1324.9 1
296 2 Gavin McGinley Gaillimh Gallóglaigh 1324.5 0.7
297 Nikolay Apraksin Freifechtergilde 1324.3 0.8
298 1 Garrett Baker Cymbrogi School of Western Martial Arts 1324.1 0.7
299 3 Adam Tokarski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1323.9 1.4
300 Olga Slovareva Renaissance Fencing School 1323 1.4
301 Davide Compri Ordine delle Lame Scaligere 1322.6 0.6
302 Kirill Breus Ultima Ratio 1321.9 0.7
303 1 Constantin Speitel INDES Salzburg 1320.1 0.7
304 1 Vladimir Isaev Klinok 1319.8 1.2
305 Joris Jacobs Sumus Soldani 1319.6 0.7
306 1 Guillermo Puente Alarcia Princesa Kristina de Noruega 1318.8 0.5
307 1 Zsolt Károly Falka 1318.4 1.2
308 Łukasz Buczek Akademia Szermierzy 1316.7 0.7
309 Kristian Guivarra Vanguard Swordsmanship Academy 1315.2 0.8
310 Andreas Engström Gothenburg Historical Fencing School 1314 1
311 David Rudd Sheffield Academy of Western Martial Arts 1312.3 0.6
312 Nate Zettle The Society for the Study of Swordsmanship: Durham 1312.3 0.6
313 Anton Goncharov Le Renard 1311.7 0.9
314 1 Jeff Kim New York Historical Fencing Association 1311.3 0.8
315 1 Oscar Manuel Martin Lindberg Örebro HEMA 1311.3 1.1
316 Alexander Lundqvist Gothenburg Historical Fencing School 1310.2 1.2
317 Ruslan Verestchagin FFC Paladin 1310.1 0.8
318 Marco Ferrari Sala d'Armi Guardia di Croce 1309.7 0.9
319 1 J.J. Conlon Columbus Saber Academy 1308.8 1.2
320 1 Putz Sebastian INDES Salzburg 1308.6 0.6
321 2 Sergey Novikov Golden Falcon 1308.4 1.7
322 Mateusz Fornal Fencing Arts 1308.3 0.8
323 Aleksandr Glushkov N/A 1307.2 0.6
324 Tomas Srnec The Wrathful Peasants 1306 1
325 Konrad Kandulski Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1304.2 0.6
326 Pavel Safonov Edinorog 1302.7 1.3
327 Nick Bulan Steel City Historical Fencing 1301.9 1.1
328 Sergei Iakovlev Challenge 1301.8 0.8
329 Justin Hernandez Columbus Saber Academy 1301 0.8
330 Dario Valente Sala d'Arme Achille Marozzo 1300.3 0.9
331 Friedrich Bialas Fechtrunde Wien 1295.7 0.8
332 Matt Torres Five Rings Fencing 1294.9 0.9
333 Mikołaj Kołodziej Akademia Szermierzy 1294.7 1.1
334 Magnus Hagelberg Uppsala Historiska Fäktskola 1294 0.8
335 Kristine Aagot Konsmo Gothenburg Historical Fencing School 1293.4 1
336 Gabriel Suchy Wrocławski Klub Szermierczy KOLEJARZ 1293.2 0.7
337 Jonathan MacKenzie Gordan Virginia Academy of Fencing 1292.6 0.6
338 Fedor Ochkasov FFC Paladin 1292.4 0.7
339 1 Pedro Henriques Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1292.3 0.6
340 1 Rovshan Mustafaev HEMA Academy 1292.1 1
341 1 Nelson McGuigan Melbourne Messer Club 1290 0.8
342 1 Greg Szanto Tree of Shields 1290 0.9
343 Aster Soetaert De Hallebardiers 1288.1 0.8
344 Eric King Columbus Saber Academy 1288 0.8
345 Oskar ter Mors Historisch Vrijvechten Nederland 1287.3 0.7
346 1 Grzegorz Włodarski Grupa Fechtunku Historycznego Lublin 1286.5 0.7
347 1 Mátyás Miskolczi Ars Ensis 1286.4 0.9
348 Jakub Wrzalik ARMA Poland Warszawa 1285.8 0.9
349 1 Rory van Noort De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1283.7 0.5
350 1 Georgy Burobin Golden Forests 1283.6 0.7
351 Máté Kálmán Nagy Ars Ensis 1282.5 1.1
352 Florian Meyer N/A 1280.4 0.6
353 Robert Bjurshagen Stockholm HEMA 1279.6 1
354 Piotr Ptaszny Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1279 0.6
355 1 Semion Kurdiukov Golden Falcon 1278.6 0.9
356 1 Sebastian Wendt Malmö Historiska Fäktskola 1278.3 1.2
357 Martin Betzenbichler Ochs 1277.7 0.5
358 Dmitry Lazarenko Golden Falcon 1277.2 0.9
359 Denis Pahorukov Ultima Ratio Sibir 1276.7 0.8
360 Ivan Shubinov World Class Fencing 1276.1 0.9
361 Chingiz Gataullin Challenge 1275.6 0.9
362 Chris Hartley The School of the Sword 1274.9 1.2
363 Ling Peng WuHan Historical Fencing Club 1274.6 0.7
364 Daniel Hambraeus Umeås Historiska Fäktskola 1273.3 1.1
365 1 Evgeniy Matuishonok Tramazzone 1273 0.6
366 1 Georg Illing N/A 1272.9 0.7
367 Laurence Cooper Schola Gladiatoria 1272.6 0.8
368 Ross Davies Spada di Bolognese 1271.9 0.9
369 Raj Soren Tree of Shields 1270.1 0.6
370 1 Mikey Robinson The Wrathful Peasants 1269.5 0.7
371 1 Cody Green Steel City Historical Fencing 1269.5 0.9
372 Samvel Mumjyan Golden Falcon 1268.8 0.6
373 Luis Torres New York Historical Fencing Association 1268.4 0.6
374 2 Stefano Reani ASD Scherma Storica Pavia 1266.9 0.5
375 Cezary Mieleniewski Szermierka Kielce 1266.8 1.4
376 2 Anastasia Matiushina FFC Paladin 1266.4 1.9
377 Igor Rodionov Golden Forests 1265.4 0.8
378 2 Adam Simmons Phoenix Society of Historical Swordsmanship 1265.3 0.6
379 Igor Astashov Varga 1265 1
380 2 Alexey Varaksin FFC Paladin 1265 1.1
381 Gerben de Vries De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1264.5 0.6
382 Sean Jauss Virtus Sword School 1263.6 1.3
383 Brent Lambell Drei Wunder Wma 1263.2 0.7
384 Morgan Blackmore Grit-City Historical European Martial Arts 1263.2 0.7
385 WanYan Wang WuHan Historical Fencing Club 1262.2 0.6
386 Bangbang Wang Shandong Historical Martial Arts Union 1262.2 0.6
387 Dimitri Blake Adelaide Sword Academy 1261.9 0.7
388 Alexander Posch INDES Graz 1261.7 0.8
389 1 Daniil Volkov Golden Falcon 1261.2 0.7
390 1 Joshua Dale Heartland HEMA Historical Fencing Club 1261 1
391 Èanna Watters The 1595 Club Ireland 1257.8 0.9
392 Sam Brian Baer Swords School of Western Martial Arts 1256.6 0.9
393 Alessandro Tosoni Le Spire del Lupo 1256.4 0.7
394 Karl Sassenberg Cork Blademasters 1255.6 0.9
395 Patrick Bratton Keystone Academy of Dueling and Swordsmanship 1255.1 0.6
396 Szymon Ożóg Szkoła Fechtunku Gryf 1254.3 0.9
397 Dimitrios Andreas Stephanoy Blood and Iron Martial Arts 1254 0.6
398 Mikolaj Krukowski The School of the Sword 1253.5 1.1
399 Denis Matyazh Varga 1251.8 1.6
400 1 Isac Cavallin Malmö Historiska Fäktskola 1251.5 1
401 1 Rafael Fazletdinov Golden Falcon 1251.2 1.3
402 Vsevolod Kornev Austvegr-Bayard 1250.3 0.8
403 Woody Riehl Krieg School 1250.2 0.5
404 1 Wojciech Konieczny Krakowska Szkoła Fechtunku 1249.1 0.6
405 1 Aleksandr Gorbunov Challenge 1249 0.8
406 Jia Chen Shanghai Historical Martial Arts 1248.8 0.5
407 1 Jordan Mock Academy of Steel 1248.2 0.7
408 1 Andrei Kachanov NoName 1248 1.3
409 Mark Thomson The Society for the Study of Swordsmanship: Durham 1247.3 0.5
410 Anton Bulaev Golden Falcon 1246.2 1.1
411 Lewis Hand Stoccata School of Defence 1246.2 0.6
412 Kazimierz Szadkowski Fechtschule Gdańsk 1244.6 1.3
413 Enrico Campobello La Sala delle Armi 1244.2 0.5
414 Freddie Thomas The Wrathful Peasants 1242.9 0.9
415 Guido Gozzi Società d'Arme Major Militia 1242.4 0.8
416 Maxim Sean Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 1240.8 0.6
417 Grégory Tarrade AURA Combat Historique 1239.7 0.9
418 Nikita Kluev N/A 1239.5 0.7
419 1 Szymon Sitko Silkfencing Team 1239.2 0.8
420 1 Kirill Iakovlev Challenge 1238.9 1.2
421 Enrica Angiolini Accademia Romana d'Armi 1237.9 0.7
422 Lars Lykta Stockholms Stigmän 1237.8 0.7
423 Kamil Jadczak Mordschlag Łódź 1237.4 0.5
424 Gilles Carriere École Chevaleresque 1237 0.7
425 Evgeniy Gorbakov White Company 1237 0.6
426 Kirill Golichenkov Men With Swords 1236.9 0.6
427 Ivan Feoktistov N/A 1235.6 0.7
428 Evgeniy Kosykh Edinorog 1235 1
429 Tomasz Kraśnicki Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1233.6 0.9
430 1 Moses Jones Drei Wunder Wma 1232.6 0.5
431 1 Dan Sims Drei Wunder Wma 1232.6 0.5
432 2 Witold Zabłocki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 1232.1 1.2
433 Christopher Smoot Fenris Kunst Des Fechtens 1232.1 0.9
434 Nadar Drejarski The Irish School of Historical Combat 1231.7 0.6
435 Bartosz Gluszczak Mordschlag Łódź 1231.6 0.7
436 Danila Orehov Golden Forests 1230.7 1.1
437 Dawid Zmyslowski Szermierka Kielce 1229.5 0.9
438 Nikita Evtushenko FFC Paladin 1228.5 0.7
439 Alexander Patrukhin Freifechtergilde 1228.5 0.7
440 1 Marek Ptak MKS Kusy Szczecin 1227.9 0.7
441 1 Anthony Garnier Schola Gladiatoria 1227.8 1.2
442 Oliver Haglund Örebro HEMA 1226.9 1
443 Denis Dallari ASD Majistro Re 1225.9 0.7
444 Daniel Krzaczkowski Fechtschule Gdańsk 1224.7 0.8
445 1 Marc Schramm Schwert und Bogen 1223.7 0.7
446 1 Аlexander Timofeev Steel 1223.5 0.9
447 Thomas Schmid-Zurek Ochs München 1223.4 0.9
448 2 Oleg Mikhailenko N/A 1223.2 0.6
449 1 Lőrinc Kadlicskó Ars Ensis 1223 1
450 1 Nikolay Karacharov Nochnaya Strazha 1222.8 1.1
451 Lukasz Ejtel Szkoła Fechtunku Gryf 1221.6 0.6
452 Lukas Mästle-Goer Schwabenfedern 1221.5 0.6
453 Jonathan Robson The Institute for Historical Arts 1220.9 1
454 Aleksandr Deys Golden Falcon 1220.6 0.7
455 2 Pierre Seger École Chevaleresque 1219.5 0.5
456 David Reddy Queen City Sword Guild 1219.3 0.9
457 1 Patryk Pugauko Knights of Fergus 1219.3 0.6
458 1 Konstantin Dobrovolskiy NoName 1219.2 0.7
459 4 Linus Spjutsberg Särimner HEMA 1219.2 1.2
460 Gans Kroitcberg FFC Paladin 1218.9 0.6
461 Alexey Bobunov N/A 1218.8 0.5
462 Christopher Shackley Collegium in Armis 1218.3 0.5
463 1 Jake Richards Sword Fighter Gold Coast 1217.5 0.8
464 1 Benjamin Pascal AURA Combat Historique 1217.4 0.6
465 2 Matthew Holden-Williams Tempus Fugitives 1217.3 1.3
466 Guchev Dmitrii Klinok 1216.1 0.5
467 Joshua Robert Smith-Monaghan School of Historical Defense Arts 1216 0.6
468 Matthew Truong Schola Gladiatoria 1215.8 0.7
469 Kasey McClelland New York Historical Fencing Association 1215.4 0.8
470 Chance Cobb Royal Arts Fencing Academy 1214.1 0.7
471 1 Timofei Sheikin Golden Falcon 1213.4 0.9
472 1 Sergey Kovalenko Tramazzone 1213.3 1
473 James Harris Sword Fighter Gold Coast 1212.6 0.7
474 Kevin Campbell Blood and Iron Martial Arts 1212.4 0.7
475 Ilia Murashchenko FFC Paladin 1211.8 1.1
476 Hugo Sjöberg Gothenburg Historical Fencing School 1211.6 0.5
477 Konstantin Horkel Turkey Historical Fencing Association 1210.4 0.6
478 Jiri Jansa Gaillimh Gallóglaigh 1209.5 0.8
479 Danil Dvinskih NoName 1209.1 0.7
480 László Sántha Ars Ensis 1208.9 0.7
481 Adrian Lipiński Mordschlag Łódź 1206.2 0.6
482 Alexander Basov FFC Paladin 1205.5 0.5
483 Denis Maksimenko Golden Forests 1204 1.2
484 Nikita Golovin FFC Paladin 1202.4 0.8
485 Filip Marszalek Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1201.6 1.1
486 2 Alexey Moskalenko FFC Paladin 1200.8 0.6
487 1 Kira Amzarakova N/A 1200.8 1.3
488 1 Tatiana Terekhova Men With Swords 1200.6 0.9
489 1 Devis Carli Sala d'Arme Achille Marozzo 1199.7 0.6
490 1 Igor Iakutov Golden Falcon 1199.2 1.4
491 1 Artur Piechuta Krakowska Szkoła Fechtunku 1198.4 0.7
492 1 Makar Babenko Diestro Vitebsk 1198.3 0.8
493 Lois Spangler Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1198 0.7
494 Michael Silvania Royal Arts Fencing Academy 1197.1 0.7
495 1 Chris Slee Vanguard Swordsmanship Academy 1196.5 0.4
496 1 Thomas Pittwood The Iron Door Collective 1196.3 1.4
497 Nikita Kaminec NoName 1196 0.5
498 1 Emin Sabovic N/A 1195.5 0.6
499 1 Daniil Plaksin Fight and Fit 1195.2 0.9
500 1 Scott Hellroth Gothenburg Historical Fencing School 1194.5 0.6
501 1 Simon Hotinceanu INDES Salzburg 1194.3 0.6
502 2 Irina Noskova HEMA Academy 1194.2 1
503 Réka Daniella Gulyás Ars Ensis 1193.6 0.8
504 Ivan Shirshov School of Historical Martial Arts 1193.3 0.8
505 Tom Costello Five Rings Fencing 1192.6 0.9
506 Daniel Spahr Men At Arms Martial Arts 1192 0.6
507 2 Benedetto Antonio Colombo Sala d'Arme Achille Marozzo 1191.6 0.5
508 2 Jakub Staron Silkfencing Team 1191.3 0.6
509 1 Aleksandr Kolodkin HEMA Academy 1191.3 1.2
510 3 Christopher Shelton Steel City Historical Fencing 1191.3 1.2
511 1 Kamil Wawruch Akademia Szermierzy 1190.7 0.9
512 1 Jonathan Lindskog Gothenburg Historical Fencing School 1190.7 1.1
513 Cohen Benson Prima Spada School of Fence 1190.3 0.7
514 1 Chanara Gettons Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1189.8 0.7
515 1 Anders Söderberg Gothenburg Historical Fencing School 1189.4 1.5
516 Jacob Gaston Five Rings Fencing 1189.2 0.7
517 1 Nathan Grepares Sword to Sword 1189.1 0.5
518 1 Sam Gedrych Riddle of Steel 1189 0.7
519 Oskar Spjuth Uppsala Historiska Fäktskola 1188.6 0.9
520 József Király Kard Rendje 1188.1 0.8
521 George Livermore The 1595 Club 1187.9 0.6
522 Aleksandr Kordyukov White Company 1187.8 0.7
523 Nuno Valverde Cork Blademasters 1186.3 0.8
524 1 Kamil Hozák Pardubický spolek šermířský 1186.1 0.6
525 1 Aleksei Degtiarev HEMA Academy 1185.9 1
526 Ben Hill Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1185.7 0.6
527 2 Matteo Burzio Le Spire del Lupo 1185 0.5
528 Riccardo Rudilosso Sala d'Arme Achille Marozzo 1184.9 0.6
529 1 Nikita Luganskiy Camelot 1184.8 0.6
530 3 Maciej Kuszewski Fechtschule Gdańsk 1184.5 1.1
531 Marco De Filippo Compagnia Della Rosa e Della Spada 1184.1 0.5
532 1 Grigoriy Zaharchenko Golden Falcon 1183.4 0.7
533 1 RuiJun Mo Order of Zephyr 1183.4 0.6
534 1 JiaSheng Huang DouZhanSheng Club 1183.4 0.6
535 1 Guoxi Gong Shanghai Historical Martial Arts 1183.4 0.6
536 4 Aleksei Burkat HEMA Academy 1183.3 1
537 Joshua North Academy of Historical Fencing 1183.2 0.6
538 Norbert Gáspár Kard Rendje 1182.4 0.9
539 Christopher Nelson Phoenix Society of Historical Swordsmanship 1181.7 0.6
540 Ilkka Hartikainen EHMS 1181.3 0.5
541 Nick Roth Triangle Sword Guild 1180.8 0.8
542 2 Jeffery Alvrez Sword Fighter Gold Coast 1180.7 0.5
543 Kalle Kylmänen EHMS 1180.7 0.6
544 2 Yasha Lammers The Wrathful Peasants 1180.7 0.8
545 Jacek Raczyński ARMA Poland 1180.2 0.8
546 Tomm Alexander Skotner Fekteklubben Frie Duellister 1179.6 1.1
547 Anastasiya Plohova Camelot 1179.3 1.1
548 1 Pietro Bruzzi Sala d'Arme Achille Marozzo 1179.1 0.6
549 1 Piotr Szymaszek Krakowska Szkoła Fechtunku 1179 0.7
550 Sergey Klochkov Edinorog 1178.3 0.9
551 Alex Timmerman Ochs America 1178.2 0.6
552 Dashiell Harrison Indes Ferox Gladio 1178.1 0.7
553 Joseph Colistro Indes Ferox Gladio 1178.1 0.7
554 Denis Shorikov NoName 1177.3 0.6
555 Mattias Pettersson Örebro HEMA 1176.2 1
556 1 Evgenii Belov Edinorog 1174.8 0.8
557 1 Darío Bejarano Pérez Constantia Historical Fencing School 1174.5 0.5
558 2 Pavel Medvedev HEMA Academy 1174.3 1.4
559 Alexey Suvorkin Tramazzone 1173.5 0.7
560 Tomasz Raczka Gaillimh Gallóglaigh 1173.1 0.8
561 Lee Conley Wolfshead Western Martial Arts 1172.4 0.8
562 Leonid Saperkin Tramazzone 1171.8 0.8
563 Emmet Quinn Knights of Fergus 1171.5 0.8
564 Matīss Baķis HEMA Riga 1171.4 0.6
565 Denis Markov HEMA Academy 1170.6 1.2
566 Antoni Heba Akademia Broni 1169.5 0.6
567 Mikhail Prikhodko TORI_I 1167.4 1
568 Danila Gonchar Challenge 1167.2 0.6
569 1 Sam Ive Tree of Shields 1166.9 0.7
570 1 Shane Stapleton Prima Spada School of Fence 1166.8 0.8
571 Ivan Kazakov Renaissance Fencing School 1166.1 0.8
572 Will Petillo N/A 1165.9 0.5
573 Kevin de Ridder Blood and Iron Martial Arts 1165.9 0.5
574 Jason Brown Swordguild Portland 1165.9 0.5
575 Frederic David La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1165.2 0.8
576 Sandy Robinson The Wrathful Peasants 1163.9 0.8
577 1 Thomas Sylvester Grange Martial Arts 1163.7 0.6
578 1 Alexey Kostin Boitcovii Kot 1163.6 1
579 1 Yusuf Sidar Sahin İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 1163.3 0.5
580 1 James Dougherty KdF Manchester 1163.3 0.9
581 Anastasiia Averianova Renaissance Fencing School 1162 0.8
582 Jaime White Schola Gladiatoria 1161.3 0.6
583 1 Nico Banasch N/A 1161.2 0.5
584 1 Alexey Mozharov Tramazzone 1161.1 0.7
585 Sergei Shchipanov Fencing Fanatics 1160.7 0.8
586 Aleksandr Mironov Desperados 1159.4 0.9
587 1 Cody Flanigan Wisconsin Historical Fencing Association 1158.6 0.7
588 1 Anton Muravyov Ultima Ratio Sibir 1158.5 0.8
589 Mikhail Surkov Golden Griffin 1156.3 0.5
590 Alexander Pyhov Klinok 1155 0.6
591 Yuriy Brauer Diestro Minsk 1153.4 0.7
592 Joseph Sherlock London Longsword Academy 1153 0.6
593 Silvia Giuseppina Manera Scherma Storica Genova 1152.8 0.7
594 1 Alexander Lavrov Men With Swords 1151 0.7
595 1 Nikita Riabov Flamberg 1150.8 0.7
596 1 Bulat Yusipov Le Renard 1150.7 0.6
597 3 Nick Laing Edel Fencing Academy 1150.6 1.3
598 Dmitriy Gabidulin Golden Falcon 1150.5 0.7
599 1 Jerry Berg Grand Rapids HEMA Society 1150 0.6
600 1 Azamat Radzhabov Golden Forests 1150 0.9
601 Tobias Axell Gothenburg Historical Fencing School 1149.5 0.9
602 Ivan Ryzhaev Fencing Fanatics 1147 0.7
603 Artem Gusmanov FFC Paladin 1145.8 0.9
604 Dmitrii Shchegolev Destreza 1145.5 0.5
605 James Tamplin London Historical Fencing Club 1144 1.1
606 Björn Ekelund Särimner HEMA 1144 1
607 Bálint Becsei Ars Ensis 1143.7 1
608 Galvin Locke Schola Gladiatoria 1142.8 0.5
609 2 Martin Dack Sheffield Academy of Western Martial Arts 1141.6 0.5
610 1 Reinis Rinka HEMA Riga 1141.4 0.9
611 1 Dave McPherson Alpha Weapons Academy 1141.2 0.9
612 Justin Mingo New York Historical Fencing Association 1140.1 0.7
613 Ziggy Wisniewski The School of the Sword 1139.8 0.8
614 1 Ian Pattle London Longsword Academy 1139.6 0.6
615 1 Daniel Hofmann Örebro HEMA 1139.4 1
616 1 Aleksey Zhivaev Noviye Gortsy 1138.4 0.6
617 1 Thomas Tucker Scholar Victoria 1138.3 0.6
618 2 Tyler Larson Omaha-Metro Armed Combat Academy 1138.2 0.8
619 Zhengbang Deng Oxford Sword and Staff 1137.4 0.9
620 1 Klaus Brandfellner Historisches Fechten St. Pölten 1136.9 0.8
621 1 Frederik Neess Engsig Københavns Historiske Fægteklub 1136.8 0.6
622 2 Daria Iliinykh Golden Falcon 1136.7 1.5
623 1 ShuYan Chung Order of Zephyr 1135.5 0.6
624 1 Bence László Tarr Ars Ensis 1135.3 1
625 1 Matthew Pye Collegium in Armis 1135 0.5
626 1 Artur Bojko Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1134.5 0.8
627 2 Paweł Windys Szermierka Kielce 1134.5 1.2
628 Michaelangelo Reina Capital Kunst des Fechtens 1133.7 0.6
629 Jonathan Marshall Cymbrogi School of Western Martial Arts 1133.7 0.6
630 Thomas Appiah True Edge Academy of Swordsmanship 1133.7 0.6
631 1 Liu Yuxing The School of Historical Fencing 1132.6 0.6
632 1 Paolo Urgesi Sala d'Arme Achille Marozzo 1132.4 0.6
633 2 Sergey Bakumenko FFC Paladin 1132.3 1.2
634 Matthew Maloney Columbus Saber Academy 1132.3 0.6
635 Lars Tore Carlsen Fekteklubben Frie Duellister 1131.6 0.6
636 Igor Kashapov Tramazzone 1130.4 0.9
637 Aleksandr Pavlenko HEMA Academy 1130.3 0.9
638 Dmitriy Guchev Klinok 1130.2 0.5
639 Georgiy Derevyankin Golden Forests 1129.7 0.6
640 Benedikt Koller INDES Salzburg 1129.4 0.8
641 Igor Ostanin NoName 1129.1 0.9
642 Sergey Blagov MIPT Historical Simulation Club 1129 0.7
643 Fredrik Ehlton Örebro HEMA 1128.9 0.5
644 Andrei Hardzeyeu Diestro Minsk 1128.1 0.9
645 1 Tom Fischer Five Rings Fencing 1127.8 0.6
646 1 Paul Chereau AMHE Paris 1127.8 0.7
647 Ryan Tanzer Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1127.2 0.9
648 Michael Kühnel INDES Regensburg 1126.4 0.7
649 Maria Orlova Golden Falcon 1126.3 0.8
650 Kamil Liedke ARMA Poland Poznan 1125.9 1
651 Fox Simpson Prima Spada School of Fence 1125.3 0.9
652 Mark Sains The School of the Sword 1124.9 1
653 Paul Roberson Sword Fighter Gold Coast 1124.4 0.6
654 Pavel Tarasov Klinok 1122.7 0.7
655 Stefan Myring Örebro HEMA 1119.3 0.7
656 Bonifác Ormosi Ars Ensis 1119 0.5
657 Brett Kagan The School of Historical Fencing 1118.2 0.6
658 1 Denis Slobodenyuk Golden Falcon 1116.9 0.7
659 1 Sean Reichman Brisbane School of Iberian Swordsmanship 1116.9 0.7
660 Paul Bergen Fitzroy College of Arms 1116.4 0.6
661 Michel Rensen Zwaard & Steen 1114.9 0.6
662 Ilya Aleksandrov Tramazzone 1114.6 0.7
663 Thomas Amoroso Columbus Saber Academy 1113.7 0.7
664 Piotr Melikhov Tramazzone 1113.5 0.6
665 ZeWei Wu Nanjing Axon Martial Arts 1111.3 0.6
666 Vasiliy Zharkov Ultima Ratio Sibir 1111 0.7
667 Paweł Budzowski Małopolska Zgraja Sarmacka 1108.5 1
668 2 Aaron Caldarella Sala d'Arme Achille Marozzo 1108 0.6
669 1 Dan Powell London Historical Fencing Club 1108 0.8
670 1 Niklas Forsbacka Örebro HEMA 1107.8 0.9
671 Alexey Mikheev Ecumene 1107.4 0.6
672 Heinrich FonGart The Guard 1107.4 0.6
673 Andrey Tkachenko Tramazzone 1107.2 0.6
674 James Bennett Vanguard Swordsmanship Academy 1105.7 0.7
675 Jonas Hultén Kungshamns Historiska Fäktskola 1105 0.6
676 Micha Morales MARS 1104.8 0.6
677 Innokentii Baskakov Golden Forests 1104.5 0.6
678 Jakub Sadowski The School of the Sword 1103.5 0.8
679 Hanne Eik Pilskog Fekteklubben Frie Duellister 1102.4 1.2
680 Mikhail Rekhtin Men With Swords 1101 0.8
681 1 Lisa Vitolo SCA Dun in Mara 1100.5 0.6
682 1 Robbe D'Hondt De Hallebardiers 1100.3 0.7
683 2 Dmitriy Kostyankov Le Renard 1100.2 1
684 Alexey Demin Tramazzone 1099.1 0.9
685 1 Roni Perkiö EHMS 1097.6 0.8
686 1 Christophe Loyce The School of the Sword 1097.6 1.1
687 Gleb Dilman Golden Forests 1097.5 0.6
688 Scarlett Wren Ord Krieg School 1096.7 0.5
689 Aleksey Grunsky Tramazzone 1095.4 1
690 Vladimir Matlashevskiy HEMA Academy 1095.4 0.9
691 Axel Jonsson Gothenburg Historical Fencing School 1095.1 0.6
692 Kacper Trzewik Akademia Szermierzy 1094.9 0.6
693 Tim Beerens Historisch Vrijvechten Nederland 1093.7 0.5
694 Richard Shepro Virginia Academy of Fencing 1093.6 0.7
695 Igor Polovnev Uslovno-prikladnoe fechtovanie 1093.3 0.5
696 Samuel Gassmann Goats Head Historical Fencing 1093 0.5
697 1 Aleksandr Brusencov Golden Falcon 1092.4 0.6
698 1 Ishka Colhoun The Wrathful Peasants 1092.4 0.6
699 2 Aleksei Fomichev Forest Brotherhood 1092.3 0.9
700 Sergei Babenko Wargentorn 1091.7 0.5
701 Harrison Cratty Musketeer Fencing Club 1091.1 0.6
702 Alexander Kozlov Combative Fencing Association 1089.7 1
703 1 Patrick Stahl Wisconsin Historical Fencing Association 1088.9 0.6
704 1 Yaroslav Emelyanov Desperados 1088.8 0.9
705 Cameron Burns Medieval European Martial Arts Guild 1088.1 0.8
706 Evgeniy Marin Fight and Fit 1087.8 0.7
707 Mark Billanie Sheffield Academy of Western Martial Arts 1087.5 0.5
708 Vadim Areshin School of Historical Martial Arts 1086.9 0.7
709 Riccardo Ciapponi ASD Pro Patria et Libertate 1086.8 0.6
710 Krzysztof Janus ARMA Poland Warszawa 1085.7 1.1
711 Nikolai Vincent Vaags Fekteklubben Frie Duellister 1085.5 0.9
712 Mattias Färdigh Sjuhärads Fäktskola 1085.4 0.6
713 1 Ashley Wrede Historisch Vrijvechten Nederland 1082.2 0.5
714 1 Cameron Collins Big Tree Combat Academy 1081.9 0.9
715 Juris Trosins HEMA Riga 1081.5 0.6
716 Yuguang Huang Shanghai Historical Martial Arts 1081.3 0.5
717 Yingjie Chang Shandong Historical Martial Arts Union 1081.3 0.5
718 1 Richard Brautman Nickel City Longsword Academy 1080.9 0.7
719 1 Flavio Barotti Scherma Storica Genova 1080.8 0.8
720 Pawel Ponichtera N/A 1080.2 0.7
721 1 Emiliano Rosas KdF Manchester 1079.8 0.5
722 1 Keith Cotter-Reilly Atlanta Freifechter 1079.8 0.5
723 1 John Weightman Wolfshead Western Martial Arts 1079.8 0.5
724 3 Konstantin Anufriev Golden Forests 1079.6 0.8
725 Artem Zheludkov N/A 1079.3 0.5
726 Daniil Tarkov Hello Kitty 1079.2 0.6
727 Jakub Zagórny Szkoła Fechtunku Certus 1078.9 0.6
728 Joonas Katko EHMS 1077.5 0.7
729 Mason Luttrell Heartland HEMA Historical Fencing Club 1077.2 0.7
730 Johanna Hopfgartner INDES Salzburg 1077.2 0.7
731 Grzegorz Barczyński Akademia Szermierzy 1075.2 0.7
732 Egor Sherkunov Golden Falcon 1075.1 0.6
733 Dmitrii Krasnov FFC Paladin 1074.7 0.6
734 Anastasiya Krestovskaya White Company 1073.9 0.8
735 Roberto Valsania Le Spire del Lupo 1073.7 0.7
736 Sergey Radishevskiy HEMA Academy 1072.6 0.8
737 Geo de Maré Gothenburg Historical Fencing School 1072.5 0.6
738 Akim Boyarinov Steel 1072.2 0.6
739 Artem Borodulin NoName 1072.1 0.5
740 Theophile Przybylak Médiéval Combat 1071.6 0.5
741 1 Leonid Tcurkin Renaissance Fencing School 1070.9 0.6
742 1 Anton Altov Renaissance Fencing School 1070.9 0.6
743 Siegfried Daal Historisch Vrijvechten Nederland 1070 0.6
744 Karl Bolle Capital Kunst des Fechtens 1069.6 0.7
745 Franz Huber Ochs Pfarrkirchen 1068 0.7
746 Ilia Filatov Ultima Ratio Sibir 1066.7 0.8
747 Árpád Zsadányi Ars Ensis 1066.7 0.7
748 Robert Ringefors Uppsala Historiska Fäktskola 1065.4 0.7
749 Tim Duefrane Grit-City Historical European Martial Arts 1065 0.5
750 Marty Agerton Men At Arms Martial Arts 1064.2 0.6
751 Oleg Mishkin Le Renard 1063.3 0.5
752 Joshua Maurer Broken Plow Western Martial Arts 1063 0.6
753 Mikolaj Parell Fechtschule Gdańsk 1062.1 1.1
754 Vasilii Salov Camelot 1062 1
755 Nicolò Papola Ordine delle Lame Scaligere 1060.4 0.6
756 Charles Anderson Schola Gladiatoria 1059.6 1.1
757 Robin Dando Oxford Sword and Staff 1059.3 0.6
758 Brad White Vanguard Swordsmanship Academy 1058.7 0.7
759 Mariia Krutko FFC Paladin 1058.4 0.7
760 Miro Lahtela EHMS 1057.7 0.7
761 1 Bradley Smith Atlanta Freifechter 1057.2 0.6
762 1 Jakub Ziegler Rebel Fencing Szkoła Szermierki Klasycznej 1057.2 0.8
763 1 Nikolay Prosvirnin Golden Griffin 1056.6 0.5
764 1 Sergey Ispolatov Tramazzone 1056.6 0.5
765 1 Alsu Saifutdinova Tramazzone 1056.6 0.5
766 3 Kirill Gribanov Edinorog 1056.6 0.5
767 1 Erik Franzén Fekteklubben Frie Duellister 1056.2 0.8
768 1 Rob Applegate Royal Arts Fencing Academy 1056.2 0.9
769 1 Martin Bernhardson Malmö Historiska Fäktskola 1056.2 0.6
770 1 Andrey Travinov Mistral 1056.1 0.7
771 1 Andrey Kalinin Camelot 1055.9 0.7
772 1 Jaroslaw Kokot Akademia Szermierzy 1055.9 0.8
773 Petter Vegsund Brodin Bergen HEMA 1055.8 0.5
774 Jakub Antczak ARMA Poland Wroclaw 1055.5 0.8
775 GuangNan Huang N/A 1055.5 0.6
776 Hai Luo Order of Zephyr 1055.5 0.6
777 Pedro Fortunato Academia de Esgrima Histórica - Sala de Armas de Sintra 1055.4 0.5
778 1 Piotr Malinowski Toruńska Szkoła Fechtunku 1054.8 0.5
779 1 Aleksander Kulesza-Milewski Krakowska Szkoła Fechtunku 1054.8 0.7
780 Alexey Lasyi Diestro Minsk 1054.1 0.6
781 Benjamin Goss Kraken Swords 1053 0.7
782 Piotr Mikołajczak Fechtschule Gdańsk 1052.1 0.8
783 Christoffer Warelius EHMS 1050.9 0.7
784 Phil Frost Australis Scherma Scuola di Spada e Sciabola 1048.7 0.6
785 Karl Rapp Klingenspiel 1048.4 0.8
786 Dmitrii Shcherbakov Le Renard 1048.1 0.5
787 Arto Fama Zwaard & Steen 1047.9 0.5
788 Nikita Gnezdilov Golden Falcon 1046.5 0.9
789 1 Carlo Riccardi I Bèc del Ruc 1045.5 0.5
790 1 Mariya Elpaeva Challenge 1045.1 0.9
791 1 Valdes Tuter Renaissance Fencing School 1044.4 0.6
792 1 Eryk Nowak Szpada Szamotuły 1044.3 0.7
793 Valeriy Lapshinov White Company 1044.2 0.6
794 Bill Grandy Virginia Academy of Fencing 1044 0.6
795 Aleksey Maydanenko Ultima Ratio Sibir 1043.5 0.6
796 Artem Rassypkin Golden Falcon 1042.9 1.1
797 Denis Serov Men With Swords 1042.5 0.6
798 Mattia Zoanni ASD Pro Patria et Libertate 1041.6 0.6
799 Olga Vinogradova Golden Falcon 1041.2 0.8
800 Jacques Blomme De Hallebardiers 1040.3 0.5
801 Aernout Stalenburg De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 1040.3 0.5
802 Anders Johansson Stockholms Stigmän 1040.3 0.5
803 Claes Carrander Stockholms Stigmän 1040.3 0.5
804 Jacopo Queirolo Scherma Storica Genova 1039.8 0.6
805 QinYu Ruan Nanjing Axon Martial Arts 1039.1 0.6
806 LingTong Huang Jian Gong Academy 1039.1 0.6
807 Mihail Cherepanov HEMA Academy 1037.9 0.5
808 Darrell Vannostran Cymbrogi School of Western Martial Arts 1037.4 0.6
809 Jeffery Fisher Tucson Historic Fencing Club 1037.4 0.6
810 Samuel Lewis Big Tree Combat Academy 1036.5 0.5
811 1 Artur Augustyniak Academy of Historical Fencing 1035.5 0.6
812 1 Owen Hahn London Historical Fencing Club 1035.4 1
813 Peter Haas New York Historical Fencing Association 1035.3 0.7
814 Umut Gumus Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 1034.8 0.5
815 Tatyana Shchennikova Varga 1034 0.6
816 Staffan Sannemalm Örebro HEMA 1033.1 1.4
817 Yakov Pershin Sormovsky Club of Historical Fencing 1033.1 0.6
818 Cormac Walsh Knights of Fergus 1033 0.6
819 Nikita Tatiannikov Tramazzone 1032.2 0.9
820 Ilya Riger Golden Falcon 1031.5 0.6
821 Jury Yakovlev Tramazzone 1031.3 0.7
822 Nicola Schifino ASD Scherma Storica Pavia 1031 0.6
823 Aleksey Dmitriev Camelot 1030.4 0.6
824 Lorenzo Gemignani Scherma Storica Genova 1030.4 0.6
825 Ramón González-Gorbeña Santamaría Sala de Armas Don Jaime de Mereló 1030.3 0.5
826 Agnieszka Wiszniewska-Matyszkiel Akademia Szermierzy 1029.6 0.9
827 Sergey Nesterov Tramazzone 1029.1 0.5
828 Dan Avetta Men At Arms Martial Arts 1028.8 0.6
829 1 Hubert Włodarczyk ARMA Poland Wroclaw 1028.3 0.7
830 1 Łukasz Horyza Freifechter Wrocław 1028.3 0.9
831 1 Aidan Witherspoon Medieval European Martial Arts Guild 1027.9 0.6
832 1 Oskar Andersson Malmö Historiska Fäktskola 1027.9 0.7
833 Mikhail Aronov Ultima Ratio Sibir 1027.7 0.5
834 Colin Allen Medieval Swordplay Canada 1025 0.6
835 1 Aulis Poshekhonov Tramazzone 1023.8 0.6
836 1 Mikhail Voronov Golden Forests 1023.6 1
837 Christopher Moore Summit Historical Fencing 1023.4 0.6
838 Maurizio Viaro Ordine delle Lame Scaligere 1022.5 0.5
839 Axel Mumm Klingenspiel 1021.9 0.6
840 Steve Malinson N/A 1021.6 0.5
841 Corrigan Cassidy Blood and Iron Martial Arts 1021.6 0.5
842 Siavash Rezvani Swordguild Portland 1021.6 0.5
843 Matthew Roche Lonin League 1021.6 0.5
844 Anton Shulga Fight and Fit 1020.2 0.7
845 Benjamin Szewczuk La Salle d'Armes Escrime Ancienne 1020.1 0.7
846 Jacek Sworowski ARMA Poland Poznan 1019.6 0.5
847 Mark Smead Swordguild Portland 1019 0.7
848 Anatolii Berelekhis Challenge 1018.8 0.5
849 Jasper Boelsma HSSV Ludolph Van Ceulen 1017 0.5
850 Gethyn Long Virtus Sword School 1016.4 0.7
851 Irina Ostanina Avers Fencing 1016.3 0.8
852 Alan Granek Szermierka Kielce 1014.6 1.1
853 1 Denis Gonchar Challenge 1013.6 0.7
854 1 Joseph Zagroba Ars Gladii - School of Chivalric Arts 1013.6 0.9
855 Anna Onishchuk World Class Fencing 1013.3 0.6
856 1 Olmo Ciarlo Scherma Storica Genova 1013.1 0.6
857 1 Andrzej Rozycki Cork Blademasters 1013 0.6
858 2 Timothy Harris Glen Lachlann Estate College of Arms 1013 0.9
859 Sebastian Kiszka Fechtschule Gdańsk 1012.6 0.8
860 Robin Linander Stockholms Stigmän 1011.9 0.6
861 Vladislav Stolyar HEMA Academy 1011.9 0.6
862 Ulf Lidsman Uppsala Historiska Fäktskola 1009.1 0.6
863 Dmitry Poljakov Men With Swords 1008.7 0.6
864 Martin Augustsson Gothenburg Historical Fencing School 1007.8 0.7
865 Attila Tóth Kard Rendje 1007.5 0.7
866 Philip Siewert Columbus Saber Academy 1007 0.7
867 Dylan Batts Vanguard Swordsmanship Academy 1006.7 0.6
868 Mattias Landelius Uppsala Historiska Fäktskola 1005.8 0.7
869 Dmitry Tsarev Warning Fencing Team 1005.3 0.5
870 Dustin Reagan Redlands Fencing Center 1005.2 0.4
871 Dmitrii Nikulshin FFC Paladin 1003.5 0.5
872 1 Théo Fovet École Chevaleresque 1003.2 0.6
873 1 Ksenia Zherevchuk Warning Fencing Team 1003.2 0.7
874 1 Bradley Davies-Smith KdF Manchester 1002.1 0.6
875 1 Stanislav Rossin FFC Paladin 1001.8 0.9
876 Aleksandr Ustyancev Renaissance Fencing School 1001.6 0.5
877 Filip Pospiech ARMA Poland 1001.2 0.8
878 Fabio Ruggiero Sodalitas In Opera 1000.8 0.6
879 Andrew Hecker Big Tree Combat Academy 1000.7 0.5
880 Jacob Ohlin Sällskapet Lunds Kontrafäktare 999.2 0.6
881 Emeric Bazalgette École Chevaleresque 997.8 0.5
882 1 Giuseppe Bongioanni Le Spire del Lupo 996.1 0.5
883 1 Filippo Gavuglio Scuola di Scherma Storica "Antonio Quintino" 996.1 0.5
884 1 Pierangelo Moraschi ASD Majistro Re 996.1 0.5
885 3 Marek Wilk Silkfencing Team 996 0.8
886 Łukasz Gardela ARMA Poland 995.7 0.8
887 Alexandra Christy The 1595 Club Ireland 995.1 0.6
888 Wojciech Miga ARMA Poland 992.5 0.7
889 1 Asaf Ateş Erdoğan İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 992.1 0.5
890 1 András Módos Kard Rendje 992 0.7
891 Zhiyuan Wu Shanghai Historical Martial Arts 991.9 0.4
892 Bowen Huang N/A 991.9 0.4
893 Andrzej Ławecki Krakowska Szkoła Fechtunku 989.1 0.7
894 Innokentii Degaltcev Black Swan 989 0.5
895 1 Andrey Bandurin KIF Efes 988.7 0.5
896 1 Ilya Butorin HEMA Academy 988.7 0.6
897 2 Warren Finch Sword Fighter Gold Coast 988.5 0.8
898 Aleksander Dynarek Mordschlag Łódź 988.5 0.6
899 1 Sergey Sivkov Stroganov's Army 988.1 0.5
900 1 Chris Smith Prima Spada School of Fence 988.1 0.9
901 Mattia Riva Le Spire del Lupo 987.9 0.5
902 1 Rhys Kinlough Adelaide Sword Academy 987.4 0.6
903 1 Alex Selth Stoccata School of Defence 987.4 0.6
904 1 Kate Jeffreys Glen Lachlann Estate College of Arms 987.4 0.6
905 3 Jakob Dahl Garfalk Fekteklubben Frie Duellister 987.2 0.8
906 Martin de Jong Historisch Vrijvechten Nederland 987.1 0.6
907 Christopher Denby Vanguard Swordsmanship Academy 985.2 0.5
908 Isaac Gary The Guild Academy 984.7 0.6
909 Jonathan Shores Atlanta Freifechter 984.5 0.6
910 Grzegorz Byczkowski Rzeszowska Grupa Fechtunku 984.1 0.7
911 1 Michael Richards The Iron Door Collective 981.9 0.6
912 1 Katherine Livingston Glen Lachlann Estate College of Arms 981.9 0.6
913 Mariya Loseva FFC Paladin 980.4 0.7
914 Pavla Markupová Digladior 980.4 0.6
915 Nicola Gasparet A.S.D. Regia Turris 979.4 0.5
916 Andrei Tarasov Edinorog 979.3 0.6
917 Aleksandr Lichman School of Historical Martial Arts 979.2 0.6
918 Thomas Duncan Glen Lachlann Estate College of Arms 978.9 0.8
919 Henry Jones Cambridge HEMA 977.1 0.7
920 Aleksey Puzynin Golden Falcon 974.4 0.6
921 Sergey Kadyshev World Class Fencing 973.7 0.5
922 Viktoriia Volkova Golden Falcon 972.9 0.9
923 Mahmoud Fakhfakh École Chevaleresque 972.8 0.5
924 Random Allen Gem City Duelists Society 970.7 0.7
925 Aleksandr Filimonov FFC Paladin 970.6 0.5
926 Leo Brown Virtus Sword School 970.1 0.8
927 Kirill Dvoriakov Golden Forests 969.9 0.5
928 Darrin O'Brien Collegium in Armis 969.4 0.8
929 Harry McCusker Portsmouth British Martial Arts Club 968.5 0.6
930 Aleksandr Koviazin Golden Falcon 967.7 0.5
931 FuLai Li CAFA Swordmanship Club 967 0.6
932 Kun Jiang DouZhanSheng Club 967 0.6
933 YuLong Fan DouZhanSheng Club 967 0.6
934 Azrael Fahra Challenge 966.9 0.6
935 Federico Orlandi ASD Scherma Storica Pavia 965.9 0.6
936 Jack Gassmann Goats Head Historical Fencing 965.9 0.6
937 Przemyslaw Matyszkiel Akademia Szermierzy 965.8 0.6
938 Andy Bone The School of the Sword 965.5 0.7
939 Joseph Ceirante New York Historical Fencing Association 964 0.7
940 Przemysław Szczepańczyk Szermierka Kielce 963.7 0.6
941 Peter Smallridge Waterloo Sparring Group 963.4 0.5
942 Mark Norris The English Martial Arts Academy 963.2 0.5
943 Stefan Brunner Historisch Vrijvechten Nederland 962.9 0.5
944 Igor Bianco Levrin La Compagnia dell'Orso Nero 961.6 0.5
945 Joey Corbett The Irish School of Historical Combat 960.9 0.6
946 Daniel Hughes Schola Gladiatoria 960.8 0.5
947 Nicole Green Wisconsin Historical Fencing Association 960 0.7
948 Marc Bryant Heartland HEMA Historical Fencing Club 959.6 0.7
949 Marcus Lockowandt Sällskapet Lunds Kontrafäktare 959 1
950 Aleksey Silchenko Camelot 958.2 0.7
951 Ivan Kurguzov N/A 957.9 0.5
952 1 Ramzan Dadagov KIF Efes 956.2 0.6
953 1 Pawel Konieczny ARMA Poland Bielsko-Biala 956.2 0.6
954 Sarah Edwards Tree of Shields 955.9 0.6
955 Edmund Harrold The Iron Door Collective 954.6 0.7
956 Roman Vučajnk Academia Artis Dimicatoriae 954.5 0.5
957 1 Doruk Ergun Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 954.3 0.5
958 1 Attila Satan Avrasya Tarihi Savaş Sanatlari Derneği 954.3 0.5
959 1 Altan Şafak İstanbul Tarihi Savaş Sanatları Birliği 954.3 0.5
960 3 Fioretto Luca Basile Scherma Storica Dolomiti 954.2 0.7
961 Jack Edwards Wessex School of Arms 954.2 0.6
962 Raymond Koren Grand Rapids HEMA Society 953.9 0.6
963 Andrew Keen Aisle O'var Backswording Clubbe 950.8 0.6
964 1 Wenzhe Shi Schola Gladiatoria 950.2 0.5
965 1 Michal Mazur Mordschlag Łódź 950.1 0.6
966 Denis Zolnikov Golden Falcon 949.6 0.5
967 Nicolo Catapang Stoccata School of Defence 949.4 0.6
968 Stephen Foulston Red Dragon Longsword Academy 946.7 0.6
969 1 Timofei Buzdalov Boitcovii Kot 946.5 0.5
970 1 Peik Bäckström Espoo HEMA 946.3 0.7
971 Mirko Piana ASD Majistro Re 946 0.5
972 Alexey Vaganov Tramazzone 945.8 0.6
973 Eric Avila Capital Kunst des Fechtens 945.4 0.8
974 Dean Collard Leongatha Medieval Society 945.2 0.6
975 Ivan Krashchenko Uri 945.1 0.5
976 Jiayu Sun Suzhou Wuyan Historical European Martial Arts and Culture Club 943.2 0.5
977 Qizhao Xu Cold Weapon Fighting Club 943.2 0.5
978 Siyuan Tao Nanjing Axon Martial Arts 943.2 0.5
979 Fedin Andrei Camelot 942.7 0.6
980 Chris Nguyen House Darksun 942.3 0.6
981 William Carew Collegium in Armis 942.3 0.6
982 1 Oliver Sutcliffe Virtus Sword School 941.6 0.7
983 1 Mark Pickerell Second Intent Fencing 941.6 0.9
984 Valeriya Oleneva Golden Forests 941.2 0.7
985 1 Alexey Kamoilenko N/A 940.7 0.5
986 1 Fredrik Dillner Stockholmspolisens Idrottsförening Fäktning 940.6 0.6
987 Bartlomiej Modzelewski KdF Bournemouth 939.4 0.6
988 Andrey Papazyan Golden Falcon 939 0.6
989 Daniele Cipollone Le Spire del Lupo 939 0.5
990 Francesco Prando Le Spire del Lupo 939 0.5
991 Thomas Donati Ordine delle Lame Scaligere 939 0.5
992 Zbigniew Wisniewski The School of the Sword 938.1 0.8
993 Aäron Faes Sumus Soldani 938.1 0.7
994 Aleksey Lifanov Desperados 938 0.6
995 Paweł Cieleń Fechtschule Gdańsk 937.8 0.6
996 Gennadiy Rahmanko N/A 937.1 0.6
997 2 Denis Voloshin Arkenstone 937.1 0.5
998 1 Hugo Favier-Cals Frères d'AMHE 937.1 0.6
999 1 Monika Stankiewicz Adelaide Sword Academy 937 0.6
1000 Ronald Lee Fechtschule Victoria 936.9 0.6
1001 Michał Górecki Poznańska Grupa Fechtunku Salut 936.5 0.7
1002 Luis Menéndez Sala de Armas Fénix 935.7 0.5
1003 Alejandro González García Sala de Armas Salvatore Fabris 935.7 0.5
1004 Reese Pollock Blood and Iron Martial Arts 934.2 0.7
1005 Jarosław Chrobot Szkoła Fechtunku Certus 933.3 0.9
1006 Jonathan Green The Iron Door Collective 932.6 0.6
1007 Mátyás Agárdi Ars Ensis 931.3 0.6
1008 Aleksei Miakotin Imperium Gladium 931.3 0.5
1009 1 Robin Hersom Oxford Sword and Staff 929.7 0.5
1010 1 Jerze de Reus De Zwaardkring 929.6 0.7
1011 Ilia Morozov Warning Fencing Team 929.3 0.7
1012 Alexander Hughes Historical School of Defence Toowoomba 929.1 0.6
1013 Otto Stockhaus Stockholm HEMA 928.7 0.6
1014 Roman Kustov Małopolska Zgraja Sarmacka 928.5 0.8
1015 Yuliya Kleyman FFC Paladin 925.9 0.6
1016 Mateusz Musiał Akademia Szermierzy 925.5 0.7
1017 Almir Shammasov Le Renard 924.4 0.7
1018 Vladislava Palchikovskaya Challenge 924.4 0.6
1019 Jonas Eriksson Malmö Historiska Fäktskola 923.7 0.8
1020 Zhan Huang N/A 922.7 0.6
1021 SongYu Liang N/A 922.7 0.6
1022 Viacheslav Rodionov N/A 921.9 0.5
1023 James Greenleaf Schola Gladiatoria 921.7 0.5
1024 Antoine Coudre Garde des Temps Jadis 921.4 0.5
1025 Vera Ogorodnikova Daybreak 920.5 0.5
1026 Iuliia Kuznetsova FFC Paladin 919.9 0.9
1027 Adam Mlodozeniec Akademia Szermierzy 919.5 0.7
1028 Cody Rasmussen Baer Swords School of Western Martial Arts 919.4 0.7
1029 Semion Popov Tramazzone 919.1 0.5
1030 Oleksiy Burchevskyy N/A 918.5 0.6
1031 Peter Pataki INDES Graz 918.2 0.6
1032 Gregor Schiess Gladius et Codex 918.1 0.5
1033 Jakub Zabierowski Krakowska Szkoła Fechtunku 916.8 0.8
1034 Kit Smith N/A 916.7 0.5
1035 Vsevolod Pilipenko Peresvet 916.3 0.5
1036 Ben Welch Wisconsin Historical Fencing Association 915.6 0.7
1037 Ilia Pribylovskii Tramazzone 914.3 0.6
1038 Joshua Gardner True Edge Academy of Swordsmanship 912.2 0.5
1039 1 Milena Guseva NoName 911.2 0.5
1040 1 Aleksandra Diukova PPSh, Congo 911.2 0.5
1041 2 James Glackin Heartland HEMA Historical Fencing Club 911.2 0.7
1042 Elisa Del Pesco Accademia I Duellanti 910.9 0.6
1043 1 Ilya Dvoynyh VALOR 910.6 0.5
1044 1 Jakub Marcickiewicz ARMA Poland Wroclaw 910.6 0.8
1045 Anton Vikulyev N/A 910.4 0.6
1046 Andris Arelis Hello Kitty 910.2 0.5
1047 Emil Johansson Gothenburg Historical Fencing School 909.6 0.7
1048 Anton Gogin Vier Winden 908.6 0.5
1049 Dmitry Eremin-Solenikov Tramazzone 907.7 0.7
1050 Pierpaolo Andorno Accademia I Duellanti 907.1 0.5
1051 Joshua Bradshaw Southampton Historical Fencing 905.9 0.5
1052 Rhys Day Wolfshead Western Martial Arts 905.6 0.6
1053 Marcus Hampel Hammaborg 905.3 0.4
1054 Billy Tregle N/A 905.3 0.4
1055 Jesus Gerardo Agustin Ortega Tellez Elite Fencing Club 905.3 0.4
1056 Sverre Vijvers De Academie voor Middeleeuwse Europese Krijgskunsten 905.3 0.4
1057 Michal Polaski Aberdeen Swordsmanship Group 904.7 0.5
1058 Anna Lavruhina Peresvet 904.6 0.5
1059 Jan Chodkiewicz Fechtschule Gdańsk 903.8 0.5
1060 Adam Stait Vanguard Swordsmanship Academy 903.8 0.6
1061 Ilja Pribylovskij Tramazzone 902.6 0.7
1062 Gabriel Laycock Schola Gladiatoria 900.5 0.5
1063 Gabriel Riou WARRIOR BOX 900.5 0.5
1064 1 Suren Akopyan Golden Falcon 899.8 0.7
1065 1 Daniel Jones Virtus Sword School 899.8 0.8
1066 Vitaliy Prokopov Tramazzone 899.1 0.7
1067 Maxim Sheehy Glen Lachlann Estate College of Arms 898.9 0.6
1068 Dmitrii Voryhanov N/A 898.5 0.5
1069 Alena Pronina White Company 898.5 0.5
1070 1 Francesco Lodà Accademia Romana d'Armi 898.4 0.5
1071 1 Joost Rutger Meijering Historisch Vrijvechten Nederland 898.3 0.5
1072 Phillip King Baer Swords School of Western Martial Arts 898 0.8
1073 Darya Golikova HEMA Academy 897.9 0.7
1074 Morgan Garrett Citadel Combat Arena 897.5 0.5
1075 Callie Jones Grit-City Historical European Martial Arts 897.5 0.5
1076 Caleb Switzer Indes Ferox Gladio 897.5 0.5
1077 1 Henrik Jacobson Stockholms Stigmän 897.3 0.5
1078 1 Markus Koivisto EHMS 897.3 0.7
1079 1 Viacheslav Kirienko Garda 897 0.5
1080 1 Vaclav Sokol Sportovní Klub Středověkého Kontaktního Boje Praha 896.9 0.6
1081 Piotr Urbański Szermierka Kielce 895.9 1
1082 1 WenXuan Li Warrior Hermit Society of TianJin 894.9 0.6
1083 1 JinYong Feng Jian Gong Academy 894.9 0.6
1084 2 Martin Svedberg Uppsala Historiska Fäktskola 894.8 0.6
1085 Hugo Day Oxford Sword and Staff 894.7 0.6
1086 Yuliya Shevcova Warning Fencing Team 893.8 0.6
1087 2 Evgenii Karnaukhov Arkenstone 893.4 0.5
1088 Alexander Nordlund Stockholms Stigmän 893.3 0.6
1089 2 Danuta Pakuła Szermierka Kielce 893.1 0.9
1090 1 Matvei Speranskii Arkenstone 892.8 0.4
1091 1 Tatyana Kozhevnikova Fight and Fit 892.6 0.6